TYP: a1

Słoń morski wywołał panikę w nadmorskim miasteczku

czwartek, 8 października 2020
Z mediów

Wielki słoń morski wzbudził prawdziwą panikę w chilijskim miasteczku Puerto Cisnes. Wszystko przez to, że olbrzymi zwierzak wybrał się...na przechadzkę ulicami. W akcję sprowadzenia go z powrotem na plażę zaangażowała się nawet chilijska marynarka wojenna.

Ogromny słoń morski wyczołgał się z morza i ruszył na spacer. Przemierzył tak około dziesięciu przecznic, zanim miejscowi zorientowali się, że trzeba mu pomóc wrócić na plażę. Dziesiątki osób, policjantów, marynarzy chilijskiej marynarki wojennej i zwykłych mieszkańców wyposażonych w duże plandeki próbowało zablokować dalszą drogę zwierzęcia w głąb miasta i skłonić go do powrotu na brzeg morza.


 

Okazuje się, że spacery słoni morskich i pingwinów w sierpniu i wrześniu to zjawisko naturalne w tym regionie i ma miejsce każdego roku, choć ostatnio zauważono jego wzrost. Zazwyczaj jednak zwierzęta samodzielnie odnajdują drogę na plażę. Być może ten akurat chciał sobie pozwiedzać.


Słoń morski czyli mirunga może dorastać do 6 metrów i ważyć około 4 ton.

Istnieją dwa gatunki słoni morskich, M. angustirostris występuje w południowo-wschodnim Oceanie Spokojnym, na Aleutach, w Zatoce Alaska i na zachód od Ameryki Północnej, na południe do środkowej Kalifornii Dolnej (Meksyk); czasami spotykany na Hawajach i Japonii oraz na Morzu Beringa. M. leonina występuje w obszarze okołobiegunowym głównie w strefie subantarktycznej, w tym na Antarktydzie, Macquarie, Wyspach Kerguelena, Georgii Południowej i Argentynie (Półwysep Valdés); zabłąkane populacje obserwowano w Australii, Brazylii, Chile, Mauritiusie, Mozambiku, Namibii, Nowej Zelandii, Omanie i Urugwaju.

Tagi: słoń morski, Puerto Cisnes
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 27 kwietnia

Na "Down Star" zakończył rejs dookoła świata George Fairle.
wtorek, 27 kwietnia 1965
Odbył się w Warszawie Zjazd Delegatów YKP; zjazdowi przewodniczył Ludwik Szwykowski, jeden z założycieli YKP. Na zjeździe wybrano nowy zarząd z prezesem Bronisławem Barylskim na czele.
niedziela, 27 kwietnia 1947
W Warszawie umiera Antoni Dobrowolski (urodzony w 1872 r.) profesor, geograf, uczestnik wyprawy arktycznej na belgijskim żaglowcu "Belgica", przyczynił się do powstania pierwszej polskiej stacji artycznej na Wyspie Niedźwiedziej.
wtorek, 27 kwietnia 1954
Urodził się Samuel Morse, twórca alfabetu Morse'a.
środa, 27 kwietnia 1791
Na Filipinach w walce z tubylcami ginie Ferdynand Magellan.
sobota, 27 kwietnia 1521