TYP: a1

Sylwetki piratów - Peter de Neumann

wtorek, 25 stycznia 2011
Weronika Morys
Komandor Bernard Peter de Neumann urodził się 18 września 1917 roku, zmarł 16 września 1972 roku. Był brytyjskim żeglarzem i dokmistrzem. Za swoje czyny w czasie wojny otrzymał wiele odznaczeń, ale został także przez swoich wrogów oskarżony o piractwo. Był też znany jako „Człowiek z Timbuktu”.

Za swoje męstwo w czasie II wojny światowej został odznaczony Medalem Jerzego oraz Medalem Lloyda. Wyróżnienie otrzymał za usunięcie z maszynowni okrętu „Tewkesbury” 250-kg bomby podczas ataku powietrznego Luftwaffe 1 marca 1941 roku. Następnego dnia statek został storpedowany i zatopiony przez U-boota. Ocalała załoga „Tewkesbury’ego” opuściła okręt na dwóch łodziach ratunkowych. Łódź, na której znalazł się de Neumann została zabrana przez amerykański krążownik „Exhibitor”, przemianowany później na HMS „Cilicia”.

W maju 1941 roku HMS „Cilicia” zawinął do Freetown, a de Neumann zaciągnął się statek Królewskiej Marynarki Wojennej „Criton”. W czerwcu okręt został zaatakowany przez Francuzów i zatopiony. Załogę „Critona” odstawiono pod eskortą do Konakry (stolica Gwinei), gdzie przed francuskim sądem wojskowym oskarżono dowodzących statkiem o piractwo i uznano ich winę. Skazani zostali osadzeni w Timbuktu, skąd udało im się uciec. Zdołali przemierzyć 640 km w górę rzeki Niger, zanim zostali ponownie schwytani.

De Neumann został zwolniony z więzienia pod koniec grudnia 1942 roku i powrócił do Wielkiej Brytanii na pokładzie HMS „Asturias” w połowie stycznia 1943 roku. W połowie lutego 1943 roku został odznaczony Medalem Jerzego przez króla Jerzego VI.

W latach 1947-53 de Neumann służył jako komandor na HMRC „Vigilant”. Następnie został kapitanem portu, a później, kiedy jego zdrowie uległo pogorszeniu, dokmistrzem w Tilbury. Został odznaczony za udział w akcji ratunkowej holownika „Sunfish” pod Tower Bridge. Kolejne wyróżnienie otrzymał za udział w ratowaniu załogi holownika „Kenia”.

De Neumann zginął w wypadku w dokach Tilbury w 1972 roku.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 18 maja

Do Southampton dopływa na "Aviva Challenge" Dee Caffari kończąc rejs wokół świata bez zawijania do portów (178 dni, 3 godziny, 5 minut, 36 sekund).
czwartek, 18 maja 2006
W rejs na Morze Czarne wyruszył s/y "Roztocze" z Kpt. Tadeuszem Zawadzkim; etap powrotny zakończony w listopadzie prowadził Kpt. Ziemowit Barański.
sobota, 18 maja 1974
Angielska dziennikarka Ann Davison wyruszyła z Plymouth w samotną podróż na trasie Duarnez - Vigo - Gibraltar - Casablanka - Wyspy Kanaryjskie - Portsmouth (Dominikana) - Nassau (Bahama) - Miami - wewnętrznymi drogami wodnymi do Norfolk (Wirginia) - Nowy
niedziela, 18 maja 1952