TYP: a1

Na Wyspach Cooka powstał gigantyczny rezerwat morski

poniedziałek, 24 lipca 2017
Redakcja/MF

Tworzenie olbrzymich rezerwatów morskich staje się coraz częstsze. To efekt zmian w ekosystemach i klimacie i często jest także jedyną drogą na fizyczne ocalenie danego terytorium.

[t][/t] [s]Fot. wikipedia[/s]

Tak na przykład jest w przypadku Malediwów, które ogłosiły, że cała republika przekształci się w rezerwat po 2017 roku. Jeśli zahamowane zostanie obumieranie raf koralowych, ocean przestanie niszczyć chronione przez nie wysepki. A aż 80 proc. terytorium Republiki Malediwów znajduje się na wysokości poniżej 2 m n.p.m. Wzrost poziomu oceanu, powodowany globalnym ociepleniem, może pod koniec bieżącego stulecia osiągnąć metr. W tej sytuacji niezbędne będą działania, którym władze Malediwów samodzielnie nie podołają; natomiast statut rezerwatu spowoduje, że nadejdzie międzynarodowa pomoc finansowa i technologiczna.

Utworzony przez Wyspy Cooka rezerwat morski to ok. 1,9  mln km kw (trzy razy większy od terytorium Francji), podczas gdy obszar wyłącznej strefy ekonomicznej wysp wynosi blisko 2 mln km kw. Wyspy to samorządne terytorium stowarzyszone Nowej Zelandii na południowym Pacyfiku w Polinezji, obejmujące ok. 15 atoli i wysp.  

Dotychczas największy na świecie morski rezerwat utworzyły na Pacyfiku Stany Zjednoczone. Morski Pomnik Narodowy Odległych Wysp Pacyfiku (Pacific Remote Islands Marine National Monument) powstał w 2015 roku w rejonie Mikronezji, między Wyspami Marshalla, Kiribati i Hawajami.

Oceaniczny rezerwat o powierzchni 2,3 mln km kw. tworzy także Australia. A z Malediwami sąsiadują Wyspy Czagos – władze brytyjskie nadały wodom wokół tych 60 tropikalnych wysepek status rezerwatu.

Obecnie jedynie 3 proc. wód objętych jest ochroną.

 

Tagi: Wyspy Cooka, Malediwy, rezerwat
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 16 lipca

Belg Jacques Rogge, w przeszłości znany finnista, uczestnik olimpiady i mistrzostw świata, został wybrany przewodniczącym Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.
poniedziałek, 16 lipca 2001
Urodził się Mirek "Kowal" Kowalewski, znany polski szantymen.
sobota, 16 lipca 1955
W pierwszy rejs szkolny wypływa "Dar Pomorza".
środa, 16 lipca 1930
Wyruszył z Portsmouth w rejs dookoła świata Alec Rose na s/y "Lively Lady"; trasa prowadziła wokół Przylądka Dobrej Nadziei, Ocean Indyjski, wokół Przylądka Południowo-Wschodniego (Tasmania), Przylądka Horn, z powrotem do macierzystego portu.
niedziela, 16 lipca 1967
Urodził się Roald Amundsen, słynny norweski badacz polarny (zaginął bez wieści podczas lotu na Spitsbergen, spiesząc na pomoc Nobilemu, którego sterowiec "Italia" uległ katastrofie). Uczestniczył w słynnej wyprawie antarktycznej na statku "Belgica" (1897-
wtorek, 16 lipca 1872