19 lipca rozpoczęły się 50. Etapowe Regaty Turystyczne. To sztandarowa impreza żeglarska województwa zachodniopomorskiego, uczestniczyło w niej 100 jachtów i około 400 żeglarzy. Do ugoszczenia żeglarzy z całego kraju oraz Niemiec przygotowały się miejscowości nad Zalewem Szczecińskim: Police, Trzebież, Kamień Pomorski, Wolin, Nowe Warpno, Stepnica oraz Świnoujście i Dziwnów.
Fot. Marek Wilczek
|
W tegorocznej edycji regat po raz pierwszy uczestniczyły dwie znane firmy żeglarskie: Eljacht Elektronika i Elektrotechnika Jachtowa oraz Pantaenius Ubezpieczenia Jachtów. Ponton Pantaeniusa czuwał nad bezpieczeństwem żeglarzy, udzielał pomocy oraz był miejscem pracy fotografa regat, Marka Wilczka. Pantaenius i Eljacht ufundowały szereg cennych nagród z zakresu wyposażenia jachtów w zakresie bezpieczeństwa żeglugi i elektroniki oraz wspomogły organizacyjnie.
50. Etapowe Regaty Turystyczne zostały objęte patronatami honorowymi Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego Olgierda Geblewicza, Dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża Kontradmirała Krzysztofa Teryftera, Dyrektora Urzędu Morskiego Andrzeja Borowca, Prezydenta Szczecina Piotra Krzystka, Prezydenta Świnoujścia Janusza Żmurkiewcza, Burmistrza Gminy i Miasta Polica Władysława Diakuna, Burmistrza Miasta i Gminy Dziwnów Grzegorza Jóźwiaka, Burmistrza Miasta i Gminy Kamień Pomorski Bronisława Karpińskiego Burmistrza Miasta i Gminy Nowe Warpno Władysława Kiragi, Burmistrza Miasta i Gminy Wolin Eugeniusza Jasiewicza, Burmistrza Miasta i Gminy Stepnica Andrzeja Wyganowskiego oraz Prezesa Centralnego Ośrodka Żeglarskiego w Trzebieży Zdzisława Uherka.
Fot. Marek Wilczek
|
W dniu 19 lipca po uroczystym otwarciu regat, o godz. 11.30 nastąpił start do pierwszego wyścigu do Świnoujścia. A w Świnoujściu następnego dnia, w niedzielę 20 lipca, przy licznej plażowej publiczności, tradycyjny wyścig o Błękitną Wstęgę Zatoki Pomorskiej. Po wyścigu o godz. 19.00 Prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz wręczył Błękitną Wstęgę Zatoki Pomorskiej oraz Puchar Prezydenta Świnoujścia kpt. Cezaremu Wolskiemu i załodze jachtu „Sharki”, Puchar Prezydenta Świnoujścia za drugie miejsce bezwzględnie kpt. Zdzisławowi Kosowi i załodze jachtu „Low Budget”, a Puchar Prezydenta Świnoujścia za trzecie miejsce kpt. Jackowi Romanowskiemu i załodze jachtu „Bryza 33”.
Wszystkie zakończenia etapów były dostępne dla publiczności i zapraszaliśmy naszych wakacyjnych gości oraz mieszkańców województwa na spotkania z żeglarzami, a także odwiedziny w portach jachtowych. W poniedziałek 21 lipca planowano etap morski, ze Świnoujścia do Dziwnowa, ale pogoda, prognoza z wiatrem do 7 stopni w skali Beauforta, wymusiła rezygnację z przeprowadzenia tego etapu.
Niestety, oznaczało to, że nie popłyniemy do Dziwnowa i Kamienia Pomorskiego. Odwołano przygotowania do przyjęcia żeglarzy. Żeglarze bardzo chcieliby odwiedzić te dwa gościnne miasta, ale bezpieczeństwo załóg to podstawowe kryterium decyzji. 49. Etapowe Regaty Turystyczne zmagały się z brakiem wiatru, 50 Jubileuszowe miały jego nadmiar. Prognoza pogody na dzień 22 lipca to wiatry do 5 a nawet 6 stopni w skali Beauforta. W tej sytuacji decyzja powrotu na Zalew Szczeciński była oczywistą alternatywą.
Fot. Marek Wilczek
|
Wyścig przeprowadzono na trasie od startu w pobliżu wejścia do Kanału Piastowskiego do mety w pobliżu przejścia przez Mieliznę Wolińską. Jaka była prognoza, taki był wiatr, północno-wschodni o sile 5 do 6 stopni.
