TYP: a1

VOLVO GDYNIA SAILING DAYS 2014 - Mistrzostwa Europy Juniorów w klasach 420 i 470 otwarte

środa, 13 sierpnia 2014
Informacja prasowa
Joaquiem Malhao (Portugalia) i Stanislaw Kassarow (Bułgaria) we wtorkowy wieczór ogłosili mistrzostwa Europy juniorów w klasach 420 i 470 za otwarte. W imieniu około 200 załóg z 26 państw przysięgę zawodniczą złożyli reprezentanci Polski: Ewa Romaniuk i Filip Florek. To drugie regaty w piętnastej edycji Volvo Gdynia Sailing Days. Inauguracyjne wyścigi zaplanowane są w środę od godziny 11:00. Dla kibiców wstęp do Mariny i na wystawę przygotowaną przez sponsora tytularnego jest wolny.

Volvo Gdynia Sailing Days
VOLVO GDYNIA SAILING DAYS 2014 / Fot. Marek WILKU Wilczek - www.saillens.pl

Scena wybudowana specjalnie w gdyńskiej Marinie na potrzeby Volvo Gdynia Sailing Days znów się zapełniła. W niedzielę dokonano na niej dekoracji najlepszych w otwartych mistrzostwach Polski. We wtorkowy wieczór, w znacznie liczniejszej obsadzie, gdyż około 200 załóg z 26 państw, odbyła się ceremonia otwarcia mistrzostw Europy w żeglarskich klasach 420 i 470. Jeśli wierzyć w dobre przesądy, to te regaty muszą być udane choćby z tego względu, że tuż przed uroczystą inauguracją ulewny deszcz przestał padać, a na niebie pokazała się piękna tęcza.

Oficjalną formułę, ogłaszającą regaty za otwarte wspólnie wygłosili Joaquiem Malhao (Portugalia), przedstawiciel klasy 420 oraz Stanislaw Kassarow (Bułgaria), prezydent klasy 470. W imieniu współorganizatorów Volvo Gdynia Sailing Days uczestnikom powodzenia w gdyńskich regatach, jak najlepszych wspomnień nie tylko ze sportowej rywalizacji, ale także sukcesów w przyszłości życzyli: Tomasz Chamera, dyrektor sportowy Polskiego Związku Żeglarskiego, Marek Łucyk, dyrektor GOSiR Gdynia oraz Krzysztof Drywa, autoryzowany dealer Volvo.

Wzorem największych światowym imprez, z igrzyskami olimpijskimi na czele, nie zabrakło przysięgi zawodniczek, że rywalizacja odbywać się będzie w duchu fair play. W Gdyni wygłosili ją: Ewa Romaniuk i Filip Florek.

Każda z 26 przybyłych do Gdyni reprezentacji podczas ceremonii otwarcia mistrzostw została osobno powitana. Wymieniono osiągnięcia danej federacji, w klasach, w których toczyć się będzie rywalizacja oraz wskazano faworytów.

- To są regaty juniorów, a zatem nie stawiamy przed reprezentacją Polski konkretnych zadań wynikowych. Głównym celem tego typu regat jest zdobywania doświadczenia. Jednak załoga Ewa Romaniuk i Katarzyna Goralska swoimi ostatnimi wynikami narobiła apetytów nie tylko nam, ale przede wszystkim sobie samym. Dlatego chciałoby się, aby Polkom udało się wywalczyć medal – deklaruje dyrektor Chamera.

Przypomnijmy, że wspomniana załoga YKP Gdynia w lipcu, w Portugalii sięgnęła po brązowy medal mistrzostw świata ISAF w klasie 420, a podczas pierwszy regat tegorocznych Volvo Gdynia Sailing Days wygrała trzy z czterech klasyfikacji w otwartych mistrzostwa Polski w tej specjalności.

Volvo Gdynia Sailing Days
VOLVO GDYNIA SAILING DAYS 2014 / Fot. Marek WILKU Wilczek - www.saillens.pl

- Po zdobyciu tytułu mistrza Polski zeszła trochę z nas presja, a ponadto czujemy się silniejsze pod względem psychicznym – podkreśla Romaniuk.

