TYP: a1

Trójka na Atlantyku, czyli samotny rejs Pana Kuby w trzech etapach

wtorek, 25 września 2012
Media Partners Academy (MPA)

Źródło: mediapartners.pl
REJS 50lecia Trójki, fot. Bartosz Kamiński
Z okazji 50. urodzin radiowej Trójki Kuba Strzyczkowski samotnie przemierzy Atlantyk. Trasa będzie przebiegać od Lizbony przez Wyspy Kanaryjskie na Karaiby. Przygotowania do wyprawy znanego dziennikarza przebiegają w kilku etapach.


Kuba Strzyczkowski jest nie tylko popularnym dziennikarzem radiowej Trójki, związanym z tą anteną od 25 lat, ale także żeglarzem z zamiłowania. Przez ostatnich sześć lat przemierzył z przyjaciółmi ok. 10 tysięcy mil morskich (ponad 18 tys. km) pływając po Bałtyku i Morzu Śródziemnym. W tym roku, aby uczcić 50-lecie Programu 3, prowadzący „Za a nawet przeciw”, postanowił wyruszyć w samotny rejs po Oceanie Atlantyckim pod banderą Trójki. „Dziennikarze na ogół nie pływają samotnie przez Atlantyk i słyną z tego, że dużo mówią. Łatwo być teoretykiem. Czas się przekonać czy sobie poradzę i jak bardzo będę się bał” – mówi Kuba.

Pierwsze treningowe po Bałtyku, które trwają od początku maja. Najważniejszym wydarzeniem tego etapu był udział w XIII Bałtyckich Regatach Samotnych Żeglarzy o Puchar Poloneza – największych bałtyckich regatach samotników, z udziałem 40 żeglarzy. Dziennikarz popłynął na specjalnie przygotowanym dla niego jachcie typu Delphia 40.3 o imieniu „Delphia – Trójka”. Pierwszy egzamin zakończył się powodzeniem: 16 sierpnia 2012 r. o godzinie 19.00 zmęczony, ale szczęśliwy Kuba Strzyczkowski przekroczył linię mety Polonez Cup, kończąc swój prawie 500 km samotny rejs na trasie Świnoujście – Christiansø – Świnoujście. Spędził 56 godzin na morzu, z których ponad 50 nieprzerwanie za sterem: „...Było ciężko, ale było warto....” – powiedział zaraz po dobiciu do mariny w Basenie Północnym w Świnoujściu.

Drugi etap rozpocznie się jesienią u wybrzeży Europy. Na przełomie września i października Kuba Strzyczkowski popłynie z Gdańska do Lizbony, skąd około 27 października wyruszy w tygodniową trasę liczącą 700 mil morskich (1300 km) do Las Palmas na Wyspach Kanaryjskich. Na tym etapie towarzyszyć mu będzie załoga Zespołu Rejsowego wraz z reporterami – Marcinem Łukawskim (Trójka) oraz Jakubem Stefaniakiem (TVP INFO), nadającymi relacje dla swoich anten. Operatorem zdjęć będzie Piotr Kaja.

Trzeci, najważniejszy dla Kuby Strzyczkowskiego, etap to samotny rejs „Szlakiem Kolumba” w kierunku Małych Antyli na Wyspach Karaibskich, planowany między 14 listopada a 7 grudnia 2012 r. Dziennikarz Trójki wyruszy z Las Palmas i przez ponad trzy tygodnie samotnie przepłynie 2700 mil morskich (5000 km) do Martyniki lub Gwadelupy. Nie będzie jednak całkiem sam – podczas rejsu pozostanie w stałym kontakcie ze słuchaczami Trójki, dla których będzie nadawał specjalne relacje na żywo w audycjach: codziennym „Zapraszamy do Trójki” oraz niedzielnej „Trzeciej Stronie Medalu”. Widzowie TVP INFO będą także mogli śledzić morskie zmagania znanego dziennikarza podczas specjalnych sobotnich wydań „Kroniki Rejsu”, którą będzie on współtworzyć podczas podróży.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 19 maja

Yves Parlier na katamaranie "Mediatis Region Aquitaine" bije rekord 24-godzinnej żeglugi w klasie 60-stopowej z wynikiem 585,5 Mm (o 45,5 Mm lepiej od poprzedniego rekordu).
piątek, 19 maja 2006
W Breście zakończył rejs trimaran "Sport Elec", jacht z pięcioosobową załogą na pokładzie; okołoziemską trasę przebyto w 71 dni, 14 godzin, 22 minuty i 8 sekund, co było ówczesnym rekordem Jules Verne Trophy.
poniedziałek, 19 maja 1997
Na "Nord IV" z San Francisco wyruszył w samotny rejs dookoła świata Andrzej Urbańczyk; trasa wiodła przez Cieśninę Torresa do portu Darwin, potem do Kapsztadu i Panamy i z powrotem do San Francisco (24.06.1984 r.).
środa, 19 maja 1982
W San Francisco urodził się Paul Cayard, jeden z najbardziej słynnych żeglarzy morskich na świecie.
wtorek, 19 maja 1959
Z Falmouth na jachcie "Emmanuel" wyruszył w rejs przez Atlantyk trasą północną komandor R. D. Graham; dotarł do Saint John's na Nowej Fundlandii (z krótkim postojem w Bantry w południowej Irlandii).
piątek, 19 maja 1933