TYP: a1

Morska Pielgrzymka Rybacka do Pucka

poniedziałek, 1 lipca 2019
Witold Tylec

Co roku od niepamiętnych czasów 29 czerwca, z okazji uroczystości patrona rybaków świętego Piotra, odbywa się morska pielgrzymka kutrami z Mierzei Helskiej do puckiej fary. Podczas pielgrzymki wszystkie kutry są odświętnie przystrojone. Na kutrach oprócz załóg zabierani są członkowie rodzin rybaków.

Pielgrzymka oprócz ludzi morza przyciąga wielu turystów stając się, oprócz niewątpliwie wielkiej dla ludzi morza uroczystości religijnej także jedną z większych atrakcji turystycznych w regionie. Uroczystość jest doskonałą okazją do poznania folkloru kaszubskiego. W dniu odpustu językiem najczęściej słyszanym w Pucku jest język kaszubski a na ulicach można spotkać Kaszubów w tradycyjnych dla tego regionu strojach ludowych.

Tradycja puckich pielgrzymek wodnych sięga 1217 roku, kiedy Puck otrzymał przywilej urządzania jarmarków w dzień patronów parafii. Mieszkańcy Półwyspu Helskiego nie mieli możliwości dotarcia na jarmark drogą lądową, ruszali więc łodziami. Po zakazie urządzania pielgrzymek przez władze komunistyczne, po strajkach sierpniowych 1980 w 1981 r.  z inicjatywy Aleksandra Celarka - reaktywowano pielgrzymowanie łodziami rybackimi. Aleksander Celarek to znany nie tylko na Kaszubach żeglarz a przede wszystkim szkutnik słynący z budowy tradycyjnych kaszubskich łodzi pomeranek.

Tagi: pielgrzymka, Puck
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 22 stycznia

Na jachcie "Cardinal Vertue" zakończył rejs Wiliam Nance - rejs prowadził z Anglii i dalej do Buenos Aires, Przylądek Dobrej Nadziei, Auckland, Horn do Buenos Aires.
piątek, 22 stycznia 1965
Urodził się Mamert Stankiewicz, kapitan żeglugi wielkiej, służbę rozpoczął we flocie carskiej, a po powrocie do Polski został skierowany na statek skierowany na statek szkolny "Lwów"; później pracował na stanowisku kierownika żeglugi przybrzeżnej, kapitan
niedziela, 22 stycznia 1871