Rok 2014 był 25. sezonem funkcjonowania kąpielisk administrowanych przez MOSiR w Gdańsku i kolejnym bez utonięć. Przez ćwierć wieku nie odnotowaliśmy przypadku utonięcia na akwenach strzeżonych.
Po raz pierwszy na gdańskich kąpieliskach powiewało aż pięć Błękitnych Flag. Międzynarodowy znak jakości przyznawany kąpieliskom i marinom jest potwierdzeniem, że nasze kąpieliska spełniają najwyższe kryteria w zakresie czystości wody i plaż, ekologii, są bezpieczne i wyróżnia je infrastruktura o wysokim standardzie.
Kąpieliska były czynne łącznie przez 3612 godzin. Zamknięcie z powodu wysokiej fali i silnych prądów wstecznych trwało zaledwie 192 godziny. Najwyższy stan morza w skali Douglasa wyniósł 4 stopnie, a fale okresowo mogły przekraczać 2 metry wysokości.
Ani razu nie musieliśmy zamknąć kąpielisk ze względu na złą jakość wody. Systematyczne badania potwierdzały jej doskonałą jakość. Mimo pięknej pogody, sinice po raz kolejny omijały Gdańsk.
Na początku sierpnia odnotowaliśmy najwyższą temperaturę wody i powietrza: w Brzeźnie i na Jelitkowie powietrze miało 39°C, a woda 24°C.
W trakcie całego sezonu do zabezpieczenia siedmiu kąpielisk (1500 linii brzegowej) zatrudniliśmy łącznie 115 ratowników wodnych i 10 ratowników medycznych. Wspierało ich trzech paralotniarzy, a także trzy psy ratownicze. Ratownicy podjęli 618 interwencji. Do 31 osób konieczne było wezwanie karetki pogotowia. We współpracy z Wodnym Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym patrolowaliśmy również akweny niestrzeżone. Ratownicy mieli do dyspozycji m.in. 6 łodzi motorowych, 3 pojazdy quad z przyczepami do transportu osób poszkodowanych oraz skuter z platformą.
Rozdysponowano ponad 40 tysięcy bezpłatnych opasek dla dzieci w ramach akcji "Mamo tu jestem z PGNiG" oraz blisko 5 tysięcy bezpłatnych broszur "Bezpieczna Woda" wydanych przez Ministerstwo Sportu i Turystyki w ramach profilaktyki bezpiecznej kąpieli.
Kolejny sezon, w ramach profilaktyki bezpieczeństwa, realizowaliśmy wspólnie z partnerami akcje: Kajak Patrol /Polskie Grónictwo Naftowe i Gazownictwo/, PPG Rescue System /Plus oraz LG/.
Wedle szacunków, każdego upalnego dnia nasze plaże odwiedzało nawet ponad 80 tysięcy osób. Przez cały sezon gościliśmy ponad 3 miliony plażowiczów. Wśród tłumów spragnionych kąpieli morskiej i słonecznej udało nam się wypatrzyć kilka znanych osób, m.in. Dariusza Michalczewskiego, Marcina Gortata, Artura Siódmiaka, Iwonę Guzowską, Rafała i Marcina Mroczka, Przemka Cypriańskiego, Adama Korola, Przemysława Miarczyńskiego czy Aleksandrę Kobielak. Z pewnością wiele innych skutecznie ukryło się przed nami w tłumie plażowiczów.
Od tego sezonu po raz pierwszy można było korzystać z siłowni na plaży, mariny plażowej, szafek depozytowych oraz nadmorskiej strefy dla zwierząt.
Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz wraz z Poseł RP Agnieszką Pomaską oblali się wodą morską na plaży w Brzeźnie w ramach akcji ALS Ice Bucket Challenge. Proszę nam wierzyć, woda była naprawdę zimna.
W bibliotekach plażowych pojawiło się blisko 3 tysiące pozycji.
12 stałych boisk do siatkówki oraz 9 stałych boisk do piłki nożnej lub ręcznej było stale użytkowanych przez młodzież i dorosłych, również w nocy w ramach akcji "Nocne granie z Nikon Polska". Miejsca do gry nie brakowało, gdyż dzięki współpracy z Decathlon dodatkowo udostępnialiśmy bezpłatnie 16 przenośnych boisk do siatkówki, 32 przenośne bramki do piłki nożnej, a także znaczną ilość sprzętu plażowego. Funkcjonowały też trzy tory do skimboardingu.
Przez cały sezon zorganizowaliśmy 26 imprez plażowych, w tym dwie o randze mistrzostw Polski. Niektóre z wydarzeń były cykliczne lub trwały przez cały sezon.
Ułożyliśmy 9 kładek plażowych i udostępniliśmy dwa wózki amfibie, umożliwiające osobom niepełnosprawnym kąpiel w morzu. Z kładek chętnie korzystały osoby na wózkach, opiekunowie z dziećmi, a także rolkarze i rowerzyści. Dla tych ostatnich udostępniliśmy ponad 50 miejsc na plażowych parkingach dla rowerów.
Każdego dnia z gdańskich plaż firma sprzątająca wywoziła średnio 21 m3 śmieci, które mieszczą się w trzech kontenerach. Przez cały sezon dało to łącznie 1407 m3 odpadów stałych, czyli 67 pełnych kontenerów.
21 lipca 2014 roku w Gdańsku Świbnie wykonano zdjęcie, na którym utrwalono 135 osobników foki szarej. To jedyna kolonia fok na polskim wybrzeżu, żyjąca w warunkach naturalnych. Cieszy fakt, że z roku na rok jest coraz liczniejsza!
Pies ratownik rasy Landseer o wdzięcznym imieniu Bart, pracujący na naszych kąpieliskach, został mistrzem Polski psów ratowniczych
W trakcie sezonu letniego na stronie kapieliskagdansk.pl ukazało się ponad 40 artykułów. Łącznie odwiedziło ją ponad 400 tysięcy użytkowników. Dzięki współpracy z LG i Plus GSM plażowicze mieli możliwość sprawdzania warunków atmosferycznych na naszych kąpieliskach na bieżąco. Profil kąpielisk na portalu facebook.com uzyskał ponad tysiąc nowych fanów.
Na plażach w Gdańsku funkcjonowało 5 obiektów gastronomicznych. Każdy z nich podniósł swój standard i ma już wykonane przyłącza wodne, kanalizacyjne i elektryczne.