TYP: a1

Polska świętuje setną rocznicę zaślubin z morzem

poniedziałek, 10 lutego 2020
Z mediów

Teraz wolne przed nami światy i wolne kraje. Żeglarz polski będzie mógł dzisiaj wszędzie dotrzeć pod znakiem Białego Orła, cały świat stoi mu otworem – tak sto lat temu mówił generał Józef Haller podczas symbolicznych zaślubin z morzem w Pucku. Dziś obchodzimy okrągłą, setną rocznicę tego wydarzenia.

 

Obchody zaczęły się w wielu miejscach na Pomorzu już wcześniej. W niedzielę Puck bawił się m. in. na Balu Zaślubinowym a w Gdańsku tłumy gdańszczan przyszły na rekonstrukcję wizyty generała Hallera.  Na peron nr 5 wjechał zabytkowy pociąg a generałowi Józefowi Hallerowi Mieczysław Struk, odpowiednik przedwojennego starosty pomorskiego, Aleksandra Dulkiewicz w roli administracji pomorskiej, oraz Henryka Flisykowska-Kledzik, córka Alfonsa Flisykowskiego (Flisikowskiego), jednego z dowódców obrony Poczty Polskiej w Gdańsku w 1939 roku jako przedstawicielka Polonii gdańskiej wręczyli dwie platynowe obrączki. W historycznej grze miejskiej wzięło udział ponad 1,2 tys. osób, które przez kilka godzin mogły podglądać przedwojennych oficerów Wojska Polskiego, Jeźdźców Szwadronu Kaszubskiego, mieszkańców Gdańska sprzed 100 lat i innych rekonstruktorów. A dzień obchodów w Gdańsku zakończył koncert w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej z udziałem Leszka Możdżera, Agnieszki Duczmal i Mirosława Baki.

Dziś o godz. 7.25 historyczny pociąg z gen. Hallerem na pokładzie ruszył w dalszą podróż do Pucka – autentycznego miejsca zaślubin Polski z Bałtykiem w 1920 roku. W pociągu znajdowało się ok. 200 osób - samorządowcy, Kaszubi, a także potomkowie uczestników wydarzeń z 1920 roku. Na dworcu w Pucku czekali na nich burmistrz miasta i tłumy mieszkańców, w tym potomkowie  oraz rekonstruktorzy. Wszyscy razem zaśpiewali hymn, a potem gen. Haller z oficerami wsiedli na konie i przejechali przez specjalnie przygotowaną bramę powitalną z napisem: „Witamy jenerała Józefa Hallera".

Uczestnicy uroczystości przeszli na rynek w Pucku, gdzie dowódca Błękitnej Armii został przywitany chlebem i solą. Mieszkańcy wznosili okrzyki „Wiwat generał Haller". Prezydent Polski Andrzej Duda, burmistrz Pucka Hanna Pruchniewska i starosta pucki Jarosław Białk odsłonili tablicę poświęconą Antoniemu Miotkowi, działaczowi niepodległościowemu związanemu z Puckiem.

Kolejnym punktem obchodów była msza św. w Farze a następnie historyczna inscenizacja zaślubin Polski z morzem w porcie rybackim w Pucku.

 

Tagi: zaślubiny, rocznica
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 14 sierpnia

Zakończyła się wyprawa jachtu "Dar Opola" (zwana wyprawą "Koral") na Morze Czerwone. Wyprawą na trasie Aden (start 30.12.1959 r.)-Gdynia dowodził Kapitan Bolesław Kowalski. Plonem wyprawy było tysiące eksponatów, które wzbogaciły pracownie uniwersyteckie
niedziela, 14 sierpnia 1960
Urodził się Adam Wolff, doktor nauk historycznych, profesor Polskiej Akademii Nauk, kapitan jachtowy i żeglarz regatowy, olimpijczyk z 1928 r., współtwórca polskiego żeglarstwa regatowego, autor wielu publikacji żeglarskich
poniedziałek, 14 sierpnia 1899
Z Dżakarty w kierunku Australii wypływa Abel Tasman
czwartek, 14 sierpnia 1642