TYP: a1

Pięć razy w Pucku

piątek, 7 listopada 2014
Informacja prasowa | Ewa Górska
5 listopada odbył się ostatni seans w puckiej edycji „Kina pod żaglami”. Gościło tam przez pięć tygodni i w tym czasie pokazaliśmy najlepsze zagraniczne filmy żeglarskie.

Kino pod żaglami w Pucku
Fot. Tadeusz Lademann

„Kino pod żaglami” to jedyny taki w skali Polski projekt (realizowany przez Pomorski Związek Żeglarski we współpracy z Andrzejem Minkiewiczem), którego celem jest popularyzacja szeroko rozumianego żeglarstwa, szczególnie morskiego, poprzez film dokumentalny.

Do tej pory odbyły się dwie edycje projektu – w Gdyni (od października 2013 r. do stycznia 2014 r.) w siedzibie PoZŻ oraz w Gdańsku w Ośrodku Kultury Morskiej Narodowego Muzeum Morskiego (zaczęła się w lutym 2014 r., zakończyła w maju 2014 r.). Polegały one na cotygodniowych seansach filmów żeglarskich, które połączone były ze spotkaniami z ich twórcami albo bohaterami.

Na pucką edycję „Kina pod żaglami” (współfinansowaną przez władze tego miasta) złożyło się pięć seansów. W ich trakcie pokazaliśmy najlepsze zagraniczne filmy dokumentalne o tematyce żeglarskiej:
  • 8 października - „O łodziach i braciach”,
  • 15 października - „Szukając domu”,
  • 22 października - „Bersek w Antarktyce”,
  • 29 października - „Kruzenshtern”,
  • 5 listopada - „Nieugięci”.

Wszystkie projekcje odbyły się o godz. 18 w sali konferencyjnej w budynku MOKSiR w Porcie Rybackim przy ul. Żeglarzy 1. Podczas spotkań liczyć można było na coś słodkiego i losowanie drobnych upominków wśród uczestników. Każdy seans gromadził od 40 do 50 osób.

Podczas ostatniego seansu prezes PoZŻ Bogusław Witkowski, jednocześnie wiceprezes Polskiego Związku Żeglarskiego, wręczył pamiątkowe medale z okazji 90-lecia PZŻ burmistrzowi Pucka Markowi Rintzowi, wiceburmistrzowi Zenonowi Dettlaffowi, dyrektorowi MOKSiR Januszowi Klimczukowi oraz Janowi Matzkenowi.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 14 sierpnia

Zakończyła się wyprawa jachtu "Dar Opola" (zwana wyprawą "Koral") na Morze Czerwone. Wyprawą na trasie Aden (start 30.12.1959 r.)-Gdynia dowodził Kapitan Bolesław Kowalski. Plonem wyprawy było tysiące eksponatów, które wzbogaciły pracownie uniwersyteckie
niedziela, 14 sierpnia 1960
Urodził się Adam Wolff, doktor nauk historycznych, profesor Polskiej Akademii Nauk, kapitan jachtowy i żeglarz regatowy, olimpijczyk z 1928 r., współtwórca polskiego żeglarstwa regatowego, autor wielu publikacji żeglarskich
poniedziałek, 14 sierpnia 1899
Z Dżakarty w kierunku Australii wypływa Abel Tasman
czwartek, 14 sierpnia 1642