TYP: a1

Z pokładu Delphia Trójka. La Coruna, Hiszpania

poniedziałek, 22 października 2012
Informacja prasowa

s/y Delphia Trójka w La Coruna.
Źródło: MediaPartners.pl, fot. Jacek Pietraszkiewicz, Navsim
Delphia Trójka już w Hiszpanii. Dowództwo nad jachtem przejął jachtowy sternik morski, red. III Programu Polskiego Radia - Kuba Strzyczkowski.


21.10.2012 o godzinie 06.20 jacht Delphia Trójka zakończył rejs w poprzek Zatoki Biskajskiej na trasie: Brest (Francja) – La Coruna (Hiszpania), przybijając do portu jachtowego: Darsena de la Marina, A Coruna. Do chwili obecnej od startu z Gdańska przepłynięto już ok. 1,550 Mil morskich (prawie 2,900 km.). Droga z Brestu, zajęła dwie i pół doby, ale ten etap nie był łatwy. Rozpoczął się 13.10. 2012 r. w Cherbourgu, gdzie załogę kpt. Jarka Kaczorowskiego (który doprowadził jacht z Gdańska) - zastąpiła załoga kpt. Darka Pękali. Początkowa szybka żegluga, ale potem przymusowe 3 dniowe wyczekiwanie w Breście, spowodowane silnymi sztormami na Północnym Atlantyku. Wreszcie duży rozkołys utrzymujący się na Zatoce Biskajskiej i cały czas bardzo niepewna pogoda. W trakcie przechodzenia Zatoki Biskajskiej Delphia Trójka minęła w nocy obszar ćwiczeń francuskiej marynarki wojennej. „Latające nisko helikoptery i pływające wokoło statki były ciekawym wyzwaniem w czytaniu świateł nawigacyjnych” – raportował kapitan Darek Pękala. Kolejny meldunek po dotarciu do Hiszpanii: „Łódka dzielna – załoga też!, jesteśmy już w La Coruni”.

Dołączenie do załogi jachtu Delphia Trójka przez Kubę Strzyczkowskiego, nastąpiło późnym wieczorem 21.10. (niedziela). Kapitan Pękala wraca już do Warszawy. Dalszy – finalny etap rejsu technicznego: Gdańsk – Lizbona Delphia Trójka pożegluje już pod dowództwem Kuby Strzyczkowskiego i 1szego oficera – Jacka Pietraszkiewicza, najprawdopodobniej dzisiaj 22.10.2012. wieczorem. Ostatecznie wszystko zależy od prognoz pogody, ale te cały czas są niepewne. Najważniejsze teraz będzie opłynięcie Cape Finisterre, najbardziej wysuniętego na zachód przylądka Hiszpanii, nazwanego przez starożytnych Rzymian „Finisterrą” czyli „Końcem Ziemi”, gdzie nie było już nic tylko woda. Potem żegluga już tylko na południe. Łączny dystans ostatniego etapu to ok. 350 Mm (ok. 650 km.). Termin przybycia Delphii Trójki do portu jachtowego: Marina Parque das

Herb Escudo de A Coruña
Nações w Lizbonie planowany jest na 25.10. 2012. W Lizbonie nastąpi spotkanie z reporterami Programu III Polskiego Radia i TVP Info oraz – 27.10.2012 - rozpocznie się nadawanie pierwszych relacji z „REJSU 50lecia TRÓJKI - Kuba Strzyczkowski na Atlantyku”. Takie są plany, ale na morzu nie ma łatwych odpowiedzi. „To świetny jacht i doskonała załoga, ale o wszystkim zadecyduje pogoda” – powtórzył Kuba Strzyczkowski, który już wkrótce rozpocznie Delphią Trójką swoją wielką żeglarską i dziennikarską przygodę - samotny rejs przez Atlantyk, z Portugalii, przez Wyspy Kanaryjskie w poprzek oceanu. Samotny ale nie sam, bo połączony z słuchaczami – cyklicznymi relacjami już od 27.10.2012 na antenie Trójki i TVP INFO.

La Coruña to nazwa hiszpańska, ale oficjalna nazwa ok. 260 tys. miasta i dystryktu to A Coruña (w języku galicyjskim). Za czasów Juliusza Cezara – nazywane także Brigantium. W A Coruña znajduje się unikalne w skali światowej Muzeum Organizmu Człowieka: Casa del Hombre, interaktywne i poświęcone w całości mechanizmowi działania ludzkiego organizmu. Miasto zawdzięcza swój dobrobyt kontaktom morskim, to także miejsce sławnej Latarni Morskiej – Wieży Herkulesa (Torre de Hércules) zbudowanej w II wieku i potem ciągle odbudowywanej pomimo kolejnych najazdów. Obecnie - w wersji z XVIII wieku. Uwieczniona na herbie miejskim (obok). Jest jedyną zachowaną latarnią morską wzniesioną przez Rzymian i najstarszą działającą latarnią morską na świecie. Dane techniczne: położenie: 43°23'8.4" N 8°24'23.4" W. Wysokość wieży: 68 m.

Aktualna pozycja jachtu Delphia Trójka zobacz: RejsKuby.pl/mapa-rejsu

Źródło: RejsKuby.pl
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 22 grudnia

W stoczni Multiplast w Vannes wodowano katamaran "Orange II".
środa, 22 grudnia 2004
Na Barbados dopływa Arkadiusz Pawełek na pontonie "Cena Strachu"; Polak jest drugim człowiekiem na świecie, który pontonem przepłynął Atlantyk (41 dni, 3000 Mm).
wtorek, 22 grudnia 1998
Opłynięcie Hornu przez "Pogorię" pod dowództwem Krzysztofa Baranowskiego.
czwartek, 22 grudnia 1988