TYP: a1

Gdynia Sailing Days 2011 zakończone

poniedziałek, 25 lipca 2011
Mateusz Kusznierewicz i Dominik Życki w klasie Star oraz Jakub Pawluk i Michał Redmerski na jachtach klasy 505 dopełnili listę triumfatorów dwunastej edycji Gdynia Sailing Days. Tegoroczne zmagania, które trwały od 14 do 24 lipca, oficjalnie zamknął prezydent miasta, Wojciech Szczurek, a w uroczystości uczestniczyli m.in. Sławomir Nowak, sekretarz stanu w kancelarii prezydenta RP oraz Ryszard Stachurski, wiceminister sportu i turystyki.

Ostatniego dnia Gdynia Sailing Days była najlepsza żeglarska pogoda podczas tegorocznej edycji. - Czuliśmy się jak na Hawajach - podkreślał Jakub Pawluk. - Wiatr był regularny, o sile 10 metrów na sekundę - dodaje Beata Zajkowska, sekretarz komisji sędziowskiej.

W klasie Star odbyły się w niedzielę dwa wyścigi. Nie wzięli w nich udziału Mateusz Kusznierewicz i Dominik Życki. Nie musieli, gdyż w dwóch wcześniejszych dniach regat zdobyli wystarczającą przewagą punktową nad rywalami. - Bolały mnie plecy. Nie chciałem ich przeforsować, ani złapać niepotrzebnej kontuzji, gdyż na początku sierpnia czekają nas regaty przedolimpijskie w Weymouth - wyjaśnia Dominik.

Pod nieobecność mistrzów rozegrała się walka o pozostałe medale. Kandydowały do nich cztery załogi. Dwukrotnie pierwsi metę osiągali Tomasz Holc i Dariusz Urbanowicz. Żeglarze doskonale ze sobą współpracowali, mimo że dzieli ich aż 28 lat różnicy.

Sternik startował już na Starze na igrzyskach olimpijskich w Moskwie, a w Gdyni dopingował go zresztą partner z tamtej załogi, Zbigniew Malicki. Natomiast załogant przez dziewięć lat uprawiał... pięciobój nowoczesny, a potem brał udział w mistrzostwach Polski w... wioślarstwie.

- W tamtych dyscyplinach najdalej doszedłem do piątego miejsca w mistrzostwach, w wioślarskiej ósemce - przypomina Darek. - Każdy medal zdobywany w późniejszym wieku, cieszy tym bardziej. Tym bardziej ten, który zdobyliśmy po zaciętej walce z rywalami - dodaje Holc, na co dzień wiceprezydent Światowej Federacji Żeglarskiej.

Medaliści międzynarodowych mistrzostwach Polski w klasie Star po ośmiu wyścigach:

1. Mateusz Kusznierewicz/Dominik Życki (GKŻ Gdańsk/Spójnia Warszawa) 14 punktów
2. Tomasz Holc/Dariusz Urbanowicz (YKP Warszawa/Team 360 stopni) 16
3. Arkadiusz Wierzbicki/Norbert Wilandt (MKŻR Świbodzin/Zatoka Puck) 20

Klasa 505 w Gdynia Sailing Days walczyła o punkty w Pucharze Polski oraz przymierzała się do mistrzostw Polski, na które wróci do Gdyni we wrześniu. - Dzisiaj były diametralnie różne warunki od wczorajszych. Przy dużej fali i silnym wietrze liczyły się nie tylko umiejętności, ale także odpowiednie warunki fizycznie. My mamy... niedowagę. Razem z Michałem ważymy około 135 kilogramów, gdy optymalna waga załogi tego jachtu to 160 kilogramów. Dlatego zdarzyła nam się nawet wywrotka - relacjonował Pawluk.

