TYP: a1

Alpha, Bravo, Charlie. O kodach na morzu

piątek, 18 maja 2018
Monika Frenkiel

Z ręką na sercu – ile osób zna i pamięta kod sygnałowy? To jest dobry sposób na to, żeby nie tracąc twarzy go sobie przypomnieć lub też się go nauczyć. Wystarczy zakupić dla swojego (lub zaprzyjaźnionego) potomka zakupić książeczkę „Alpha, Bravo, Charlie”, a potem mu ją czytać (a może nawet razem z nim pokolorować obrazki?).

To świetna i pięknie wydana książeczka dla dzieciaków dotycząca kodów na morzu. Szczerze to bardzo żałowaliśmy, że nie mamy tych kilkudziesięciu lat mniej – albo że książeczka nie została wydana w bardziej stonowanej wersji dla dorosłych, bo to niezła ściąga. W przystępny sposób autorka tłumaczy czym są i jak działają flagi sygnałowe. Opisana jest tutaj każda litera alfabetu, a towarzyszy jej odpowiednia flagę kody sygnałowego, wyraz z alfabetu fonetycznego, symbol z kodu Morse’a i znak semaforowy. Wszystkiemu towarzysza sympatyczne, kolorowe ilustracje i krótkie opisy różnych jednostek pływających. Na końcu książeczki znajdziemy spis terminów, czyli wyjaśnienie niektórych słów z żeglarskiego slangu oraz podsumowanie treści , jakbyśmy np. potrzebowali skopiować kartkę i powiesić ja gdzieś w widocznym miejscu. 


Wszystkie opisy są krótkie i precyzyjne, językowo dostosowane do wieku młodocianego czytelnika. Dodatkowa atrakcja są krótkie historyjki i ciekawostki – o historii szyfrów morskich, o złożonych komunikatach, jakie można tworzyć przy pomocy kodu, o gali flagowej i statkach. 
Pięknie wydana, w twardej oprawie, wyrazista kolorystycznie, na grubym papierze i z dużą czcionką – czyli książka idealna dla dzieci. A towarzyszy jej zeszyt, za pomocą którego, kolorując obrazki na podstawie załączonego wzoru można utrwalić wiedzę młodego żeglarza. 

 

Tytuł : Alpha, Bravo, Charlie. O kodach na morzu
Autorka: Sara Gillingham
Ilustracje: Sara Gillingham
Tłumaczki: Katarzyna Dłużniewska-Łoś, Ane Piżl
Wydawnictwo Egmont

 

Tagi: kod sygnałowy, alpha, Sara Gillingham
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 20 maja

Z Jastarni do Władysławowa wyruszył zasłużony dla polskiego żeglarstwa s/y "Generał Zaruski"; po latach niszczenia w ośrodku w Jastarni zapadły decyzje i znalazły się środki na kapitalny remont jachtu.
piątek, 20 maja 2005
W Pucku zostaje wodowany ponton Arkadiusza Pawełka "Cena Strachu".
środa, 20 maja 1998
W Gdyni zakończył rejs Kpt. Henryk Jaskuła na s/y "Dar Przemyśla"; było to pierwsze polskie i trzecie w historii światowego żeglarstwa okrążenie świata bez zawijania do portów; rejs trwał 345 dni.
wtorek, 20 maja 1980
W Gdyni zmarł Karol Olgierd Borchardt, autor wielu książek marynistycznych, m.in. "Znaczy Kapitan".
wtorek, 20 maja 1986
Z zamiarem opłynięcia Islandii wypłynął z przystani JK Stoczni Gdańskiej s/y "Kismet" z Kpt. Wojciechem Orszlukiem. Żeglarze dotarli do stolicy Islandii, ale wielodniowy sztorm uniemożliwił opłynięcie wyspy dookoła. Jacht powrócił do Górek Zachodnich 22.0
czwartek, 20 maja 1965
W Valladolid umiera w zapomnieniu Krzysztof Kolumb, genueńczyk, który powszechnie uchodzi za odkrywcę Ameryki.
niedziela, 20 maja 1520