TYP: a1

Znamy żeglarską stolicę Polski

piątek, 3 lutego 2012
Kinga Rzucidło

Źródło: www.gizycko.pl
Giżycko, bo o tym mieście mowa, wyborem internautów zostało okrzyknięte Żeglarską Stolicą Polski 2012.


W plebiscycie zorganizowanym przez bezpłatny miesięcznik żeglarski „Wiatr” wzięło udział osiem miejscowości. Organizatorzy skupili uwagę na sześciu portach morskich i dwóch śródlądowych. Giżycko – stolica Krainy Wielkich Jezior Mazurskich – zdobyła 13106 punktów, pokonując tym samym dotychczasowe morskie potęgi.

Gdynia, która od lat nosiła miano żeglarskiej stolicy kraju, musiała ustąpić miejsca na podium, z sumą 8515 głosów zajęła drugie miejsce. Na trzecim miejscu znalazł się Puck, który zdobył 1948 głosów, na czwartym Mikołajki z sumą głosów 744, piąte miejsce zajął Gdańsk, który zdobył 689 głosów. Na szóstym miejscu uplasowało się Świnoujście z sumą głosów 330, siódme miejsce przypadło miastu Szczecin, które uzyskało 313 głosów, a miejsce ósme zajął Sopot, który uzyskał zaledwie 166 głosów.

Nie na darmo Giżycko uznane zostało Żeglarską Stolicą Polski. Leżące w samym sercu Krainy Wielkich Jezior miasto cieszy się niezwykłą popularnością wśród żeglarzy. W sumie znajduje się tam około 740 miejsc cumowniczych. To właśnie w Giżycku funkcjonuje Ekomarina - największy na Mazurach nowoczesny port pasażerski nad jeziorem Niegocin ze 138 miejscami do cumowania. Na terenie basenu portowego żeglarze mają dostęp do energii elektrycznej i wody, jest także możliwość zimowania jachtów. Port wyposażony został w system odbioru ścieków i nieczystości z jednostek pływających. Obiekt jest ogrzewany i
podgrzewany wodą z pomp cieplnych i systemów solarnych.

Źródło:
Oficjalna strona miasta www.gizycko.pl
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 lutego

Do portu w Akrze zawinął "Borobudur", replika starożytnego statku ludów zamieszkujących Indonezję, co potwierdziło tezę, że dzisiejsi budowniczowie nie zapomnieli rzemiosła żeglarskiego. Rejs z Dżakarty trwał 7 miesięcy, a statkiem dowodził Philip Beal.
poniedziałek, 23 lutego 2004
Zmarł nestor polskiego żeglarstwa Zygmunt Twardowski, pracownik Gdańskiej Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu. W latach 1956-1957 był mistrzem Polski w klasie Finn, później prowadził kadrę narodową w tej klasie.
niedziela, 23 lutego 2003
Kpt Krzysztof Baranowski na jachcie "Polonez" opłynął przylądek Horn jako pierwszy polski żeglarz-samotnik.
piątek, 23 lutego 1973
Odbył się w Warszawie pierwszy powojenny, a XV z kolei Sejmik PZŻ; na prezesa PZŻ wybrano Kazimierza Białkowskiego.
sobota, 23 lutego 1946
Urodził się Juliusz Sieradzki, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, uczestnik olimpiady w Kilonii (1936 r.), projektant małych jachtów mieczowych, także jachtu kabinowego "Farys". Konstruktor popularnej Omegi (1942 r.). Był pierwszym mistrzem Polski w klasi
piątek, 23 lutego 1912