TYP: a1

Drugie Bałtyckie PROA 2011

środa, 29 czerwca 2011
W pierwszy weekend lipca na wodach jeziora Jamno odbędzie się II ogólnopolski zlot polinezyjskich łodzi typu PROA. Gospodarzem zlotu będzie przystań Wojskowego Domu Wypoczynkowego WDW w Unieściu, a partnerem Centrum Podróży Masz Wakacje z Koszalina.


Ubiegłoroczna impreza spotkała się z dużym zainteresowaniem wśród armatorów tych nietypowych w tej części świata jednostek, koszalińskich żeglarzy i dużej grupy widzów, która licznie przybyła nad jezioro Jamno, by obejrzeć paradę jachtów na wodzie. Również media, zarówno regionalne, jak i te ogólnopolskie szeroko komentowały imprezę. Gościliśmy wówczas aż 5 spośród 9 pływających w Polsce polinezyjskich łodzi. Tym samym było to największe spotkanie łodzi typu PROA w Europie!

Po części oficjalnej, dwie jednostki – PJOA i WIKIWIKI wyruszyły na morze by po raz kolejny pokazać, że rozsądnie uprawiana żegluga wzdłuż wybrzeży Bałtyku jest jak najbardziej możliwa i bezpieczna.

Podczas tegorocznej edycji zlotu frekwencja może być nawet dwukrotnie większa. Już w tej chwili zapowiedziały się łodzie uczestniczące w pierwszej edycji, takie jak:

Łodzie PROA uczestniczące również w I edycji zlotu:

„Te puke” - to jedyna (!) poza wyspami Salomona jednostka tego typu. Zbudowana przez Jurka Jarockiego. Na co dzień stacjonuje nad jeziorem Jamno.

„Wa`apa” - z Warszawy, jedna z najpopularniejszych konstrukcji tego typu, zbudowana przez Andrzeja Nowackiego wg projektu Gary`ego Dierkinga. Przybędzie na zlot świeżo po próbach na wodzie.

„Pjoa” - z Warszawy, Janusza Ostrowskiego - najbardziej zasłużona morska jednostka plażowa. Sprawdzona jako doskonała konstrukcja do pływania plażowego m.in. w czasie rejsu wzdłuż polskiego wybrzeża, podczas którego przepłynęła etapowo dystans z Międzyzdrojów do Gdańska.

„Wikiwiki” - z Pałacu Młodzieży w Szczecinie. W sezonie pływała po jeziorze Jamno.

„Nietoperz” z Łodzi, Krzysztofa Mnicha - najstarsze, zachowane w Polsce Proa i prawdopodobnie jedyna na świecie łódź napędzana paralotnią.

Oraz nowe jednostki, a wśród nich m.in.

„Maderka” z Gdańska, zbudowana przez Stanisława Skorego Proa o bardzo ciekawym kształcie. Żegluje od niedawna po Zatoce Gdańskiej.

"Tavau" - bliźniacza siostra WikiWiki. Wybudowana w Pałacu Młodzieży w Szczecinie i pływa z młodzieżą po jeziorze Dąbie.

kajak żaglowy zbudowany przez Roberta Hoffmana - to może niekoniecznie PROA, ale również przykład pięknego, malutkiego „pływadełka” - jednym słowem zlot się rozrasta i być może w przyszłym roku jeszcze bardziej zmieni formułę w stronę spotkania nietypowych jednostek pływających… Czas pokaże.

"Mara Mara" czyli latająca ryba - jednostka właśnie budowana przez Krzyśka Mnicha na festyn z Bydgoszczy. Zbudowana z płyt PCV, 4,5 metrowa PROA posiadać ma w planach 6 metrów żagla. Stanowić będzie przeciwwagę dla zbudowanej z tradycyjnych materiałów Wiki Wiki

na 60% Canoe Outriger ze stoczni Salmo Boats. Prosty w budowie, szybki jacht dla 3 osób załogi.

Sobota, 2 lipca będzie dniem organizacyjnym. Przeznaczonym na wodowanie, wymianę doświadczeń oraz spotkanie załóg i armatorów przy ognisku. Od południa będzie można również oglądać łodzie przy pomoście w WDW w Unieściu oraz podczas treningów na wodzie.

W niedzielę około godziny 11:00 nastąpi oficjalne otwarcie zlotu oraz parada jachtów pod żaglami na trasie pomiędzy Unieściem a Mielnem. Jeśli pogoda pozwoli planowana jest również wieczorna parada wzdłuż plaży pomiędzy kanałem a Mielnem.

Po zlocie tradycyjnie cześć PROA uda się w dalszą drogę. Wybrzeżem Bałtyku…

Dodatkowe informacje na temat zlotu znajdować się będą na stronie:

www.proa.maszwakacje.pl oraz na facebooku

Informacje o zlocie: 795 128 10
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 16 lipca

Belg Jacques Rogge, w przeszłości znany finnista, uczestnik olimpiady i mistrzostw świata, został wybrany przewodniczącym Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.
poniedziałek, 16 lipca 2001
Urodził się Mirek "Kowal" Kowalewski, znany polski szantymen.
sobota, 16 lipca 1955
W pierwszy rejs szkolny wypływa "Dar Pomorza".
środa, 16 lipca 1930
Wyruszył z Portsmouth w rejs dookoła świata Alec Rose na s/y "Lively Lady"; trasa prowadziła wokół Przylądka Dobrej Nadziei, Ocean Indyjski, wokół Przylądka Południowo-Wschodniego (Tasmania), Przylądka Horn, z powrotem do macierzystego portu.
niedziela, 16 lipca 1967
Urodził się Roald Amundsen, słynny norweski badacz polarny (zaginął bez wieści podczas lotu na Spitsbergen, spiesząc na pomoc Nobilemu, którego sterowiec "Italia" uległ katastrofie). Uczestniczył w słynnej wyprawie antarktycznej na statku "Belgica" (1897-
wtorek, 16 lipca 1872