TYP: a1

Program edukacji morskiej w Gdańsku nagrodzony

czwartek, 3 marca 2016
Informacja prasowa
Ponad 18 tysięcy gimnazjalistów do tej pory wypłynęło w morze dzięki realizowanemu w Gdańsku Programowi Edukacji Morskiej. Program został właśnie wyróżniony nagrodą „Eko-inspiracja” w kategorii „Edukacja” za działania na rzecz ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju.


- Działalność proekologiczna jest bardzo istotnym filarem edukacji realizowanej w ramach gdańskiej inicjatywy. Zabierając uczniów w rejsy opowiadamy o faunie i florze Bałtyku i przypominamy, że woda jest naszą wspólną wartością, o która wszyscy musimy dbać. Jest to szczególnie ważne w kontekście edukacji młodzieży, która w dużej mierze będzie odpowiedzialna za w jakim stanie przekażemy środowisko naturalne przyszłym pokoleniom – mówi Piotr Kowalczuk, zastępca Prezydenta Miasta Gdańska ds. polityki społecznej.

Podczas rejsów gimnazjaliści uczą się podstaw żeglowania, pogłębiają wiedzę z dziedziny historii, geografii i biologii oraz poznają swoje miasto od strony wody. Celem Programu Edukacji Morskiej jest promocja sportu oraz przybliżenie i popularyzacja wśród młodych mieszkańców Gdańska tradycji morskiej i bogatego dziedzictwa ich miasta. Gimnazjaliści biorący udział w rejsach mają także swój wkład w badania właściwości wody w Gdańsku, pobierając próbki do analizy za pomocą sprzętu przekazanego na ten cel przez Gdańską Infrastrukturę Wodociągowo-Kanalizacyjną. Kolejną odsłoną edukacji ekologicznej jest konkurs realizowany co roku w ramach Programu Edukacji Morskiej w Gdańsku. Ogólnopolski konkurs jest pretekstem do przybliżenia młodzieży problemów związanych z jakością oraz ilością wody, z którymi boryka się ówczesny świat. - W tym roku planujemy poszerzyć zasięg naszych działań i zaprosić do udziału młodzież z krajów regionu Morza Bałtyckiego – zapowiada Piotr Kowalczuk.



Program Edukacji Morskiej w Gdańsku zainicjowany został w 2010 roku i realizowany jest przez Fundację Gdańską na zlecenie Wydziału Rozwoju Społecznego Urzędu Miejskiego w Gdańsku. Od tego czasu w edukacyjne rejsy wypłynęło ponad 18 tysięcy gimnazjalistów. Udział w zajęciach jest dla uczestników bezpłatny. Poza sezonem żeglarskim organizowane są marynistyczne warsztaty na lądzie.

Obecnie trwa nabór szkół do kolejnej, siódmej już edycji edukacyjnych rejsów (szczegóły na stronie http://www.programedukacjimorskiej.pl/ ). Jachty Programu Edukacji Morskiej w Gdańsku wrócą na wodę z początkiem maja.



TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 16 lipca

Belg Jacques Rogge, w przeszłości znany finnista, uczestnik olimpiady i mistrzostw świata, został wybrany przewodniczącym Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.
poniedziałek, 16 lipca 2001
Urodził się Mirek "Kowal" Kowalewski, znany polski szantymen.
sobota, 16 lipca 1955
W pierwszy rejs szkolny wypływa "Dar Pomorza".
środa, 16 lipca 1930
Wyruszył z Portsmouth w rejs dookoła świata Alec Rose na s/y "Lively Lady"; trasa prowadziła wokół Przylądka Dobrej Nadziei, Ocean Indyjski, wokół Przylądka Południowo-Wschodniego (Tasmania), Przylądka Horn, z powrotem do macierzystego portu.
niedziela, 16 lipca 1967
Urodził się Roald Amundsen, słynny norweski badacz polarny (zaginął bez wieści podczas lotu na Spitsbergen, spiesząc na pomoc Nobilemu, którego sterowiec "Italia" uległ katastrofie). Uczestniczył w słynnej wyprawie antarktycznej na statku "Belgica" (1897-
wtorek, 16 lipca 1872