TYP: a1

Przegląd Filmów Żeglarskich w Gdyni

piątek, 5 lutego 2016
Informacja prasowa
Już w ten weekend, 6-7 lutego w Gdyni odbędzie się Przegląd Filmów Żeglarskich. Na widzów czekają unikalne obrazy, oscarowe produkcje, niezwykłe historie z wiatrem i morzem w tle. Impreza odbędzie się w ramach jubileuszu 90-lecia miasta Gdyni.



W trakcie przeglądu obejrzeć będzie można najlepsze polskie i zagraniczne filmy żeglarskie – dokumentalne i fabularne. Imprezę poprowadzi znany popularyzator kina żeglarskiego w Polsce Andrzej Minkiewicz. Projekcje odbywać się będą w sali audytoryjnej Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni przy ul. Zawiszy Czarnego 1B. Wstęp na wszystkie filmy jest bezpłatny.


PROGRAM PRZEGLĄDU

6 lutego (sobota)
godz. 12.00 – otwarcie Przeglądu

godz. 12.15 – „Wyprawa Śmiały” (dokument, 1966, 46 min.)
Jest to najprawdopodobniej pierwszy film dokumentalny o dalekiej wyprawie polskich żeglarzy. Ekspedycja rozpoczęła się w roku 1965. Miała charakter żeglarsko–naukowy. Jachtem dowodził legendarny kapitan Bolesław Kowalski, a w załodze „Śmiałego” byli m.in. Ludomir Mączka, Jerzy Knabe, Tomasz Romer i jako kuk – kapitan Krzysztof Baranowski. Wyprawa na „Śmiałym” doczekała się relacji książkowych, np. Krzysztofa Baranowskiego „Kapitan kuk”. Jacht wyruszył ze Szczecina, przez Kanał Kiloński, Anglię, Wyspy Kanaryjskie, Cieśninę Magellana, kanały Patagonii, Kanał Panamski i ponownie przez wody Starego Kontynentu.

godz. 13.25 – „Na głęboką wodę” (dokument, 2006, 90 min.)
Historia jednego z największych oszustw w historii światowego regatowego żeglarstwa. „Na głęboką wodę” to historia Donalda Crowhursta, dla którego spełnienie marzenia warte było najwyższej ceny. Film opowiada historię, która wydarzyła się podczas regat Sunday Times Golden Globe Race w 1968 roku – pierwszym w historii wyścigu samotników dookoła świata. Wystartowało w nich dziewięciu żeglarzy. Wśród nich był właśnie Donald Crowhurst - zdesperowany biznesmen i żeglarz-amator, który liczył głównie na wygranie pieniężnej nagrody w wysokości 5 tysięcy funtów. Chciał ratować podupadającą firmę. Będąc na oceanie, zorientował się, że zdobycie zamierzonego przez niego celu jest niemożliwe. Mimo to, nie zrezygnował – postanowił poczekać na wyprzedzającą go flotę i podawać fałszywe pozycje jachtu. Jego oszustwo pozwoliło mu pozornie wyprzedzić pozostałych zawodników rejsu. Skończyło się tragicznie.



godz. 15.00-17.00 PRZERWA

godz. 17.15– „Kon-Tiki” (dokument, 1950, 48 min.)
Zdobywca Oskara za najlepszy film dokumentalny w 1951 roku. Epokowa podróż na inkaskiej tratwie przez Pacyfik, dokonana przez pięciu Norwegów i jednego Szweda w 1947 roku. Miała być eksperymentem naukowym na potwierdzenie tezy o zasiedleniu Polinezji przez pradawnych mieszkańców Ameryki Południowej. Film nakręcony w trakcie wyprawy do dzisiaj ujmuje szczerością i wartkością wypowiedzi. Niewiele ze współcześnie nakręconych żeglarskich relacji jest w stanie mu dorównać.