Gwizd wiatru w wantach to stały element tych regat. To oczywiście na Zalewie Szczecińskim dobra żeglarska pogoda, wyścig był szybki i pełen emocji. Pierwszy jacht na mecie to „Sharki” z kpt. Cezarym Wolskim, druga była „Bryza 33” z kpt. Jackiem Romanowskim, a trzeci „Amajo” z kpt. Tomaszem Żurawińskim.
W dniu 23 lipca żeglarze 50. Etapowych Regat Turystycznych stali w Marinie Wolin. Było spokojnie i ciepło, choć jak to w tych regatach wiatr gwizdał na wantach. Prognoza pogody znowu była prawie sztormowa. Miasto i Gmina Wolin przyjęły nas poczęstunkiem, a od godz. 18.00 spotkaniem z Burmistrzem Wolina Eugeniuszem Jasiewiczem. Wręczono upominki 50-tej załodze w wyścigu na Zalewie Szczecińskim, którą okazał się „Truxa” z kpt. Sławomirem Turniakiem. Uhonorowano także naszych seniorów – ponad osiemdziesięcioletnich żeglarzy samotnych Henryka Widerę oraz Wolfganga Oelschlaegela.
Fot. Marek Wilczek
|
Zespól muzyczny „Ostromice Kapela” rozgrzał publiczność starymi, ale ciągle chętnie słuchanymi przebojami, a Michał Korneszczuk, przedstawiciel Firmy Żaglomistrzowskiej North Sails, omówił problemy trymowania żagli. Dużo sympatycznej rozrywki i dużo fachowej, żeglarskiej wiedzy z najwyższej półki. A na koniec dnia koncert Henryka Widery połączony z prezentacją jego filmu z rejsu samotnego dookoła Europy oraz wspólne ognisko z żeglarskimi przebojami.
W dniu 24 lipca odbył się wyścig Wolin – Nowe Warpno. W Wolinie silnych wiatrów i stopy wody pod kilem życzył nam Burmistrz Wolina Eugeniusz Jasiewicz. Życzenia spełniły się i mieliśmy szybki, dynamiczny wyścig. Na metę prawie jednocześnie wpływały nawet cztery jachty, a to oznacza, że wyścig był bardzo szybki i wszystkie jachty dobrze wykorzystały znakomite warunki wietrzne.
Fot. Marek Wilczek
|
Po wyścigu Burmistrz Miasta i Gminy Nowe Warpno Władysław Kiraga wręczył Puchary Burmistrza Miasta i Gminy Nowe Warpno trzem pierwszym na mecie jachtom – „Sharki” z kpt. Cezarym Wolskim, „Bryzie 33” z kpt. Jackiem Romanowski oraz „Amajo” z kpt. Tomaszem Żurawińskim, a po pucharach zaprosił wszystkich żeglarzy na żurek z kiełbaską.
Żeglarze z dużym uznaniem przyjęli zmiany w Marinie Nowe Warpno. Pobudowano pomosty, zainstalowano słupki z elektrycznością i wodą, pobudowano gastronomię i toalety. Marina Nowe Warpno ma duże możliwości stacjonowania jachtów przez cały rok.
Kolejny etap 50. Etapowych Regat Turystycznych to wyścig Nowe Warpno – Stepnica. Stepnica to Miasto i Gmina wyjątkowo aktywne w zakresie rozwoju przystani jachtowych. Posiada Przystań Jachtową na Kanale Młyńskim oraz Przystanie w Kopicach i Gąsierzynie. Dzisiaj, 25 lipca, żeglarza wpłynęli do nowo zbudowanej kolejnej przystani jachtowej obok Basenu Kolejowego, czyli portu handlowego. To daje razem około 400 miejsc postojowych dla jachtów.
Fot. Marek Wilczek
|
Etap Nowe Warpno – Stepnica zaczął się wyjątkowo spokojnie, przy słabym wietrze. Ale w miarę upływu dnia wiatr tężał i na końcowym etapie wzrósł do 4 – 5 stopni w skali Beauforta. Pierwszy na mecie był jacht ze Stepnicy „Bryza 33” z kpt. Jackiem Romanowskim, drugi „Loxa” z kpt. Władysławem Chmielewskim, a trzeci „Low Budget” z kpt. Zdzisławem Kosem.
Burmistrz Miasta i Gminy Stepnica Andrzej Wyganowski udekorował Jacka Romanowskiego „Błękitną Wstęgą Zalewu Szczecińskiego”, trzy pierwsze jachty otrzymały Puchary Burmistrza Miasta i Gminy Stepnica.
A potem zaproszono żeglarzy na poczęstunek w ramach Biesiady Rybnej z Lokalną Grupą Rybacką Zalew Szczeciński oraz na występy zespołów muzycznych.
