TYP: a1

Rekordowy Próchno i Rdza 2019

poniedziałek, 14 października 2019
Fot. Witold Tylec

To już tradycja, że w drugi weekend października na wodach Zatoki Gdańskiej spotykają się żeglarze na jachtach o konstrukcji drewnianej i stalowej. Tegoroczny już XI Zlot Próchno i Rdza zgromadził blisko 40 jednostek wśród nich między innymi dzielne stalowe "Jotki", mahoniowe określane czasami żartobliwie jako najpiękniejsze pływające meble "Opale" czy piękne smukłe już ponad 80 letnie  Rasmusseny s/y Orion i s/y Hetman oraz s/y Copernicus, który startował w pierwszych wokółziemskich regatach Whitbread Round The World Race 1973/74 a także jedyny nie pod biało czerwoną banderą norweski jacht "Blue Lady".

Próchna i stalówki zainaugurowały swój zlot w czwartek w helskim porcie, skąd następnego dnia  flotylla przypłynęła do gdyńskiego basenu jachtowego gdzie kulminacyjnym punktem zlotu była sobotnia parada jachtów na trasie Gdynia- Sopot-Gdynia. Wieczorem zaś w gdyńskiej marinie przy dźwiękach szant i żeglarskich konkursach  w gościnnych murach YK Stal odbyło się spotkanie załóg jachtów i sympatyków zlotu.  

 

Tagi: Próchno i Rdza, zlot, jacht
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 29 kwietnia

Urodził się Mateusz Kusznierewicz - kilkakrotny mistrz Polski w klasie Finn, mistrz olimpijski z Atlanty i zdobywca trzeciego miejsca na olimpiadzie w Atenach, dwukrotny mistrz świata, zdobywca wysokich miejsc w mistrzostwach świata, Europy i Pucharze Świ
wtorek, 29 kwietnia 1975
Ze Szczecina na start regat Bermudy - Newport wyruszył "Dar Szczecina" z Kpt. Jerzym Kraszewskim (29 czerwca wszedł do Hamilton).
sobota, 29 kwietnia 1972
Magazyn "Żagle" po raz pierwszy przyznaje nagrodę im. Leonida Teligi; leureatem zostaje Włodzimierz Głowacki za książkę "Wspaniały świat żeglarstwa".
czwartek, 29 kwietnia 1971
Odbył się ostatni przed II wojną światową XVI sejmik PZŻ; obowiązki prezesa objął Władysław Kiliński.
sobota, 29 kwietnia 1939