TYP: a1

Mistrzostwa Polski klas olimpijskich w żeglarstwie - powrót Zofii Klepcakiej

wtorek, 17 września 2013
Informacja prasowa
RSX Fot. P. Kowalski
RSX
Fot. P. Kowalski
Od najbliższego czwartku do niedzieli (19-22.09) wody Zatoki Gdańskiej i Wisły Śmiałej gościć będą najlepszych polskich żeglarzy konkurencji olimpijskich z medalistami Igrzysk Zofią Klepacką i Przemysławem Miarczyńskim na czele. Dla Klepackiej będzie to pierwszy start od momentu zdobycia brązowego medalu w Londynie.

Mistrzostwa Polski klas olimpijskich już tradycyjnie rozrywane są we wrześniu i po raz kolejny gospodarzem regat będzie Centralny Ośrodek Sportu Akademickiego AZS w Gdańsku Górkach Zachodnich. Przez cztery dni rozegranych zostanie dziesięć wyścigów z wielkim finałem – wyścigami medalowymi, które odbędą się na bardzo widowiskowym akwenie Wisły Śmiałej.

Na starcie zobaczymy najlepszych polski zawodników i zawodniczki w klasach RS:X, Laser, Laser Radial, Finn, 470. Zabraknie jedynie klasy 49er, która to obecnie przygotowuje się do startu w Mistrzostwach Świata w Marsylii. Przypomnijmy, że klasa ta rozegrała już swoje mistrzostwa, w których zwyciężyła załoga Łukasz Przybytek / Paweł Kołodziński (AZS AWFiS Gdańśk, ENERGA Sailing Team).

Największym wydarzeniem będzie powrót na regatowe trasy, po ponad rocznej przerwie, brązowej medalistki Igrzysk Olimpijskich Zofii Klepackiej (YKP Warszawa), która po znakomitym starcie w Londynie postanowiła nieco odpocząć od ścigania się. Zofia już od pewnego czasu wróciła do treningów, ale mistrzostwa Polski będą jej pierwszym prawdziwym startem od wielu miesięcy. Do jej największych konkurentek należeć będą Maja Dziarnowska i Małgorzata Białecka (obie SKŻ Ergo Hestia Sopot).

Wśród panów możemy liczyć na kolejny pasjonujący pojedynek pomiędzy Przemysławem Miarczyńskim (SKŻ Ergo Hestia Sopot, ENERGA Sailing Team), a Piotrem Myszką (AZS AWFiS Gdańsk, ENERGA Sailing Team). Nie bez szans pozostaje Paweł Tarnowski (SKŻ Ergo Hestia Sopot), który broni tytułu z przed roku.
K. Ziemiński Fot. W. Artyniew
K. Ziemiński
Fot. W. Artyniew


W klasie Laser wielkim faworytem jest na pewno Kacper Ziemiński (SEJK Pogoń Szczecin), które nie dawno wywalczył piąte miejsce mistrzostw Europy. Ziemiński z roku na rok robi co raz większe postępy zbliżając się do światowej czołówki.

Wyrównana walka zapowiada się w kobiecej klasie Laser Radial. Największe szanse na zwycięstwo ma olimpijka z Londynu Anna Weinzieher (AZS UW Warszawa, ENERGA Sailing Team), ale w walce liczyć się będą również jej młodsze koleżanki Paulina Czubachowska (UKS FIR Warszawa) i Agata Barwińska (MOS Iława).

W klasie Finn równych sobie nie ma Piotr Kula (BTŻ Biskupiec), ale pokrzyżować mu szyki planuje Michał Jodłowski (UKS FIR Warszawa) oraz Miłosz Wojewski (SEJK Pogoń Szczecin).

“Finniści spędzili kilka dni przed mistrzostwami Polski w Górkach Zachodnich na wspólnych treningach. Pogoda pokazała swoje jesienne oblicze, lecz nie na tyle aby ograniczyć poruszanie się po wodzie. Wszyscy zawodnicy są bojowo nastawieni i myślę, że rywalizacja będzie naprawdę ostra” – podkreślił trener Kadry Narodowej w tej klasie Andrzej Piasecki.

Ostatnią klasą, która będzie w rywalizować jest 470. Bez wątpienia o zwycięstwo walczyć będzie żeńska załoga Agnieszka Skrzypulec / Natalia Wójcik, które do Gdańska przyjedzie prosto z hiszpańskiego Santander gdzie wywalczyła dziewiąte miejsce na rozgrywanych tam regatach testowych przed przyszłorocznymi mistrzostwami świata ISAF.

Regaty potrwają do niedzieli, a codziennie planowane jest rozegranie trzech wyścigów. Ostatniego dnia wyścigi medalowe rozegrane zostaną tuż przy kejach COSA Gdańsk i NCŻ AWFiS Gdańsk na rozlewisku Wisły Śmiałej.

Organizatorami regat są Centralny Ośrodek Sportu Akademickiego AZS w Gdańsku Górkach Zachodnich oraz Polski Związek Żeglarski. Na relację i wyniki zapraszamy na stronę PZŻ www.pya.org.pl oraz facebook www.facebook.com/polsailing
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 22 stycznia

Na jachcie "Cardinal Vertue" zakończył rejs Wiliam Nance - rejs prowadził z Anglii i dalej do Buenos Aires, Przylądek Dobrej Nadziei, Auckland, Horn do Buenos Aires.
piątek, 22 stycznia 1965
Urodził się Mamert Stankiewicz, kapitan żeglugi wielkiej, służbę rozpoczął we flocie carskiej, a po powrocie do Polski został skierowany na statek skierowany na statek szkolny "Lwów"; później pracował na stanowisku kierownika żeglugi przybrzeżnej, kapitan
niedziela, 22 stycznia 1871