TYP: a1

Sieradzki na koniec jubileuszu

czwartek, 13 listopada 2014
Informacja prasowa | Ewa Górska
Tablica poświęcona Juliuszowi Sieradzkiemu odsłonięta została wczoraj (tj. 12 listopada) w Alei Żeglarstwa Polskiego w Gdyni. Na „Darze Pomorza” zaś uroczyście zakończono obchody jubileuszu 90-lecia Yacht Klubu Polski Gdynia.

Sieradzki

Tablica poświęcona znakomitemu polskiemu żeglarzowi, twórcy klasy narodowej Omega odsłonięta została o godz. 18 przez wiceprzewodniczącą Rady Miasta Gdyni Joannę Zielińską (reprezentującą prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka), prezesa Pomorskiego Związku Żeglarskiego Bogusława Witkowskiego i komandora YKP Gdynia Adama Selonke.

Tablicę poświęcił duszpasterz ludzi morza ks. Edward Pracz.

Sieradzki - odsłonięcie tablicy

Zaraz potem na statku-muzeum „Dar Pomorza” odbyła się uroczystość zakończenia jubileuszu 90-lecia działalności YKP Gdynia, podczas której wręczono specjalne odznaki dla członków i przyjaciół klubu. Wśród gości była m. in. posłanka PiS Dorota Arciszewska-Mielewczyk.

Przypomnijmy, że PoZŻ był współorganizatorem obchodów. W maju, w ramach jubileuszu, ogłosiliśmy rok 2014 „Rokiem admirała Józefa Unruga”. Unrug był pierwszym i jedynym przedwojennym komandorem YKP Gdynia. Organizował i wspierał działalność wszystkich ówczesnych gdyńskich klubów żeglarskich.

YKP Gdynia obchodzy 90-lecia

Równocześnie z ogłoszeniem „Roku Unruga” otworzyliśmy wystawę poświęconą Admirałowi. Jej trzon stanowiła ponad setka, często unikalnych, zdjęć Unruga. Ale obejrzeć na niej można było również osobiste pamiątki Admirała, a nawet posłuchać jego głosu. Wystawa była czynna codziennie w godz. 10-18 od 16 maja do 11 listopada. W tym czasie odwiedziło ją 3 tysiące gości.

W ramach „Roku Unruga” zorganizowaliśmy także poświęcone mu spotkania. W jednym z nich uczestniczył Artur Unrug, prawnuk Admirała i Katarzyna Rodziewicz, obecna właścicielka rodowego majątku Unrugów, niestrudzona propagatorka tej postaci. Gościem drugiego spotkania „unrugowskiego” był biograf Admirała, znakomity polski marynista, Mariusz Borowiak.

Sieradzki

W ramach obchodów 90-lecia YKP Gdynia PoZŻ przypomniał także inną postać związaną z tym klubem, wspomnianego wyżej, Juliusza Sieradzkiego. Powstała poświęconą mu wystawa, zaś 4 października w ramach Błękitnej Wstęgi Zatoki Gdańskiej odbył się, zorganizowany przez PoZŻ, Memoriał Juliusza Sieradzkiego w klasie Omega. Impreza ta na Zatoce Gdańskiej przeprowadzona została po raz pierwszy.

Materiały związane z obchodami 90-lecia YKP Gdynia, admirałem Unrugiem i Juliuszem Sieradzkim, jak również pełną relację z przebiegu jubileuszu znaleźć można na stronie, prowadzonego przez PoZŻ, Muzeum Żeglarstwa Pomorskiego: www.muzeum.pozz.org.pl.

Zdjęcia Tadeusz Lademann
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 lutego

Do portu w Akrze zawinął "Borobudur", replika starożytnego statku ludów zamieszkujących Indonezję, co potwierdziło tezę, że dzisiejsi budowniczowie nie zapomnieli rzemiosła żeglarskiego. Rejs z Dżakarty trwał 7 miesięcy, a statkiem dowodził Philip Beal.
poniedziałek, 23 lutego 2004
Zmarł nestor polskiego żeglarstwa Zygmunt Twardowski, pracownik Gdańskiej Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu. W latach 1956-1957 był mistrzem Polski w klasie Finn, później prowadził kadrę narodową w tej klasie.
niedziela, 23 lutego 2003
Kpt Krzysztof Baranowski na jachcie "Polonez" opłynął przylądek Horn jako pierwszy polski żeglarz-samotnik.
piątek, 23 lutego 1973
Odbył się w Warszawie pierwszy powojenny, a XV z kolei Sejmik PZŻ; na prezesa PZŻ wybrano Kazimierza Białkowskiego.
sobota, 23 lutego 1946
Urodził się Juliusz Sieradzki, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, uczestnik olimpiady w Kilonii (1936 r.), projektant małych jachtów mieczowych, także jachtu kabinowego "Farys". Konstruktor popularnej Omegi (1942 r.). Był pierwszym mistrzem Polski w klasi
piątek, 23 lutego 1912