Fot. Marek Wilczek
|
26 lipca uczestnicy 50 Etapowych Regat Turystycznych po ostatnim wyścigu Stepnica – Trzebież dopłynęli do portu końcowego regat Trzebieży. Na mecie witał ich Król Mórz i Oceanów Neptun ze świtą na swoim wodnym rydwanie „Bunga Bunga”. Neptunem był osobiście znakomity kajakarz Olek Doba, który zaprosił żeglarzy na Trzebieskie Neptunalia. Ostatni wyścig odbył się w letniej pogodzie, słabe wiatry, dużo słońca, zdecydowanie ciepło. To specjalna premia dla żeglarzy regat, którzy zmagali się z silnymi wiatrami i dużymi falami. Wielu z uczestników regat, nasi goście z centrum Polski, rzadko żeglują w warunkach tegorocznych regat. Na pewno nabrali pewności siebie, nauczyli się żeglować w trudnych warunkach pogodowych na Zalewie Szczecińskim. To im się bardzo przyda w dalszych rejsach, możliwe że też po Zalewie Szczecińskim. Poznali wiele przyjaznych im portów, do których mogą powracać.
Po podliczeniu wyników zwycięzcami 50 Etapowych Regat Turystycznych zostali:
Grupa jachtów z pomiarem ORC
I miejsce – Wisła z kpt. Adamem Lisieckim
II miejsce – Bryza 33 z kpt. Jackiem Romanowskim
III miejsce – Bryza Sport z kpt. Grzegorzem Dobiesem
Grupa jachtów z pomiarem KWR I
I miejsce – Loxa z kpt. Władysławem Chmielewskim
II miejsce – Agrado z kpt. Piotrem Zorga
III miejsce – Hornet z kpt. Tadeuszem Ciemnym
Grupa Jachtów z pomiarem KWR II
I miejsce – Orson z kpt. Andrzejem Sokołowskim
II miejsce – Bluefin II z kpt. Krzysztofem Krygierem
III miejsce – Nefertiti z kpt. Aleksandrem Mikołajów
Grupa jachtów z pomiarem KWR III
I miejsce – Trzeci z kpt Krzysztofem Dąbrowskim
II miejsce – Whisky z kpt. Maciejem Szuberlą
III miejsce – Rudzik z kpt. Markiem Stoeckiem
Grupa I jachtów bez pomiarów
I miejsce – Sharki z kpt. Cezarym Wolskim
II miejsce – Hafgolan z kpt. Tomaszem Golińskim
III miejsce – Bellatrix z kpt. Januszem Musoldem
Grupa II Jachtów bez pomiarów
I miejsce – Res Navalis z kpt. Markiem Krzysztoszkiem
II miejsce – Majka K z kpt. Robertem Trojanowskim.
III Miejsce – Petit z kpt. Stanisławem Kalinowskim.
W dniu 27 lipca uroczyście zakończono regaty. Zakończenie bardzo sprawnie poprowadził Prezes Związku i Przystani Jachtowych Lokalnej Organizacji Turystycznej Zachodniopomorskiego Szlaku Żeglarskiego i jednocześnie Wiceprezes Zachodniopomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego Zbigniew Jagniątkowski. Burmistrz Polic Władysław Diakun wspólnie z Prezesem Zachodniopomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego Zbigniewem Zalewskim wręczyli nagrody główne i wiele dodatkowych dla wszystkich dzieci uczestników regat od Miasta i Gminy Police. Dyrektor Urzędu Morskiego w Szczecinie Andrzej Borowiec wręczył Puchar Fair Play załodze jachtu „Bluefin II” Krzysztofowi Krygierowi wraz z dwojgiem dzieci. Burmistrz Stepnicy Andrzej Wyganowski wręczył Puchary najlepszym załogom z tego miasta. Wręczono także Puchary Wojewody i Marszała Województwa zachodniopomorskiego – dla jachtu „Loxa” z kpt. Władysławem Chmielewskim jako najszybszym w czasie przeliczonym w całych regatach oraz dla jachtu „Sharki” z kpt. Cezarym Wolskim jako najszybszym bezwzględnie.
A potem losowanie mnóstwa nagród od Pantaeniusa Ubezpieczenia Jachtów, w tym samoczynnie nadmuchiwane pasy ratunkowe, Eljachtu, bony na elektroniką jachtową, firmy Interservis, organizatora Targów Żeglarskich Boatshow, Związku Portów i Przystani Jachtowych oraz Zachodniopomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego. Wszyscy uczestnicy otrzymali także imienne piękne grawertony, które powieszone w domach żeglarzy będą przypominały piękne dni tych regat. Żeglarze otrzymali także pamiątkowe koszulki, czapeczki i proporczyki regat.
Zaproszono żeglarzy na 51. Etapowe Regaty Turystyczne w 18-26.07.2015 r.
Piotr Stelmarczyk, 29.07.2014 r.