Wielka Pętla Wielkopolski

środa, 12 kwietnia 2017
Artykuł sponsorowany

Z czym kojarzy Wam się Wielkopolska? Jeśli pilnie uważaliście na lekcjach historii, to prawdopodobnie z kolebką polskości i legendarnym początkiem państwa Piastów. I bardzo dobrze – Wielkopolska to miejsce, gdzie wszystko (a w każdym razie – bardzo wiele) się zaczęło.

Na tym jednak nie koniec; czy wiecie, że właśnie w Wielkopolsce, a konkretnie - w Koninie, znajduje najstarszy słup drogowy w Europie, zbudowany poza Imperium Rzymskim? A także tysiącletnie dęby, Brama Napoleona, albo miejsca spoczynku naszych pierwszych władców: Mieszka I oraz Bolesława Chrobrego? Imponujące, prawda? Jednakże, to zaledwie początek atrakcji, jakie czekają nas na wielkopolskim szlaku. A co najważniejsze - wszystkie te cuda możemy oglądać z poziomu pokładu. Jak to możliwe?

[t][/t] [s]Fot. Jacek Cieślewicz[/s]

 

Wielkie wakacje

Wielkopolska to przede wszystkim urokliwa kraina o bogatej historii, ale też miejsce, gdzie natura idealnie współgra z kulturą. Układ ten działa na tyle dobrze, że możliwe było połączenie naturalnych cieków wodnych w jedną, wielką pętlę, oplatającą całą krainę, niczym gigantyczny obwarzanek (chociaż obwarzanek to jakby inny region).

Wielka Pętla Wielkopolski to niezwykle zróżnicowany szlak żeglowny o długości ok. 690 kilometrów; składają się na niego przede wszystkim rzeki Warta oraz Noteć, które połączone są systemem jezior oraz kanałów (Kanałem Bydgoskim,  Kanałem Warta-Gopło, czy Kanałem Górnonoteckim). Całość tworzy bardzo zgrabny ring, przebiegający przez większe i mniejsze miasta: Poznań, Oborniki, Wronki, Sieraków, Międzychód, Krzyż Wielkopolski, Wieleń, Drawsko, Czarnków, Ujście, Ślesin, Konin, Pyzdry, Śrem.

Co więcej, Wielka Pętla Wielkopolski jest doskonale skomunikowana z drogami wodnymi naszych sąsiadów; od zachodu posiada połączenie ze szlakami wodnymi Brandenburgii, a poprzez Kanał Bydgoski - z rzekami Drogi Wodnej E-70. Dzięki Wielkiej Pętli Wielkopolski można zatem przepłynąć z Odry, poprzez Wielkopolskę i Kanał Bydgoski aż do Wisły.

Na szlaku Wielkiej Pętli Wielkopolski czekają na nas liczne wypożyczalnie sprzętu pływającego, doskonale wyposażone przystanie, mariny i tawerny, gdzie można zakosztować lokalnych przysmaków, zatankować łódkę, skorzystać z Internetu i cieszyć się wszelkimi dobrami cywilizacji – ale tylko tak długo, jak mamy na to ochotę; wystarczy bowiem odbić od brzegu i po kilkudziesięciu minutach znaleźć się w zupełnie niemal dziewiczym rejonie, pełnym ptaków wodnych, wspaniałych krajobrazów, naturalnych rozlewisk i jezior polodowcowych.

Wielkopolska to unikatowy region, gdzie w ciągu jednego popołudnia możemy podziwiać perełki architektury, pojeździć na koniu, wypić piwo z lokalnego browaru, zachwycić się tysiącletnim dębem (w Wielkopolsce znajduje się największe skupisko dębów w Europie) i zwiedzić średniowieczny zamek. To kraina, gdzie wcale niełatwa historia współistnieje z naturą, tworząc prawdziwą mozaikę, opowiadającą o niełatwych dziejach naszego państwa.

[t]Ostrów Tumski w Poznaniu[/t] [s]Fot. Zbigniew Szmidt[/s]

 

Wielkie możliwości

Wielka Pętla Wielkopolski to również wielkie możliwości – szlak jest na tyle długi, zróżnicowany i dobrze zorganizowany, że każdy wodniak (a nawet zupełny szczur lądowy) znajdzie w nim coś dla siebie. Co zatem – poza leniwym snuciem się po wodzie – może zaoferować nam Wielka Pętla Wielkopolski?

- rozmaite sporty wodne: zasadniczo Wielka Pętla Wielkopolski pomyślana jest, jako szlak żeglowny oraz kajakowy; jednak na jeziorach, przez które przepływa, można też zakosztować zupełnie innych form aktywności, jak np. windsufring albo wakeboarding.

- zróżnicowane okoliczności przyrody: ślady działalności lodowców, liczne obszary Natura 2000, a przede wszystkim – niemal dziewiczą przyrodę. W rejonie Wielkiej Pętli Wielkopolski znajdują się Puszcza Notecka oraz Puszcza Zielonka. Ponadto, przemierzając Wielką Pętlę Wielkopolski, możemy odwiedzić liczne rezerwaty przyrody (np. „Meteoryt Morasko” w Poznaniu) oraz 13 parków krajobrazowych. A tuż obok, jak przystało na historyczną krainę, znajdziemy perełki architektury, tajemnicze średniowieczne grodziska, wspaniałe zamki, niezwykłe klasztory i małe, zabytkowe kościółki.

- cuda techniki inżynieryjnej: Wielka Pętla Wielkopolski to nie tylko naturalne rzeki, ale również świetnie zorganizowane przeprawy promowe, śluzy i jazy, których na trasie jest aż 28, a także, jak już wiemy, trzy żeglowne kanały: Bydgoski, Warta-Gopło i Górnonotecki.

[t]Śluza na Noteci w pobliżu Drawska[/t] [s][/s]

Nie tylko wodniacy

Wielka Pętla Wielkopolski przeznaczona jest nie tylko dla wodniaków, umożliwia bowiem skosztowanie zupełnie innych form rozrywki, nie mających nic wspólnego z wodą; jazda konna, przejażdżki drezyną, turystyka piesza czy zróżnicowane szlaki rowerowe, tworzące Wielkopolski System Szlaków Rowerowych to tylko namiastka możliwości, jakie roztacza przed nami Wielka Pętla Wielkopolski.

W kolejnych artykułach będziemy prezentowali bardziej szczegółowo atrakcje, jakie czekają na nas na szlaku Wielkiej Pętli Wielkopolski. Mamy nadzieję, że uda nam się Was zaciekawić i sprawić, byście na nowo odkryli jeden z najciekawszych i najbardziej zróżnicowanych regionów naszego kraju, jakim jest Wielkopolska.

[t]Warta wysoki stan[/t] [s]Fot. Jacek Cieślewicz[/s]

 

Tagi: Wielka Pętla Wielkopolski, szlak
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 21 grudnia

W Adenie zwodowano polski statek "Dar Opola", który następnie pod dowództwem Kpt. Bolesława Kowalskiego wyszedł w rejs naukowy na Morze Czerwone.
poniedziałek, 21 grudnia 1959