TYP: a1

Baltic Sail Gdańsk 2010 już za nami

wtorek, 13 lipca 2010
Paulina Wilk

baltic sail gdańsk

Największy zlot żaglowców w Polsce już za nami. Podczas tegorocznej, XIII już edycji Baltic Sail Gdańsk, który odbył się między 8 a 11 lipca w Gdańsku, organizatorzy zapewnili uczestnikom naprawdę sporo atrakcji.

 
 
 

 

żaglowiecPierwszym żaglowcem, jaki przypłynął na zlot była Joanna Saturna, która stawiła się już we wtorek. Potem do Gdańska dotarła szwedzka Baltic Beauty i łotewska Libava. Przez kolejne dni wszystkie te żaglowce zabierały grupy turystów na rejsy po Zatoce Gdańskiej. W miasteczku zlotu roiło się od turystów i piratów. Przez cztery dni w mieście panowali niepodzielnie żeglarze. Wzdłuż nabrzeża Targu Rybnego cumowały żaglowce z Finlandii, Szwecji, Niemiec, Łotwy i oczywiście z Polski. Była to rekordowa, pod każdym względem, edycja Baltic Sail Gdańsk. 

 

Tegoroczna impreza upłynęła pod znakiem tropikalnej pogody i tłumów turystów odwiedzających Targ Rybny, na którym znajdowało się namiotowe miasteczko i przy którym cumowały żaglowce. W ramach Baltic Sail Gdańsk 2010 odbyły się trzy duże imprezy: zlot żaglowców, festiwal Szanty pod Żurawiem i regaty Nord Cup 2010. Każda z nich odnotowała największe w swojej historii zainteresowanie ze strony uczestników i odwiedzających.

regaty baltic sail gdańkDla żeglarzy sportowych największą atrakcją były z pewnością regaty Nord Cup 2010, na starcie których w Górkach Zachodnich stanęły w tym roku 132 jachty z 281 uczestnikami na pokładach. W sobotę w samo południe na wodach zatoki został rozegrany wyścig o Bursztynowy Puchar Neptuna, w którym udział wzięły 74 jednostki. Zmagania załóg można było oglądać z brzegu lub z żaglowców towarzyszących regatom. Bursztynowy Puchar, przechodnie trofeum regat, którego zdobywcą został Przemek Zagórski z załogą na jachcie X-35 „Swallow". Wręczenie nagrody odbyło się na Starym Mieście nad Motławą podczas żeglarskiego wieczoru, gdzie zawodnicy integrowali się razem z uczestnikami zlotu Baltic Sail. Nieco dał się we znaki jedynie słaby wiatr, który w piątek i sobotę rano spowodował odłożenie startów na późniejszą godzinę. Podczas Nord Cupu w tym roku odbyły się 3 Mistrzostwa Polski - klas 505, Hornet i Hobie 16, które rozegrały odpowiednio po 9 i 8 wyścigów.

 

Od piątkowego popołudnia na scenie królowały szanty. Podczas XI edycji festiwalu Szanty pod Żurawiem premierowe utwory zaprezentowało 17 zespołów z całej Polski. Organizatorzy festiwalu szacują, że koncerty obejrzało ponad 1000 osób. W finale zostały przyznane nagrody: Nagroda Prezydenta Miasta Gdańska i Nagroda Marszałka Województwa Pomorskiego.

 

parada na motławieDzięki słonecznej pogodzie dopisali także zgromadzeni na Targu Rybnym turyści. Zainteresowanie i żywe reakcje wzbudzały liczne atrakcje: Piracki Festiwal Morski, pokazy ratownictwa, skoki z pędzącej łodzi motorowej. Sobotni koncert na scenie szantowej poprzedziła głośna i kolorowa Parada Żeglarzy, która przeszła od Złotej Bramy, całym Długim Targiem aż do Zielonej Bramy. W paradzie, prowadzonej przez animatorów i artystów teatrów ulicznych przebranych za piratów, syrenki i żeglarzy wzięło udział ok. 500 osób. Do barwnego korowodu chętnie przyłączali się spacerowicze z gdańskiej starówki. Zamknięciem i zwieńczeniem zlotu była pożegnalna Parada Żaglowców w której udział wzięły wszystkie goszczące w Gdańsku jednostki. Tysiące gapiów patrzyło, jak najpiękniejsze żaglowce Bałtyku wpływały majestatycznie Motławą w samo serce miasta.

 

źródło: www.balticsail.pl


TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 16 lipca

Belg Jacques Rogge, w przeszłości znany finnista, uczestnik olimpiady i mistrzostw świata, został wybrany przewodniczącym Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.
poniedziałek, 16 lipca 2001
Urodził się Mirek "Kowal" Kowalewski, znany polski szantymen.
sobota, 16 lipca 1955
W pierwszy rejs szkolny wypływa "Dar Pomorza".
środa, 16 lipca 1930
Wyruszył z Portsmouth w rejs dookoła świata Alec Rose na s/y "Lively Lady"; trasa prowadziła wokół Przylądka Dobrej Nadziei, Ocean Indyjski, wokół Przylądka Południowo-Wschodniego (Tasmania), Przylądka Horn, z powrotem do macierzystego portu.
niedziela, 16 lipca 1967
Urodził się Roald Amundsen, słynny norweski badacz polarny (zaginął bez wieści podczas lotu na Spitsbergen, spiesząc na pomoc Nobilemu, którego sterowiec "Italia" uległ katastrofie). Uczestniczył w słynnej wyprawie antarktycznej na statku "Belgica" (1897-
wtorek, 16 lipca 1872