Stołeczna załoga, która w sobotę wygrała wszystkie cztery wyścigi, dzisiaj ograniczyła się do obrony bezpiecznej przewagi. Po zajęciu dwukrotnie drugiego miejsca do ostatniego biegu już nie musiała wypływać. Zresztą na start w nim zdecydowały się tylko trzy załogi, które walczyły o miejsca od 2 do 4. Zwyciężyła załoga gdyńskiej Stali, Bartosz Makała i Łukasz Skrzycki, która tym samym została wiceliderami regat.

Medaliści Pucharu Polski w klasie 505 po siedmiu wyścigach:

1. Jakub Pawluk/Michał Redmerski (AZS) 8 punktów
2. Bartosz Makała/Łukasz Skrzycki (Stal Gdynia) 11
3. Łukasz Paszko/Jarosław Paszko (Kałębie Osieck) 19

Oficjalnie dwunastą edycję Gdynia Sailing Days, w której wzięło udział blisko 400 żeglarzy i żeglarek z 11 państw, zakończył Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni. Podczas uroczystości Sławomir Nowak, sekretarz stanu w kancelarii prezydenta RP wysokimi odznaczeniami państwowymi nagrodził za sukcesu w windsurfingu Piotra Myszkę i Przemysława Miarczyńskiego. Imprezę finalną uświetnił koncert Orkiestry Dni Naszych.

- Impreza była sukcesem pod względem organizacyjnym. Także z punktu widzenia sportowego możemy być zadowoleni. Nasi sternicy zakwalifikowali się do finału światowego Pucharu Narodów w match racingu. O ile Przemek Tarnacki był od początku stawiany wśród faworytów, to Kasia Pic sprawiła bardzo miłą niespodziankę swoją postawą. Podziękowania należą się gdyńskim klubom: YKP z dyrektorem Sebastianem Wójcikowskim, Arce z komandorem Andrzejem Lutomskim oraz Stali z Kazimierzem Domalewskim i Markiem Gałkiewiczem na czele. Dziękuję też GOSiR i Polish Match - mówił Tomasz Chamera, dyrektor sportowy Polskiego Związku Żeglarskiego.

Wyniki Mistrzostw Polski klasy Star - Gdynia Sailing Days:

1. Mateusz Kusznierewicz/Dominik Życki 14 punktów
2. Tomasz Holc/Dariusz Urbanowicz 16
3. Arkadiusz Wierzbicki/Norbert Wilandt 20
4. Andriej Biereżnoj/Siergiej Masałow Rosja 23
5. Jacek Grabowski/Szymon Trąbała Stal Gdynia 26
6. Mariusz Modrzyński/Sebastian Moraś Stal Gdynia 42
7. Jerzy Sukow/Jacek Asenhajmer Stal Gdynia 43

Wyniki Pucharu Polski klasy 505 - Gdynia Sailing Days:

1. Jakub Pawluk/Michał Redmerski 8 punktów
2. Bartosz Makała/Łukasz Skrzycki 11
3. Łukasz Paszko/Jarosław Paszko 19
4. Konrad Plewa/Jerzy Plewa ZKŻ Zbąszyn 22
5. Przemysław Zagórski/Piotr Juckiewicz Stal 26
6. Igor Graczyk/Maciej Graczyk Zbąszyn 47
7. Zbigniew Monkiewicz/Mariusz Michalski Stowarzyszenie Klasy 56
8. Tomasz Bernat/Krzysztof Szulc AZS UW 57
9. Dariusz Rzadkowski/Krzysz Rzadkowski 604. 18

Źródło: www.gdyniasailingdays.org.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 22 stycznia

Na jachcie "Cardinal Vertue" zakończył rejs Wiliam Nance - rejs prowadził z Anglii i dalej do Buenos Aires, Przylądek Dobrej Nadziei, Auckland, Horn do Buenos Aires.
piątek, 22 stycznia 1965
Urodził się Mamert Stankiewicz, kapitan żeglugi wielkiej, służbę rozpoczął we flocie carskiej, a po powrocie do Polski został skierowany na statek skierowany na statek szkolny "Lwów"; później pracował na stanowisku kierownika żeglugi przybrzeżnej, kapitan
niedziela, 22 stycznia 1871