TYP: a1

Trzy sztuki w Antarktyce

poniedziałek, 22 lutego 2016
Z mediów/MF
To unikatowe przedsięwzięcie w polskiej kulturze, sztuce i świecie mediów. Równo za rok przedstawiciele świata sztuki i kultury popłyną jachtem do Antarktyki. Tam przygotują niezwykłe wydarzenia, które transmitowane będą na antenie Polskiego Radia.



„Kiedy w 2009 roku będąc gdzieś w Antarktyce w oddali, w porannej mgle zobaczyłem niewyraźne kontury jachtu żaglowego, nie mogłem uwierzyć własnym oczom. Mając w głowie bardzo świeże doświadczenia związane z przekraczaniem statkiem Cieśniny Drake’a wydało mi się czymś zupełnie niemożliwym, aby tak mała łódeczka mogła bezpiecznie dopłynąć w te rejony. Byłem bardzo podekscytowany. Próbowałem sobie wyobrazić te wszystkie fantastyczne odczucia, które towarzyszą rejsowi jachtem. Pomyślałem, jak to jest obudzić się rano, wyjść na pokład i mieć to całe piękno na wyciągnięcie ręki. Nie zastanawiając się zbyt długo obiecałem sobie, że kiedyś wrócę w to miejsce i zrobię to właśnie jachtem.” – tak o idei „Trzech sztuk w Antarktyce” opowiada Bartosz Stróżyński.

W lutym 2017 roku zespół, w skład którego wchodzą czołowi przedstawiciele trzech dziedzin polskiej sztuki i kultury (filmu, muzyki i fotografii), popłynie jachtem żaglowym do Antarktyki. Miejsca, które za kilka lat może stać się centrum wydarzeń o znaczeniu globalnym, a jego kondycja ma istotne znaczenie dla przyszłości całego świata. Uczestnicy rejsu, inspirowani podróżą, dziką naturą i ekstremalnymi warunkami panującymi na krańcach świata, zmierzą się z wyjątkowymi wyzwaniami artystycznymi w obszarach filmu, muzyki i fotografii.

„Trzy Sztuki w Antarktyce” jest projektem artystycznym o charakterze non-profit. Pomysłodawcą, producentem i szefem przedsięwzięcia jest Bartosz Stróżyński, osoba od lat z sukcesem łącząca w swym działaniu świat artystyczny ze światem finansów i zarządzaniem dużymi przedsięwzięciami.
W ramach wydarzeń czeka nas koncert Adama Nowaka oraz premierowe wykonanie przez niego utworu powstałego podczas wyprawy. Powstanie także (reżyserowany przez Olafa Lubaszenkę) pierwszy w historii film prezentujący zmagania polskich artystów z dziką i nieprzewidywalną przyrodą Antarktyki oraz książka reportażowa odkrywająca kulisy planowania, przygotowań i realizacji przedsięwzięcia od dnia powstania pomysłu do momentu oddania do druku. Towarzyszyć temu będzie wystawa fotografii artystycznej Bartosz Stróżyńskiego, na której zaprezentowane zostaną prace wykonane w technice kolodionowej.

Uczestnicy wyprawy to:
Adam Nowak - artysta, kompozytor, autor tekstów, lider zespołu Raz Dwa Trzy
Olaf Lubaszenko - aktor, reżyser i pokładowy mędrzec
Bartosz Stróżyński -fotografik, operator kamery, pomysłodawca i producent przedsięwzięcia
Paweł Drozd - relacje radiowe i dźwięk, Program III PR
Jacek Hawrylczak - szef techniczny wyprawy
Dariusz Panas - operator filmowy
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 16 lipca

Belg Jacques Rogge, w przeszłości znany finnista, uczestnik olimpiady i mistrzostw świata, został wybrany przewodniczącym Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.
poniedziałek, 16 lipca 2001
Urodził się Mirek "Kowal" Kowalewski, znany polski szantymen.
sobota, 16 lipca 1955
W pierwszy rejs szkolny wypływa "Dar Pomorza".
środa, 16 lipca 1930
Wyruszył z Portsmouth w rejs dookoła świata Alec Rose na s/y "Lively Lady"; trasa prowadziła wokół Przylądka Dobrej Nadziei, Ocean Indyjski, wokół Przylądka Południowo-Wschodniego (Tasmania), Przylądka Horn, z powrotem do macierzystego portu.
niedziela, 16 lipca 1967
Urodził się Roald Amundsen, słynny norweski badacz polarny (zaginął bez wieści podczas lotu na Spitsbergen, spiesząc na pomoc Nobilemu, którego sterowiec "Italia" uległ katastrofie). Uczestniczył w słynnej wyprawie antarktycznej na statku "Belgica" (1897-
wtorek, 16 lipca 1872