TYP: a1

BALTIC SAIL GDAŃSK – zaplanuj swoją żeglarską przygodę już dziś!

piątek, 17 czerwca 2016
Informacja prasowa
Zobacz Gdańsk od strony wody i pływaj kultowymi żaglowcami. Przez 4 dni, od 30 czerwca do 3 lipca 2016 r., podczas Baltic Sail Gdańsk czekają nas zajęcia edukacyjne dla młodzieży, śpiewanie szant, relaks na Baltic Plaży oraz żeglowanie po Zatoce Gdańskiej 17 kultowymi jednostkami.


Zlot Baltic Sail Gdańsk to największa międzynarodowa impreza żeglarska w Gdańsku, która w tym roku rozpocznie się 30 czerwca. Podczas czterech fantastycznych dni festiwalowych będzie można przeżyć wspaniałą żeglarską przygodę, która przybliży nam nie tylko morskie tradycje Gdańska, ale również miast hanzeatyckich. W tym roku przypada XX jubileuszowa edycja Baltic Sail Gdańsk, które znacząco zmieni się w stosunku do ubiegłych lat. Jubileusz jest okazją do odświeżenia formuły oraz zaproponowania dla wszystkich uczestników jeszcze większej ilości atrakcji.

Wydarzenia i atrakcje zostały podzielone na pięć głównych stref tematycznych, w których każdy znajdzie coś dla siebie. Nie będą się tu nudzić fani żeglarstwa sportowego, turystycznego oraz oldtimerów. W ciągu dnia dla młodzieży przygotowano zajęcia sportowe i edukacyjne oraz warsztaty. Wieczorem szanty, bitwa morska oraz pokaz fajerwerków.

STREFA ŻAGLOWCÓW

Baltic Sail Gdańsk z roku na rok zapewnia coraz więcej atrakcji nie tylko dla uczestników regat i wilków morskich, a także tych, którzy rozpoczynają swoją żeglarską przygodę. Każdy, kto ma ochotę wypłynąć na Zatokę Gdańską pięknymi, często zabytkowymi jednostkami, może to uczynić rezerwując bilety na rejsy żaglowcami: www.balticsail.pl/kup-bilet/.
W tej chwili z 26 żaglowców, które przypłyną na Baltic Sail Gdańsk, dostępnych jest 17 jednostek pływających, ale liczba ta jeszcze może się zwiększyć. Pozostałe żaglowce otworzą swoje pokłady dla zwiedzających.

Co ciekawego w strefie?
• Rejsy oraz zwiedzanie żaglowców
• Benefis kapitana Jerzego Wąsowicza
• Bitwa Morska – pokaz fajerwerków
• Parada Żagli
• Wyścig o Bursztynowy Puchar Neptuna
• Regaty Nord Cap, Nations Cap
• Wyścig smoczych łodzi
• Pokazy ratownictwa wodnego

W tym roku poza rejsami dziennymi i możliwością zwiedzania żaglowców, nowością będą nocne rejsy oraz poszerzona oferta biletowa. Każdy rejs trwa około 3 godzin i rozpoczyna się na nabrzeżu przy Targu Rybnym, zlokalizowanym w malowniczej części Gdańska. W trakcie pierwszej części rejsu obserwować można niezwykle ciekawe życie portowe wraz z jego historycznymi elementami. Po opuszczeniu główek uczestnicy rejsu wypłyną na wody Zatoki Gdańskiej.

Kulminacyjnym punktem programu historycznego będzie inscenizacja morskiej potyczki na wodach Motławy w sobotni wieczór zakończona pokazem fajerwerków.
W niedzielne popołudnie odbędzie się niezwykle widowiskowa Parada Żagli, w której biorą wszystkie pływające jednostki: począwszy od dużych żaglowców, poprzez mniejsze jachty turystyczne, kończąc na jachtach motorowych.



