TYP: a1

Bitwa morska w delcie Nilu

czwartek, 21 października 2010
Weronika Morys
Ludy MorzaStarcie to jest nazywane najstarszą bitwą morską w historii. Bitwa rozegrała się około 1178 roku p.n.e. pomiędzy Egipcjanami a tak zwanymi Ludami Morza, a informacje o tym wydarzeniu zawiera płaskorzeźba na ścianie grobowca faraona Ramzesa III. Atak Ludzi Morza był prawdopodobnie największym, z jakim musiał się zmierzyć starożytny Egipt.

Ludy Morza to termin określający konfederację plemion pochodzących z Azji Mniejszej, Krety i wysp Morza Śródziemnego i prowadzących ekspansję na wybrzeża Anatolii, Syrii, Palestyny, Egiptu i Cypru. Ich głównym celem było opanowanie bogatego i zasobnego kraju jakim był Egipt.

Ramzes III zdawał sobie sprawę z przeważającej siły wroga i z powagi niebezpieczeństwa, jakie groziło całemu krajowi. Wiedział też, że Egipcjanie nie pokonają przeciwników na morzu, dlatego uciekł się do podstępu. Obsadził brzegi Nilu rzędami łuczników, gotowych do wypuszczenia gradu strzał w kierunku wrogich statków. Kiedy Ludy Morza wpłynęły do delty, nie napotkały żadnego oporu. Zachęceni pokierowali swoje statki w głąb lądu, w gąszcz wąskich kanałów. Tu zostali otoczeni przez przystosowane do żeglugi na tych wodach egipskie płaskodenne łodzie, które zaczęły spychać pełnomorskie jednostki Ludów Morza ku brzegom, skąd były ostrzeliwane przez łuczników. Starcie skończyło się zwycięstwem Egipcjan, a Ludy Morza zostały pokonane zanim postawiły stopy na egipskiej ziemi.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 lutego

Do portu w Akrze zawinął "Borobudur", replika starożytnego statku ludów zamieszkujących Indonezję, co potwierdziło tezę, że dzisiejsi budowniczowie nie zapomnieli rzemiosła żeglarskiego. Rejs z Dżakarty trwał 7 miesięcy, a statkiem dowodził Philip Beal.
poniedziałek, 23 lutego 2004
Zmarł nestor polskiego żeglarstwa Zygmunt Twardowski, pracownik Gdańskiej Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu. W latach 1956-1957 był mistrzem Polski w klasie Finn, później prowadził kadrę narodową w tej klasie.
niedziela, 23 lutego 2003
Kpt Krzysztof Baranowski na jachcie "Polonez" opłynął przylądek Horn jako pierwszy polski żeglarz-samotnik.
piątek, 23 lutego 1973
Odbył się w Warszawie pierwszy powojenny, a XV z kolei Sejmik PZŻ; na prezesa PZŻ wybrano Kazimierza Białkowskiego.
sobota, 23 lutego 1946
Urodził się Juliusz Sieradzki, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, uczestnik olimpiady w Kilonii (1936 r.), projektant małych jachtów mieczowych, także jachtu kabinowego "Farys". Konstruktor popularnej Omegi (1942 r.). Był pierwszym mistrzem Polski w klasi
piątek, 23 lutego 1912