TYP: a1

Czy wiecie, co to są morszkulce?

środa, 20 stycznia 2021
Z mediów

Ostatnio internety obiegły fotografie przedstawiające nietypowe zjawisko nad Bałtykiem. Brzeg zalegają lodowe kule niemal tej samej wielkości, wyglądające tak, jakby ktoś zamierzał grać w bilard albo szykował się do bitwy na gigantyczne śnieżki.

 

Lodowe kule, jakie pojawiły się w okolicach Jastarni mają od kilku do kilkudziesięciu centymetrów średnicy, wyglądają jak oszlifowane i maja bardzo regularne kształty. Okazuje się jednak, że zjawisko, choć rzadkie, jest znane miejscowym, którzy kule takie nazywają morszkulcami. Morszkulce powstają na skutek zmieszania wody, błota pośniegowego, śniegu i śryżu, czyli lodu prądowego. Zachodzi tu zjawisko trochę jak przy powstawaniu perły – wystarczy, że jakiś kawałek patyka czy kamień zostanie oblodzony. Potem zaczyna się toczyć po plaży, a bryzgi fal zamarzają na nim, tworząc kolejne warstwy. Regularny kształt wynika z tego, że fala toczy kulę do plaży.

Jednak, choć wyjaśnienie jest proste, okazuje się, że morszkulce potrzebują ściśle określonych warunków, żeby powstać, a główną rolę pełni wiatr, który tworzy fale odpowiedniej wysokości, które toczą kule. Za silny wiatr kule rozbija. No i potrzeba do tego mrozu, a to ostatnio w Polsce, zwłaszcza nad morzem rzadkość.


 

Tagi: morszkulce, zima, Bałtyk
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 16 lipca

Belg Jacques Rogge, w przeszłości znany finnista, uczestnik olimpiady i mistrzostw świata, został wybrany przewodniczącym Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.
poniedziałek, 16 lipca 2001
Urodził się Mirek "Kowal" Kowalewski, znany polski szantymen.
sobota, 16 lipca 1955
W pierwszy rejs szkolny wypływa "Dar Pomorza".
środa, 16 lipca 1930
Wyruszył z Portsmouth w rejs dookoła świata Alec Rose na s/y "Lively Lady"; trasa prowadziła wokół Przylądka Dobrej Nadziei, Ocean Indyjski, wokół Przylądka Południowo-Wschodniego (Tasmania), Przylądka Horn, z powrotem do macierzystego portu.
niedziela, 16 lipca 1967
Urodził się Roald Amundsen, słynny norweski badacz polarny (zaginął bez wieści podczas lotu na Spitsbergen, spiesząc na pomoc Nobilemu, którego sterowiec "Italia" uległ katastrofie). Uczestniczył w słynnej wyprawie antarktycznej na statku "Belgica" (1897-
wtorek, 16 lipca 1872