TYP: a1

Wielka parada żaglowców na zakończenie gdyńskiego zlotu

poniedziałek, 5 września 2011
Już dzisiaj finał zlotu żaglowców The Culture 2011 Tall Ships Regatta w Gdyni. O godz. 17.00 rozpocznie się wielka parada. Trasa uzależniona jest od kierunku wiatru. Najprawdopodobniej jednostki wyruszą z Sopotu, by ok. godz. 18.20 „las masztów" mogli ujrzeć gdynianie i goście miasta.

Żaglowce zaczną opuszczać Basen Prezydenta o godz. 15.00. Godzinę później wszystkie powinny opuścić port. Podczas parady żaglowce płynąć będą wzdłuż wybrzeży Sopotu i Gdyni z prędkością 5 węzłów w odległości 900-1300 m od brzegu. Dystans między kolejnymi jednostkami wyniesie ok. 500 m.

Kolejność parady: „Strażak 14", ORP „Piast", „Sedov", „4 Oceans' Dream", „Gulden Leeuw", „Lietuva", „Brabander", „Kapitan II", „Fryderyk Chopin", „Fujimo", „Kruzenshtern", „Elena", „Tecla", „De Gallant", „Zawisza Czarny", „Villa Mare", „Mir", „Śmiały", „Thalassa", „Camelot", „Teda",
„Johann Smidt", „Dar Młodzieży".

Alternatywna trasa parady wiodłaby w odwrotnym kierunku, z północy na południe, czyli z Gdyni do Sopotu. Gdyby ten wariant okazał się ostateczny, poinformujemy Państwa o zmianie.

*UWAGA!* Osobom, które planują podziwiać żaglowce podczas wielkiej parady przypominamy, że nie wolno wchodzić na zbocza klifowe Redłowa i Orłowa, o czym przypominać będą strażnicy miejscy.

*Doskonałe punkty widokowe to: Molo Południowe - przy Akwarium Gdyńskim, Bulwar Nadmorski, Kamienna Góra, molo w Orłowie.*

Sąsiednie mariny zostały zaproszone, by jednostki w nich cumujące dołączyły się do parady. Wiele z nich zgłosiło chęć udziału. Statki, które jednak nie będą brały udziału w paradzie, nie powinny zbliżać się do płynących żaglowców, by uniknąć niebezpieczeństwa.

Źródło: zagle.miasto.gdynia.pl
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 22 stycznia

Na jachcie "Cardinal Vertue" zakończył rejs Wiliam Nance - rejs prowadził z Anglii i dalej do Buenos Aires, Przylądek Dobrej Nadziei, Auckland, Horn do Buenos Aires.
piątek, 22 stycznia 1965
Urodził się Mamert Stankiewicz, kapitan żeglugi wielkiej, służbę rozpoczął we flocie carskiej, a po powrocie do Polski został skierowany na statek skierowany na statek szkolny "Lwów"; później pracował na stanowisku kierownika żeglugi przybrzeżnej, kapitan
niedziela, 22 stycznia 1871