TYP: a1

Sztuczne gniazda dla mew na farmach wiatrowych

piątek, 3 lutego 2023
Informacja prasowa/Ørsted - Hornsea Project Three

O wpływie farm wiatrowych na środowisko dyskutuje się już od dawna. Jednym z ciekawych efektów tych dyskusji jest budowa sztucznych gniazd dla ptaków na terenie farm wiatrowych. Budowę takich gniazd w Wielkiej Brytanii rozpoczął duński deweloper OZE Ørsted.

Gniazda mają powstać wzdłuż wschodniego wybrzeża Anglii, a pierwszym miejscem, w którym się pojawią, jest farma wiatrowa Hornsea Three u wybrzeży Minsmere i Lowestoft w East Suffolk w Wielkiej Brytanii. Farma otrzymała pozwolenie na budowę w grudniu 2020, ale w pozwoleniu tym zawarto wymóg dotyczący wdrożenia ekologicznych środków kompensacyjnych dla wrażliwych gatunków ptaków morskich, których populacje mogą zostać dotknięte przez farmy wiatrowe. Chodzi o kittiwake, mewy trójpalczaste, małe, łagodne ptaki, które żywią się tylko rybami morskimi i małymi skorupiakami. Mewy spędzają zimę na morzu, a do gniazda wracają między marcem a sierpniem. Od 2000 r. zauważane jest wymieranie populacji mew trójpalczastych – obecni gatunek jest wymieniony jako wrażliwy i zagrożony wyginięciem na brytyjskiej Czerwonej Liście Ptaków Zagrożonych. Przez ostatnie dwa lata Ørsted monitorował kolonie mew w Hartlepool, Seaham, Boulby - Cowbar i Huntcliff (Saltburn) we wschodniej Anglii. Badania te dostarczą informacji, które pozwolą lepiej zrozumieć zachowanie mew i rozwój ich populacji. Monitorowane będą także sztuczne gniazda.

Konstrukcje sztucznych gniazd zostały zaprojektowane przez zespół ornitologów, architektów i inżynierów, aby zapewnić, że są one atrakcyjne dla kittiwake i pasują do krajobrazu. Mają m. in. wąskie gzymsy i pionowe boki, aby odwzorować klify, na których w naturalny sposób gniazdują mewy. Główna konstrukcja jest biała, aby wtopić się w niebo i morze, z żółtą podstawą i światłem na szczycie niezbędnymi dla bezpiecznej nawigacji, o co zabiegały lokalne porty Trinity House oraz Maritime and Coastguard Agency.

W porozumieniu m.in. z Natural England i RSPB stworzono także listę kolejnych miejsc, w których mogłyby powstać kolejne sztuczne gniazda.

 

Tagi: ekologia, mewy
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 20 maja

Z Jastarni do Władysławowa wyruszył zasłużony dla polskiego żeglarstwa s/y "Generał Zaruski"; po latach niszczenia w ośrodku w Jastarni zapadły decyzje i znalazły się środki na kapitalny remont jachtu.
piątek, 20 maja 2005
W Pucku zostaje wodowany ponton Arkadiusza Pawełka "Cena Strachu".
środa, 20 maja 1998
W Gdyni zakończył rejs Kpt. Henryk Jaskuła na s/y "Dar Przemyśla"; było to pierwsze polskie i trzecie w historii światowego żeglarstwa okrążenie świata bez zawijania do portów; rejs trwał 345 dni.
wtorek, 20 maja 1980
W Gdyni zmarł Karol Olgierd Borchardt, autor wielu książek marynistycznych, m.in. "Znaczy Kapitan".
wtorek, 20 maja 1986
Z zamiarem opłynięcia Islandii wypłynął z przystani JK Stoczni Gdańskiej s/y "Kismet" z Kpt. Wojciechem Orszlukiem. Żeglarze dotarli do stolicy Islandii, ale wielodniowy sztorm uniemożliwił opłynięcie wyspy dookoła. Jacht powrócił do Górek Zachodnich 22.0
czwartek, 20 maja 1965
W Valladolid umiera w zapomnieniu Krzysztof Kolumb, genueńczyk, który powszechnie uchodzi za odkrywcę Ameryki.
niedziela, 20 maja 1520