TYP: a1

Jesteśmy równi. Powiosłują z Polski do Anglii

środa, 5 kwietnia 2017
Redakcja/MF

Znają się ponad 25 lat. Najpierw łączyła ich relacja Trener - Uczeń, następnie wspólna praca, kadra narodowa, zawody...Zawsze w ruchu, pełni energii, nie znosili bezczynności i stagnacji. Teraz zamierzają popłynąć łodzią wiosłową z Polski do Anglii, żeby udowodnić że nie ma żadnych barier. Inny język, granice nie są przeszkodą. Chęci, determinacja, silna wola, sprawność fizyczna i przyjaźń poprowadzą każdego śmiałka do celu. 

Dziś, po tych wszystkich latach możemy z dumą stwierdzają, że było warto! Tysiące godzin spędzonych w basenie, morzu, na łódce dla tej chwili, gdy robisz coś, czego nie można wycenić żadną miarą, ratujesz ludzkie życie. - Rejs, w który mamy zamiar wyruszyć jest dla nas swego rodzaju pożegnaniem z wyczynowym sportem, a zarazem jednym z największych wyzwań w naszym życiu. Wiemy, że czekają nas trudne chwile, ale determinacja i hart ducha pozwolą nam dopłynąć do celu – mówią o swoim projekcie.

Ich przewidywana trasa wyniesie około 2400 kilometrów. Planowany start to 18 sierpień 2017. Cel wyprawy, Londyn, powinni osiągnąć po około 25 dniach czyli w okolicach połowy września. - Trasę zamierzamy pokonać w łodzi wiosłowej, która stanie się naszym domem na prawie miesiąc – mówią. - Niestety nie jesteśmy w stanie  samodzielnie udźwignąć kosztów tej wyprawy, dlatego serdecznie prosimy Was o wsparcie. Udowodnijmy, że razem możemy wszystko, że jesteśmy równi.

Trasa

​Piotr i Kris wyruszą z Kędzierzyna - Koźle, a dokładnie ze Stanicy Szkwał na rzece Odrze. Następny etap to Opole, stąd popłyną do Brzegu, a następnie do Wrocławia. Kolejne punkty na  trasie to: Głogów, Zielona Góra i Krosno Odrzańskie. Wpływają na terytorium Niemiec. Kierują się na drogę wodną Odra - Havela i opływają Berlin od północy. - Przewidujemy, że będzie to duże wyzwanie, wiele śluz do pokonania (Hohensaaten - Wschód, podnośnia Nederfinow, Lehnitz, Schonwalde, Vorstadt, Bahnitz, Rathenow, Grutz, Garz, Havelberg) i przez wiele kilometrów nie będziemy mogli liczyć na pomoc prądu rzecznego – wyliczają.

​Następnym punktem na  trasie jest rzeka Łaba, długa i szeroka i kolejne niemieckie miasta: Wittenberge, Hamburg i Cuxhaven wzdłuż line brzegowej. Wreszcie Morze Północne! Teraz rozpocznie się prawdziwe wiosłowanie. Zatoka Jadebusen i wysepki Wangerooge, Spiekeroog, Langeoog, Baltrum, Norderney i Juist. Krótki postój w Norddeich i wiosłowanie dalej. Następnie Piotr i Kris wpłyną na terytorium Królestwa Niderlandów i zatrzymają się w Harligen. Następnie mijają Den Helder i płynąc wzdłuż wybrzeża Holandii mijają Hagę i Rotterdam, docierają do Belgii i w końcu do upragnionej Dunkierki we Francji.

​Teraz czeka ich przeprawa przez Kanał Angielski (znany również jako kanał La Manche) prosto do Dover. Z Dover, płynąc na północ wzdłuż linii brzegowej, mijają Ramsgate, Margate i kierując się na zachód, przepływają obok Isle of Sheppey. Wreszcie po ponad dwóch tysiącach kilometrów docierają do ujścia Tamizy i wraz z przypływem do Londynu!

​- Oby łódka, wiosła i ramiona wytrzymały, a w Londynie powitały nas nie tylko ciekawskie mewy, ale także przyjaciele i życzliwi ludzie którzy trzymali kciuki za powodzenie naszej wyprawy – podsumowują.

Kim są

Piotr Furman: trener pływania pierwszej klasy, wykładowca na AWF Warszawa, instruktor piłki wodnej, sędzia pływacki, wielokrotny mistrz i rekordzista Polski w pływaniu, 3-krotny drużynowy mistrz świata w ratownictwie wodnym w tym w 2004 roku w konkurencjach morskich. Wykształcił wielu instruktorów i trenerów pływania, współpracuje z wieloma klubami sportowymi w Polsce jako konsultant.

Uważany przez znajomych za "duszę towarzystwa", przez studentów - lepiej zapytać ich o to samych, a przez dzieciaki dla których od ponad 15 lat organizuje obozy zimowe i letnie, za osobę która wygrywa nawet z najciekawszymi grami komputerowymi. Jest człowiekiem, z którym nie można się nudzić.

 

Krzysztof Więckiewicz: starszy ratownik wodny z 30-letnim doświadczeniem na basenach, wodach otwartych i morzach. Wieloletni reprezentant i członek kadry Kędzierzyna-Koźle pod okiem instruktora i trenera Stanisława Wolkiewicza - żywej legendy ratownictwa wodnego w Polsce. Członek kadry Polski w Ratownictwie Wodnym oraz Ratownictwie Morskim pod okiem trenera mgr Jacek Krawczyk (AWF Warszawa) oraz trenera mgr Piotr Furman (AWF Warszawa). Słynął z łamania wioseł w konkurencji wiosłowania łodzią ratowniczą. W 1996 roku odznaczony medalem za ofiarność i odwagę z rąk Prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego za uratowanie trójki tonących dzieci.  

Od 2006 roku mieszka wraz z rodziną w Wielkiej Brytanii i pracuje w Nifco UK. W 2013 roku wystartował w słynnym wyścigu pływackim Great London Swim na dystansie jednej mili. Pozostaje aktywny fizycznie regularnie ćwicząc i ściśle współpracuje z klubem pływackim Darlington ASC jako trener młodych pływaków.

Jak ich wesprzeć?

Możesz wpłacić darowiznę używając ich strony: https://www.weareequal.club/pomoc; podzielić się informacją o nich w mediach społecznościowych (Facebook, Twitter); pomóc w znalezieniu sponsorów. Liczy się każda forma wsparcia. - Pozytywny komentarz czy świadomość, że są ludzie, którzy nam kibicują dodaje nam energii i mobilizuje do ciężkich treningów – twierdzą.

Po zakończeniu rejsu wszystkie niewykorzystane środki i zasoby uzyskane z odsprzedaży łódki i sprzętu, Piotr i Kris przekażą dla wybranych organizacji charytatywnych w Wielkiej Brytanii i Polsce.

 

Tagi: We are equal, wioślarstwo, projekt,
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 22 stycznia

Na jachcie "Cardinal Vertue" zakończył rejs Wiliam Nance - rejs prowadził z Anglii i dalej do Buenos Aires, Przylądek Dobrej Nadziei, Auckland, Horn do Buenos Aires.
piątek, 22 stycznia 1965
Urodził się Mamert Stankiewicz, kapitan żeglugi wielkiej, służbę rozpoczął we flocie carskiej, a po powrocie do Polski został skierowany na statek skierowany na statek szkolny "Lwów"; później pracował na stanowisku kierownika żeglugi przybrzeżnej, kapitan
niedziela, 22 stycznia 1871