STREFA MUZYCZNA

Tegoroczna Strefa Muzyczna będzie poprowadzona przez znakomitego Michała Juszczakiewicza. Jakich atrakcji muzycznych nam dostarczy?
Czekają:
• koncerty zespołów szantowych
• Konkurs „Teatr Szant”
• Bicie rekordu Polski
• Rekonstrukcje

Na Scenie Głównej wystąpią zespoły szantowe m.in.: Formacja, Atlantyda, Klang oraz fantastyczny chór szantowy „Zawisza Czarny”.
„Teatr Szant” w swojej formule konkursowej skierowany jest do młodych artystów. Spośród zgłoszeń Kapituła wyłoni pięć zespołów, które będą rywalizowały w szekspirowskim „Teatrze w Oknie” na Długim Targu. Laureaci konkursu zaprezentują swój repertuar na Głównej Scenie.
Kolejną tegoroczną nowością będzie bicie rekordu Polski „najdłuższa szanta wyśpiewana publicznie” wraz ze wsparciem chóru „Zawisza Czarny”.

STREFA EDUKACYJNA

Strefa edukacji będzie zlokalizowana na Targu Rybnym w gigantycznej hali namiotowej. Wśród atrakcji:
• Półkolonie dla młodzieży – Akademia Młodego Żeglarza
• Stanowiska edukacyjne: Programu Edukacji Morskiej w Gdańsku, Pierwszej Pomocy, Klubów Żeglarskich
• Wystawa Kaphornowców – „Polacy na Hornie”
• Prelekcje znakomitych żeglarzy
• FuckUp Nights Trójmiasto – edycja żeglarska
• Wspólne gotowanie
• Warsztaty Fotograficzne
• Morskie Kino
• Gry miejskie
• Atrakcje dla najmłodszych

JUBILEUSZ


Podczas pierwszego dnia Zlotu, 30 czerwca odbędzie się Międzynarodowa Konferencja „Maritime Traditions in European Waters” [Tradycje morskie na wodach europejskich] – najlepsze praktyki w zakresie budowy i eksploatacji replik. Celem konferencji jest pielęgnowanie i promowanie europejskiego dziedzictwa morskiego. Dla chętnych uczestników przewidzianych jest 70 miejsc. Zapisy na: konferencjabalticsail.evenea.pl

DODATKOWO

Jednak to nie wszystkie atrakcje. Zaraz obok hali namiotowej rozsypie się Baltic Plaża. I to dosłownie! Piasek, słońce, leżaki, parasole, kosze, siatka do gry… czyli wszystko co, co na plaży znajdować się powinno. Będzie to miejsce idealne do chillout’u i miłego spędzania czasu spoglądając na zacumowane przy nabrzeżu żaglowce.

Pamięć ludzka bywa zawodna – zdjęcia zapamiętają zawsze. W specjalnie przygotowanej strefie przed gdańskim hotelem Hilton przygotowane zostanie miejsce, gdzie organizatorzy zadbają o wspomnienia z Jubileuszowego Zlotu. To tu zacumuje łódka, z której będzie można wykonać pamiętnikowe zdjęcie z Gdańskiem w tle. Tuż obok zaparkują trzy gracje – czyli zabytkowe Mercedesy. Szyk, elegancja i klasa zawsze dobrze wychodzą na zdjęciu.

W pamiątkowe gadżety gdańskie będzie można się wyposażyć w punkcie VISIT GDANSK. Z nimi zaplanujecie również, co jeszcze warto zwiedzić w Gdańsku

PROGRAM ORAZ SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE DOSTĘPNE SĄ NA ODNOWIONEJ STRONIE BALTIC SAIL: BALTICSAIL.PL
Tagi: Balticsail, Gdańsk, żaglowce, konferencja
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 22 stycznia

Na jachcie "Cardinal Vertue" zakończył rejs Wiliam Nance - rejs prowadził z Anglii i dalej do Buenos Aires, Przylądek Dobrej Nadziei, Auckland, Horn do Buenos Aires.
piątek, 22 stycznia 1965
Urodził się Mamert Stankiewicz, kapitan żeglugi wielkiej, służbę rozpoczął we flocie carskiej, a po powrocie do Polski został skierowany na statek skierowany na statek szkolny "Lwów"; później pracował na stanowisku kierownika żeglugi przybrzeżnej, kapitan
niedziela, 22 stycznia 1871