TYP: a1

Baltic Sail Gdańsk 2010 już za nami

wtorek, 13 lipca 2010
Paulina Wilk

baltic sail gdańsk

Największy zlot żaglowców w Polsce już za nami. Podczas tegorocznej, XIII już edycji Baltic Sail Gdańsk, który odbył się między 8 a 11 lipca w Gdańsku, organizatorzy zapewnili uczestnikom naprawdę sporo atrakcji.

 
 
 

 

żaglowiecPierwszym żaglowcem, jaki przypłynął na zlot była Joanna Saturna, która stawiła się już we wtorek. Potem do Gdańska dotarła szwedzka Baltic Beauty i łotewska Libava. Przez kolejne dni wszystkie te żaglowce zabierały grupy turystów na rejsy po Zatoce Gdańskiej. W miasteczku zlotu roiło się od turystów i piratów. Przez cztery dni w mieście panowali niepodzielnie żeglarze. Wzdłuż nabrzeża Targu Rybnego cumowały żaglowce z Finlandii, Szwecji, Niemiec, Łotwy i oczywiście z Polski. Była to rekordowa, pod każdym względem, edycja Baltic Sail Gdańsk. 

 

Tegoroczna impreza upłynęła pod znakiem tropikalnej pogody i tłumów turystów odwiedzających Targ Rybny, na którym znajdowało się namiotowe miasteczko i przy którym cumowały żaglowce. W ramach Baltic Sail Gdańsk 2010 odbyły się trzy duże imprezy: zlot żaglowców, festiwal Szanty pod Żurawiem i regaty Nord Cup 2010. Każda z nich odnotowała największe w swojej historii zainteresowanie ze strony uczestników i odwiedzających.

regaty baltic sail gdańkDla żeglarzy sportowych największą atrakcją były z pewnością regaty Nord Cup 2010, na starcie których w Górkach Zachodnich stanęły w tym roku 132 jachty z 281 uczestnikami na pokładach. W sobotę w samo południe na wodach zatoki został rozegrany wyścig o Bursztynowy Puchar Neptuna, w którym udział wzięły 74 jednostki. Zmagania załóg można było oglądać z brzegu lub z żaglowców towarzyszących regatom. Bursztynowy Puchar, przechodnie trofeum regat, którego zdobywcą został Przemek Zagórski z załogą na jachcie X-35 „Swallow". Wręczenie nagrody odbyło się na Starym Mieście nad Motławą podczas żeglarskiego wieczoru, gdzie zawodnicy integrowali się razem z uczestnikami zlotu Baltic Sail. Nieco dał się we znaki jedynie słaby wiatr, który w piątek i sobotę rano spowodował odłożenie startów na późniejszą godzinę. Podczas Nord Cupu w tym roku odbyły się 3 Mistrzostwa Polski - klas 505, Hornet i Hobie 16, które rozegrały odpowiednio po 9 i 8 wyścigów.

 

Od piątkowego popołudnia na scenie królowały szanty. Podczas XI edycji festiwalu Szanty pod Żurawiem premierowe utwory zaprezentowało 17 zespołów z całej Polski. Organizatorzy festiwalu szacują, że koncerty obejrzało ponad 1000 osób. W finale zostały przyznane nagrody: Nagroda Prezydenta Miasta Gdańska i Nagroda Marszałka Województwa Pomorskiego.

 

parada na motławieDzięki słonecznej pogodzie dopisali także zgromadzeni na Targu Rybnym turyści. Zainteresowanie i żywe reakcje wzbudzały liczne atrakcje: Piracki Festiwal Morski, pokazy ratownictwa, skoki z pędzącej łodzi motorowej. Sobotni koncert na scenie szantowej poprzedziła głośna i kolorowa Parada Żeglarzy, która przeszła od Złotej Bramy, całym Długim Targiem aż do Zielonej Bramy. W paradzie, prowadzonej przez animatorów i artystów teatrów ulicznych przebranych za piratów, syrenki i żeglarzy wzięło udział ok. 500 osób. Do barwnego korowodu chętnie przyłączali się spacerowicze z gdańskiej starówki. Zamknięciem i zwieńczeniem zlotu była pożegnalna Parada Żaglowców w której udział wzięły wszystkie goszczące w Gdańsku jednostki. Tysiące gapiów patrzyło, jak najpiękniejsze żaglowce Bałtyku wpływały majestatycznie Motławą w samo serce miasta.

 

źródło: www.balticsail.pl


TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 22 stycznia

Na jachcie "Cardinal Vertue" zakończył rejs Wiliam Nance - rejs prowadził z Anglii i dalej do Buenos Aires, Przylądek Dobrej Nadziei, Auckland, Horn do Buenos Aires.
piątek, 22 stycznia 1965
Urodził się Mamert Stankiewicz, kapitan żeglugi wielkiej, służbę rozpoczął we flocie carskiej, a po powrocie do Polski został skierowany na statek skierowany na statek szkolny "Lwów"; później pracował na stanowisku kierownika żeglugi przybrzeżnej, kapitan
niedziela, 22 stycznia 1871