Po oficjalnym otwarciu regat wszyscy uczestnicy udali się na wspólne przyjęcie, przygotowane przez organizatorów. Nawiązywano przyjaźnie i odświeżane już zawiązane na wcześniejszych regatach. Jednak już w środę nie będzie koleżeństwa, przynajmniej na wodzie.

Jeśli aura pozwoli, to w klasie 420 odbędzie się 12 wyścigów. Natomiast w klasie 470 przewidzianych jest 10 biegów oraz tzw. wyścig medalowy z udziałem już tylko dziesięciu najlepszych załóg. Osobno prowadzona będzie klasyfikacja juniorek i juniorów. W środę pierwsze wyścigi przewidziane są od godziny 11:00. Rywalizacja rozpocznie się od startów w grupach. Medalistów poznamy 18 sierpnia.

Jak szacują organizatorzy podczas pierwszego weekendu Volvo Gdynia Sailing Days przez Marinę przewinęło się około 20 tysięcy ludzi. Liczymy, że podobnym zainteresowaniem cieszyć się będą także kolejne dni regat, a może odwiedzających żeglarzy będzie jeszcze więcej, gdyż w kolejny weekend przewidywanych jest najwięcej regat i najliczniejsza rzesza startujących.

O rozgrywanych regatach przypominają flagi Volvo Gdynia Sailing Days, które są wywieszone na głównym ulicach miasta oraz 11 ekspozycji reklamowych przygotowanych przez Volvo na terenie całego Trójmiasta, także w Sopocie i Gdańsku. Ponadto sponsor tytularny żeglarskiego święta w Marinie codziennie od 11:00 do 19:00 zaprasza na wystawę modeli swojej produkcji, a także akcesoriami związanymi z Volvo Ocean Race, startującymi w październiku z hiszpańskiego Alicante.

Ponadto w poniedziałek ruszyły szkółki żeglarskie Volvo Gdynia Sailing Days.

- Przez 10 dni szkolimy na patent żeglarza. Natomiast dwie pięciodniowe półkolonie żeglarskie, na których dzieciaki uczą się podstaw żeglowania. Do dyspozycji będziemy mieli jachty, a szkolenie koordynuje czwórka doświadczonych instruktorów. Mamy nadzieję, że przekażemy dzieciakom bakcyla do żeglarstwa, nauczymy ich maksymalnie dużo, a pogoda dopisze.

W zajęciach bierze udział 25 osób. Poniżej 14 roku życia będzie dwudziestka. Do tego piątka kursantów na patent żeglarza. Są to dzieci klientów Volvo. Jest lista zaproszonych. Chcemy ich ze swojej strony maksymalnie przeszkolić i dopieścić. Codziennie szkółka trwać będzie od 4 do 6 godzin na wodzie. Oczywiście będą przewidziane przerwy, bo musi być to połączenie nauki i zabawy. Jeśli ktoś spoza listy zwrócił się do nas po poradę, możemy zaoferować różnego rodzaju szkolenia. Jeżeli chodzi o naukę żeglowania, czy kontynuację szkolenia w klubie, to tego typu rzeczy można spokojnie realizować w Trójmieście. W Gdyni jest cała masa klubów. Jeżeli ktoś zechce nas zapytać o radę, będziemy polecać klubu gdyńskie. Natomiast mieszkańcom Gdańska czy Sopotu będziemy polecać klubu z tych miast. Jesteśmy absolutnie neutralni w tym względzie, nie zamierzamy żadnego klubu faworyzować
– zapewnia Maciej Szafran.

 
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 22 stycznia

Na jachcie "Cardinal Vertue" zakończył rejs Wiliam Nance - rejs prowadził z Anglii i dalej do Buenos Aires, Przylądek Dobrej Nadziei, Auckland, Horn do Buenos Aires.
piątek, 22 stycznia 1965
Urodził się Mamert Stankiewicz, kapitan żeglugi wielkiej, służbę rozpoczął we flocie carskiej, a po powrocie do Polski został skierowany na statek skierowany na statek szkolny "Lwów"; później pracował na stanowisku kierownika żeglugi przybrzeżnej, kapitan
niedziela, 22 stycznia 1871