TYP: a1

Puchar Bałtyku Południowego - gala zakończenia sezonu oraz dekoracja zawodników

wtorek, 17 grudnia 2013
Informacja prasowa

Fot. Cezary Spigarski
W sobotę 14 grudnia w Elblągu odbyła się uroczystość zakończenia sezonu żeglarskiego dla całego obszaru Bałtyku południowego obejmującego trzy polskie województwa nadmorskie (zachodniopomorskie, pomorskie, warmińsko-mazurskie) i obwód kaliningradzki oraz dekoracja zwycięzców I edycji cyklu regat Pucharu Bałtyku Południowego.

Do Elbląga przyjechało około 150 żeglarzy z Polski, Niemiec i Rosji. Na uroczystości gościli też konsulowie – konsul rosyjski w Polsce, Alexander Karachevtsev oraz konsul polski w Kaliningradzie, Marek Gołkowski - aktywny żeglarz i współorganizator regat. Obecni byli również przedstawiciele marszałków i gubernatora obwodu kaliningradzkiego oraz reprezentanci związków żeglarskich wszystkich czterech regionów.

Rekordzistą w startach w ramach PBP okazał się Jerzy Jankowski z Gdańska (s/y „Eljacht”), który zaliczył 13 startów. Sternicy klasyfikowani byli przez cały rok w trzech grupach. W grupie KWR zwyciężył Marcin Mrówczyński ze Szczecina (s/y „Antidotum”), a wśród nagrodzonych znalazło się również dwóch Rosjan. Grupie ORC przewodził Krzysztof Paul („Duży ptak”) z Gdańska, a Grupie Open Herwig Dressler („Bavaria 41”) z Finov w Niemczech. Wyróżniono także najpopularniejsze regaty: w KWR „Fromborską Jesień”, w ORC – wyścig Gdynia-Władysławowo-Gdynia i w Open – regaty „Unity Line”. Wyróżnienia otrzymały również wszystkie panie, będące sternikami jachtów, które wzięły udział w regatach sklasyfikowanych w Pucharze Bałtyku Południowego.

Puchar Bałtyku Południowego (PBP) to nowy projekt trwający od początku sezonu 2013. Jest to nowatorska inicjatywa polegająca na objęciu wspólną klasyfikacją sterników jachtów rekreacyjnych biorących udział w rozgrywanych dotąd regatach objętych kalendarzami poszczególnych rejonów. Powstała w wyniku porozumienia Zachodniopomorskiego, Pomorskiego i Elbląskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego oraz Kaliningradzkiej Federacji Żeglarskiej. Formuła klasyfikacji Pucharu Bałtyku Południowego ma zintegrować i uaktywnić żeglarzy biorących udział w regatach morskich w całym pasie Bałtyku południowego od Szczecina do Kaliningradu, jak również przylegających akwenów morskich wód wewnętrznych i śródlądowych. Kalendarz Pucharu Bałtyku Południowego w 2013 roku obejmował 64 imprezy rozgrywane na poniższych akwenach:
  • na Zatoce Pomorskiej i akwenach przyległych 
  • na Zatoce Gdańskiej i akwenach przyległych 
  • na zalewie Wiślanym i Kaliningradzkim
  • na Bałtyku
  • w rejonie Obwodu Kaliningradzkiego (Federacja Rosyjska) 

Patronat nad cyklem Puchar Bałtyku Południowego objęli Mieczysław Struk – marszałek województwa pomorskiego, Jacek Protas – marszałek województwa warmińsko-mazurskiego oraz marszałek województwa zachodniopomorskiego – Olgierd Geblewicz.

Kalendarz imprez Pucharu Bałtyku Południowego oraz pełna klasyfikacja sterników znajduje się na stronie: zeglarski-pbp.pl.

TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 16 lipca

Belg Jacques Rogge, w przeszłości znany finnista, uczestnik olimpiady i mistrzostw świata, został wybrany przewodniczącym Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.
poniedziałek, 16 lipca 2001
Urodził się Mirek "Kowal" Kowalewski, znany polski szantymen.
sobota, 16 lipca 1955
W pierwszy rejs szkolny wypływa "Dar Pomorza".
środa, 16 lipca 1930
Wyruszył z Portsmouth w rejs dookoła świata Alec Rose na s/y "Lively Lady"; trasa prowadziła wokół Przylądka Dobrej Nadziei, Ocean Indyjski, wokół Przylądka Południowo-Wschodniego (Tasmania), Przylądka Horn, z powrotem do macierzystego portu.
niedziela, 16 lipca 1967
Urodził się Roald Amundsen, słynny norweski badacz polarny (zaginął bez wieści podczas lotu na Spitsbergen, spiesząc na pomoc Nobilemu, którego sterowiec "Italia" uległ katastrofie). Uczestniczył w słynnej wyprawie antarktycznej na statku "Belgica" (1897-
wtorek, 16 lipca 1872