TYP: a1

Żeglarskie święto w Gdańsku dobiegło końca

poniedziałek, 7 lipca 2014
Informacja prasowa
Baltic Sail Gdańsk
Fot. Dominik Werner / Testigo
Osiemnasty Baltic Sail Gdańsk przeszedł do historii. Jednak z pewnością będzie jeszcze długo mile wspominany przez tysiące osób, które wzięły w nim udział. Inscenizacje historyczne, muzyka szantowa i piękne żaglowce budowały przez 4 dni wspaniałą, morską atmosferę Gdańska.

Już od pierwszego dnia Zlot cieszył się dużym zainteresowaniem. Przy punkcie, gdzie można było nabyć bilety na rejsy po Zatoce Gdańskiej cały czas panował wzmożony ruch. Wiele osób korzystając z pięknej pogody zdecydowało się posmakować morskiej przygody i wypłynąć z kapitanami jednostek z Polski, Finlandii, Szwecji, Belgii czy Łotwy, na wody Zatoki Gdańskiej.

W piątek już oficjalnie władzę nad miastem przejęli żeglarze, kiedy to kapitan Zbigniew Gutkowski odebrał z rąk prezydenta Gdańska symboliczny klucz do bram miasta.

Ten sam kapitan dzień później otrzymał od Komandora Zlotu, Mistrza Olimpijskiego – Mateusza Kusznierewicza Bursztynowy Puchar Neptuna, jako zwycięzca wyścigu o to właśnie trofeum. Piękny puchar z charakterystycznym bursztynowym kielichem trafił do triumfatora i jego załogi na 6 miesięcy.

Warto przy tym dodać, że już od 27 czerwca na wodach Zatoki odbywały się regaty Nord Cup. Przez 10 dni rywalizowało ze sobą setki zawodników w różnych klasach. Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółami rywalizacji na stronie nordcup.pl

Dla tych, którzy już odbyli rejsy lub nie zdecydowali się na żaglowanie, organizatorzy przygotowali liczne atrakcje lądowe. Każdego dnia imprezy mogliśmy liczyć na inscenizacje niezawodnego Garnizonu Gdańsk. Były spotkania posłów, musztry, rozładunek statku kupieckiego, a nawet przegląd strojów z XVIII wieku. Kulminacją była naturalnie widowiskowa bitwa, która w sobotni wieczór przyciągnęła nad Motławę tysiące mieszkańców i turystów.

Baltic Sail Gdańsk
Fot. Paweł Wyszomirski / Testigo
Baltic Sail Gdańsk
Fot. Dominik Werner / Testigo

Na festiwalu Morskim nie mogło także zabraknąć muzyki szantowej. W piątek i sobotę koncerty w ramach „Szant pod Żurawiem” na Targu Rybnym, wypełniły widownię do ostatniego miejsca. Ci, którym nie udało się znaleźć wolnych miejsc słuchali nastrojowej muzyki siedząc lub stojąc w okolicy sceny.

A przed tak liczną widownią, do późnego wieczora prezentowały się zespoły z Polski (m.in. Detko Band, Klang, Stare Dzwony, Formacja), Niemiec (Schulschiff Deutschland Chor e.V) czy Hiszpanii (La Petita Havana).

Ostatni dzień upłynął pod znakiem wielkiej parady żaglowców. Ponownie gdańszczanie i turyści nie zawiedli. Tłumnie przybyli na Długie Pobrzeże by podziwiać spektakularne żaglowce majestatycznie żeglujące przy Żurawiu. Paradę tradycyjnie poprowadził statek przeciwpożarowy – „Strażak 6”, który tworzył widowiskową kurtynę wodną przed pozostałymi jednostkami.

Imprezę zakończył ciekawy pokaz umiejętności grup ratowniczych, z udziałem motorówek, nurka a także specjalnie szkolonego psa ratowniczego.

W ten sposób dotarliśmy do końca Baltic Sail Gdańsk 2014. „Zapraszamy już za rok – tradycyjnie w pierwszy weekend lipca i dwa dni go poprzedzające. Wraz z dziewiętnastą edycją z pewnością powróci ta piękna, unikalna atmosfera, którą Gdańsk żył przez ostatnie 4 dni”, zachęca Komandor Zlotu, Mateusz Kusznierewicz.

Do zobaczenia!
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 22 stycznia

Na jachcie "Cardinal Vertue" zakończył rejs Wiliam Nance - rejs prowadził z Anglii i dalej do Buenos Aires, Przylądek Dobrej Nadziei, Auckland, Horn do Buenos Aires.
piątek, 22 stycznia 1965
Urodził się Mamert Stankiewicz, kapitan żeglugi wielkiej, służbę rozpoczął we flocie carskiej, a po powrocie do Polski został skierowany na statek skierowany na statek szkolny "Lwów"; później pracował na stanowisku kierownika żeglugi przybrzeżnej, kapitan
niedziela, 22 stycznia 1871