TYP: a1

Marynarka wojenna Austro-Węgier w I wojnie światowej 1914-1918

środa, 3 listopada 2010
Z.
Marynarka wojennaWybrzeże Chorwacji jest jak wiadomo oblegane przez polskich żeglarzy, przez lato w portach i marinach możemy usłyszeć rodaków. Wiele z tych osób nie ma pojęcia o historii tego akwenu i toczących się na tym obszarze ciężkich bojów morskich. Tę lukę wypełnia książka Karoly Csonkareti'ego „Marynarka Wojenna Austro-Węgier w I Wojnie Światowej”. Autor od lat bada historię floty Austro-Węgier i stał się w tej dziedzinie prawdziwym autorytetem.

Warto zatem po tę książkę sięgnąć, wtedy z większą przyjemnością i znajomością tematu można zwiedzać muzeum znajdujące się nad górującym nad Pulą Arsenałem. Pula bowiem była największym portem ck floty i to portem, w którym te okręty remontowano. Takoż żegluga po Zatoce Kotorskiej będzie jeszcze atrakcyjniejsza gdy posiądziemy wiedzę, że właśnie tu mieściła się baza okrętów podwodnych, które stąd wypływały na rajdy przeciwko flocie włoskiej na Adriatyku i Morzu Śródziemnym. Ciekawostką może być fakt, że Zatoka Kotorska należała wówczas do Cesarstwa Austro-Węgierskiego, a granica z Królestwem Czarnogóry leżała nieopodal, nie tak jak to się ma obecnie, kiedy teren ten stanowi obszar Czarnogóry. Niech nikogo nie zmyli mało atrakcyjny tytuł, przystojny poważnej pracy naukowej. Tak, to monografia, ale napisana bardzo wartkim językiem, z obszernymi, barwnymi opisami bitew morskich, zebranych na podstawie ustnych relacji uczestników – zatem, to się czyta. Osobną atrakcją tej publikacji jest posłowie nieodżałowanego profesora Pawła Wieczorkiewicza, w którym poznamy losy Polaków służących w CK Marynarce, a którzy po zakończeniu wojny rozpoczęli służbę pod biało-czerwoną banderą. No i wreszcie może wreszcie przestanie nas śmieszyć fakt, że Regentem powstałego po I Wojnie Królestwa Węgier był Admirał.

Csonkareti Karoly
"Marynarka wojenna Austro-Węgier w I wojnie światowej 1914-1918
"
Rok wydania: 2004
ISBN: 83-918940-3-7

Oprawa: twarda
Ilość stron: 424
Wymiary: 170 x 240
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 19 maja

Yves Parlier na katamaranie "Mediatis Region Aquitaine" bije rekord 24-godzinnej żeglugi w klasie 60-stopowej z wynikiem 585,5 Mm (o 45,5 Mm lepiej od poprzedniego rekordu).
piątek, 19 maja 2006
W Breście zakończył rejs trimaran "Sport Elec", jacht z pięcioosobową załogą na pokładzie; okołoziemską trasę przebyto w 71 dni, 14 godzin, 22 minuty i 8 sekund, co było ówczesnym rekordem Jules Verne Trophy.
poniedziałek, 19 maja 1997
Na "Nord IV" z San Francisco wyruszył w samotny rejs dookoła świata Andrzej Urbańczyk; trasa wiodła przez Cieśninę Torresa do portu Darwin, potem do Kapsztadu i Panamy i z powrotem do San Francisco (24.06.1984 r.).
środa, 19 maja 1982
W San Francisco urodził się Paul Cayard, jeden z najbardziej słynnych żeglarzy morskich na świecie.
wtorek, 19 maja 1959
Z Falmouth na jachcie "Emmanuel" wyruszył w rejs przez Atlantyk trasą północną komandor R. D. Graham; dotarł do Saint John's na Nowej Fundlandii (z krótkim postojem w Bantry w południowej Irlandii).
piątek, 19 maja 1933