TYP: a1

Alesander Doba na 5. Krakowskich Spotkaniach Podróżników

środa, 7 grudnia 2011
Informacja prasowa
Kto nie może się doczekać Kolosów, koniecznie powinien niedzielę 11 grudnia spędzić w Krakowie. W Centrum Dydaktyki AGH odbędą się 5. Krakowskie Spotkania Podróżników. Wydarzenie, podobnie jak w ubiegłym roku, będzie oficjalnym prologiem największej podróżniczej imprezy w Polsce. Wśród gości m.in. Aleksander Doba - dopiero co wrócił z wyprawy, w trakcie której jako pierwszy Polak i jeden z nielicznych ludzi w ogóle przepłynął kajakiem Atlantyk – oraz Piotr Kuryło, ultramaratończyk, który w sierpniu zakończył swój bieg dookoła świata.

98 dni, 23 godziny i 42 minuty. Sam. Na oceanie. W siedmiometrowym kajaku „Olo”. Przed nim takiego wyczynu nie dokonał jeszcze żaden Polak. Startując pod koniec października 2010 roku z Dakaru, świetnie znany publiczności Kolosów kajakarz z Polic, przepłynął następnie 5394 km przez Atlantyk, by 2 lutego 2011 roku dotrzeć do Acarau na wybrzeżu Brazylii. Wyczerpany, tak fizycznie jak i psychicznie, miał prawo czuć się jak zwycięzca: rejs transatlantycki był jego marzeniem od dawna. W końcu udało mu się je zrealizować.

Doba, który ma w swoim dorobku m.in. samotne opłynięcie Bajkału i Bałtyku, trasę przez Atlantyk w całości pokonał wyłącznie dzięki sile mięśni (energii dostarczały mu liofilizaty, słodycze i świeże ryby) – jego specjalnie zaprojektowany na potrzeby ekspedycji kajak nie był wyposażony w żagiel. Przemierzając dziennie średnio ponad 50 km nie miał wiele czasu na odpoczynek, miał się jednak gdzie schronić: na dziobie kajaka znajdowała się niewielka kabina zamykana wodoszczelnym lukiem.

Udany trawers oceanu tak bardzo zaostrzył jego apetyt na realizację kolejnych wyzwań, że zamiast wracać z Brazylii do Polski postanowił od razu zmierzyć się z Amazonką. Co z tego wyszło, opowie osobiście. Na pewno wspomni też o swoich kolejnych planach, jeszcze ambitniejszych – ocean bardzo mu się spodobał.

PROGRAM

11.00-13.50 Blok niebiletowany, wstęp wolny

11.00 Tryptyk islandzki (film 30’)
reż. Grzegorz Gontarz

11.40 Toroła Jamał, czyli o koczowaniu w tundrze *
Magdalena Skopek (Mjagnie Akatteto)

12.20 Wielkie jubileusze Bystrza
Tomasz Jakubiec

13.00 Pustelnik w Koronie Himalajów *
Piotr Pustelnik

14.00-14.30 Przerwa

14.30-19.20 Blok biletowany. Jednorazowy bilet wstęp do obiektu, na cały blok lub tylko na jeden pokaz,
dostępny na miejscu - 10 zł


14.30 „Kukuczka” (film 45’)
reż. Jerzy Porębski

15.20 Bieg Dla Pokoju – 20 tys. km na własnych nogach
Piotr Kuryło

16.20 Czerwona wyspa
Arek Ziemba

17.20 Kajakiem przez Atlantyk
Aleksander Doba

18.30 Cztery pory roku na Mińsku
Michał Król

19.20 Niespodzianka

Źródło: kolosy.pl
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 22 stycznia

Na jachcie "Cardinal Vertue" zakończył rejs Wiliam Nance - rejs prowadził z Anglii i dalej do Buenos Aires, Przylądek Dobrej Nadziei, Auckland, Horn do Buenos Aires.
piątek, 22 stycznia 1965
Urodził się Mamert Stankiewicz, kapitan żeglugi wielkiej, służbę rozpoczął we flocie carskiej, a po powrocie do Polski został skierowany na statek skierowany na statek szkolny "Lwów"; później pracował na stanowisku kierownika żeglugi przybrzeżnej, kapitan
niedziela, 22 stycznia 1871