TYP: a1

Biało-czerwona załopocze na morzach i oceanach

czwartek, 28 marca 2013
Informacja prasowa

Fot. Agnieszki i Włodka Bilińskich - s/y Safran
Już niedługo nastąpi otwarcie wystawy „Biało-czerwona na morzach i oceanach”, organizowanej z okazji Dnia Flagi RP. To prawdziwa gratka dla miłośników żeglarstwa. Na wystawie zaprezentowane zostaną dokonania polskich żeglarzy i pięknych żaglowców pływających pod biało-czerwoną banderą sportową w najbardziej odległych zakątkach Ziemi.

Wystawa zapowiada się bardzo ciekawie, ponieważ organizatorom udało się zebrać na jednej ekspozycji zdjęcia zarówno z historycznych, jak i współczesnych rejsów. Na wystawie będzie można podziwiać zdjęcia polskich żeglarzy m.in. Jacka Pałkiewicza, Henryka Jaskuły, Tomasza Cichockiego, ale również żeglarek m.in. Nataszy Caban.

Plejada znakomitych żeglarzy udostępniła nam swoje zdjęcia. Sukcesy bohaterów wystawy odnoszone pod biało-czerwoną banderą sportową, uzmysławiają, że my Polacy mamy bardzo dużo powodów do dumy” - mówi Damian Święs, Dyrektor ds. Wystaw z firmy MOVIDA, organizatora ekspozycji.

Na jednostki pod biało-czerwoną banderą mówiło się kiedyś „kawałek Polski”. A pod biało-czerwoną Polacy przemierzali morza i oceany na statkach, jachtach, żaglowcach, szalupach, a nawet kajakach. Ścigali się również, niejednokrotnie zwycięsko, w regatach – począwszy od wokółziemskich po olimpijskie. „Chcemy Państwu przedstawić niezwykłą historię polskiego żeglarstwa, dlatego serdecznie zapraszamy do odwiedzenia wystawy” - mówi Damian Święs.

Wystawa zostanie otwarta w Dniu Flagi PR - 02 maja 2013 r. przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie. Jej zwiedzanie będzie bezpłatne i możliwe do 16 czerwca 2013 r. Po tym czasie odwiedzi inne miasta Polski.

Zapraszamy na: www.bialo-czerwona.org, www.facebook.com/bialoczerwona, gdzie można na bieżąco śledzić przygotowania do jej otwarcia.

Partnerem medialnym wydarzenia jest: tawernaskipperow.pl, TVP INFO, TVP Historia, National Geographic Polska
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 lutego

Do portu w Akrze zawinął "Borobudur", replika starożytnego statku ludów zamieszkujących Indonezję, co potwierdziło tezę, że dzisiejsi budowniczowie nie zapomnieli rzemiosła żeglarskiego. Rejs z Dżakarty trwał 7 miesięcy, a statkiem dowodził Philip Beal.
poniedziałek, 23 lutego 2004
Zmarł nestor polskiego żeglarstwa Zygmunt Twardowski, pracownik Gdańskiej Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu. W latach 1956-1957 był mistrzem Polski w klasie Finn, później prowadził kadrę narodową w tej klasie.
niedziela, 23 lutego 2003
Kpt Krzysztof Baranowski na jachcie "Polonez" opłynął przylądek Horn jako pierwszy polski żeglarz-samotnik.
piątek, 23 lutego 1973
Odbył się w Warszawie pierwszy powojenny, a XV z kolei Sejmik PZŻ; na prezesa PZŻ wybrano Kazimierza Białkowskiego.
sobota, 23 lutego 1946
Urodził się Juliusz Sieradzki, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, uczestnik olimpiady w Kilonii (1936 r.), projektant małych jachtów mieczowych, także jachtu kabinowego "Farys". Konstruktor popularnej Omegi (1942 r.). Był pierwszym mistrzem Polski w klasi
piątek, 23 lutego 1912