godz. 18.15 – „X Fin” (dokument, 1965, 10 min.)
Etiuda filmowa jednego z najbardziej doświadczonych polskich dokumentalistów Sergiusza Sprudina. Film przestawia Mistrzostwa Świata o Złoty Puchar Finna w Gdyni w 1965 roku opowiedziane bez jednego wypowiedzianego słowa. Unikalny film wydobyty z archiwów specjalnie na Przegląd Filmów Żeglarskich w Gdyni. Pokazuje jak w siermiężnych czasach Gomułki organizowano zawody o międzynarodowym znaczeniu.

godz. 18.45 – „Za zdrowie Muscadet!” (dokument, 2013, 26 min.)
"Muscadet” to znana na całym świecie nazwa francuskiego wina, ale we Francji to coś więcej. To także jacht. Został zaprojektowany na początku lat 60. jako tania łódka do przybrzeżnych regat. Była budowana ze sklejki na mocnym szkielecie. Od momentu premiery w 1963 roku stała się bardzo popularną i często wybieraną przez Francuzów konstrukcją. Jachty tego typu można było spotykać nie tylko w portach dookoła Francji, ale także na Bałtyku, w Irlandii, w północnej Anglii. W latach 70. wiele jednostek tego typu brało udział w regatach Mini Transat. W sumie zostało zbudowanych ponad 1000 sztuk. Wśród miłośników żeglarstwa we Francji jachty te są wciąż bardzo popularne i pożądane.

7 lutego (niedziela)
godz. 13.15 – „Załoga” (fabuła, 1952, 92 min.)
W szkole morskiej kapitan Kapera faworyzuje Antka. Toleruje jego lenistwo i nieuctwo, na egzaminie podsuwa mu gotowe rozwiązanie zadań... W czasie rejsu szkolnego "Darem Pomorza" Antek uświadamia sobie, jak trudna i odpowiedzialna jest praca na morzu. Prosi o pomoc kolegę, Józka, lecz ten nie bardzo wierzy w jego szczerość. Podczas mgły, kiedy obaj pełnią służbę, Antek źle oblicza kurs i kieruje statek na skały. Na szczęście nie dochodzi do katastrofy. Antek przeprowadza samokrytykę przed komendantem i załogą… Nakręcony w czasach stalinowskich film o propagandowym wydźwięku warto jednak obejrzeć. Choćby po to aby zobaczyć „Dar Pomorza”, „Batorego” i Gdynię na początku lat 50.

godz. 15.10 – „RawFaith – Głęboka wiara” (dokument, 2013, 90 min.)
"RawFaith to historia zwykłej amerykańskiej rodziny i 88 stopowego, 300 tonowego żaglowca, którego wspólnie budowali. Jest to opowieść poruszająca i zarazem tragiczna. Historia zarażania wszystkich dookoła swoją pasją, inspirowania do działań, do podejmowania kolejny raz heroicznych wysiłków dla realizacji wielkiego marzenia. Pasji, która przerodziła się w niszczącą obsesję…

godz. 17.00 – „Moonbeam IV – historia miłości” (dokument, 2014, 29 min.)
Znana żeglarka Florence Arthaud zaprasza na pokład jachtu „Moonbeam IV”. Razem z nią weźmiemy udział w prestiżowych regatach Yacht Klubu Francji rozgrywanych na trasie Cannes-Saint Tropez. Dzięki temu poznajemy nie tylko tą jednostkę, ale wchodzimy w fascynujący świat, biorących udział w wyścigu, oldtimerów.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 22 grudnia

W stoczni Multiplast w Vannes wodowano katamaran "Orange II".
środa, 22 grudnia 2004
Na Barbados dopływa Arkadiusz Pawełek na pontonie "Cena Strachu"; Polak jest drugim człowiekiem na świecie, który pontonem przepłynął Atlantyk (41 dni, 3000 Mm).
wtorek, 22 grudnia 1998
Opłynięcie Hornu przez "Pogorię" pod dowództwem Krzysztofa Baranowskiego.
czwartek, 22 grudnia 1988