TYP: a1

Jak czytać wodę, Tristan Gooley

piątek, 25 maja 2018
Monika Frenkiel

Wszystko, czego nie wiecie o wodzie…a uwierzcie, nie wiecie dużo. Tristan Gooley, specjalista od wędrówek i nieba tym razem zabiera czytelnika na wyprawy od Arktyki po Oman, nie omijając na dodatek żadnej kałuży w Sussex. Bo wszędzie da się czegoś nauczyć o sekretnych – a może inaczej – bardzo oczywistych, tylko dla nas niezrozumiałych informacjach, jakie przekazuje nam natura.

Autor książki, Tristan Gooley to specjalista w dziedzinie nazywanej naturalna nawigacją. To znaczy, że odnajduje drogi i ścieżki bez pośrednictwa rozmaitych gpsów i innych zdobyczy techniki, posługując się wiedzą na temat procesów i zjawisk zachodzących w naturze. Przemierzył 5 kontynentów, małą łódka przepłynął Atlantyk i pilotował mały samolot do Afryki i Arktyki. Wszędzie rozmawia i zdobywa wiedzę od przedstawicieli lokalnych społeczności, które bywa, że przechowują dawna wiedzę. Takich np. jak polinezyjscy nawigatorzy, którzy przemieszczali się pomiędzy wyspami czytając tylko wskazówki na wodzie, w chmurach i na niebie. Zresztą o polinezyjskich naturalnych nawigatorach i ich sposobie pracy sporo dowiemy się z książki.

„Jak czytać wodę” to po pierwsze opowieść właśnie o sposobach czytania różnych znaków na wodzie, w celu dotarcia do ściśle określonego miejsca lub przewidzenia warunków atmosferycznych. Nie żadne czary mary, tylko fizyka i znajomość zjawisk zachodzących w naturze. Po drugie – opowieść o ludziach, którzy „czytają wodę” obecnie i historie, jak czytanie wody skończyło się dla znanych podróżników. Np. mistrzem czytania wody i bazowania na wiedzy lokalnych naturalnych nawigatorów był słynny James Cook – i wszyscy wiemy z historii, jak rewelacyjne mu to przyniosło efekty. Po trzecie, Tristan Gooley daje wskazówki, jak samemu nauczyć się czytać wodę i niekoniecznie przy tym musimy wyprawiać się w egzotyczne rejony. Wiele ze zjawisk zachodzi bowiem nawet na naszym podwórku, na kałuży. Zresztą bardzo zabawnie się czyta, jak Gooley leży na lokalnym parkingu, patrząc na zmarszczki na kałuży.

Książka dla żeglarzy, osób, które kochają wodę i wszystkich miłośników natury.

 

Tytuł: Jak czytać wodę

Autor: Tristan Gooley

Wydawnictwo Otwarte

 

Tagi: Tristan Gooley, recenzja, książka
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 20 maja

Z Jastarni do Władysławowa wyruszył zasłużony dla polskiego żeglarstwa s/y "Generał Zaruski"; po latach niszczenia w ośrodku w Jastarni zapadły decyzje i znalazły się środki na kapitalny remont jachtu.
piątek, 20 maja 2005
W Pucku zostaje wodowany ponton Arkadiusza Pawełka "Cena Strachu".
środa, 20 maja 1998
W Gdyni zakończył rejs Kpt. Henryk Jaskuła na s/y "Dar Przemyśla"; było to pierwsze polskie i trzecie w historii światowego żeglarstwa okrążenie świata bez zawijania do portów; rejs trwał 345 dni.
wtorek, 20 maja 1980
W Gdyni zmarł Karol Olgierd Borchardt, autor wielu książek marynistycznych, m.in. "Znaczy Kapitan".
wtorek, 20 maja 1986
Z zamiarem opłynięcia Islandii wypłynął z przystani JK Stoczni Gdańskiej s/y "Kismet" z Kpt. Wojciechem Orszlukiem. Żeglarze dotarli do stolicy Islandii, ale wielodniowy sztorm uniemożliwił opłynięcie wyspy dookoła. Jacht powrócił do Górek Zachodnich 22.0
czwartek, 20 maja 1965
W Valladolid umiera w zapomnieniu Krzysztof Kolumb, genueńczyk, który powszechnie uchodzi za odkrywcę Ameryki.
niedziela, 20 maja 1520