TYP: a1

Znamy żeglarską stolicę Polski

piątek, 3 lutego 2012
Kinga Rzucidło

Źródło: www.gizycko.pl
Giżycko, bo o tym mieście mowa, wyborem internautów zostało okrzyknięte Żeglarską Stolicą Polski 2012.


W plebiscycie zorganizowanym przez bezpłatny miesięcznik żeglarski „Wiatr” wzięło udział osiem miejscowości. Organizatorzy skupili uwagę na sześciu portach morskich i dwóch śródlądowych. Giżycko – stolica Krainy Wielkich Jezior Mazurskich – zdobyła 13106 punktów, pokonując tym samym dotychczasowe morskie potęgi.

Gdynia, która od lat nosiła miano żeglarskiej stolicy kraju, musiała ustąpić miejsca na podium, z sumą 8515 głosów zajęła drugie miejsce. Na trzecim miejscu znalazł się Puck, który zdobył 1948 głosów, na czwartym Mikołajki z sumą głosów 744, piąte miejsce zajął Gdańsk, który zdobył 689 głosów. Na szóstym miejscu uplasowało się Świnoujście z sumą głosów 330, siódme miejsce przypadło miastu Szczecin, które uzyskało 313 głosów, a miejsce ósme zajął Sopot, który uzyskał zaledwie 166 głosów.

Nie na darmo Giżycko uznane zostało Żeglarską Stolicą Polski. Leżące w samym sercu Krainy Wielkich Jezior miasto cieszy się niezwykłą popularnością wśród żeglarzy. W sumie znajduje się tam około 740 miejsc cumowniczych. To właśnie w Giżycku funkcjonuje Ekomarina - największy na Mazurach nowoczesny port pasażerski nad jeziorem Niegocin ze 138 miejscami do cumowania. Na terenie basenu portowego żeglarze mają dostęp do energii elektrycznej i wody, jest także możliwość zimowania jachtów. Port wyposażony został w system odbioru ścieków i nieczystości z jednostek pływających. Obiekt jest ogrzewany i
podgrzewany wodą z pomp cieplnych i systemów solarnych.

Źródło:
Oficjalna strona miasta www.gizycko.pl
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 27 kwietnia

Na "Down Star" zakończył rejs dookoła świata George Fairle.
wtorek, 27 kwietnia 1965
Odbył się w Warszawie Zjazd Delegatów YKP; zjazdowi przewodniczył Ludwik Szwykowski, jeden z założycieli YKP. Na zjeździe wybrano nowy zarząd z prezesem Bronisławem Barylskim na czele.
niedziela, 27 kwietnia 1947
W Warszawie umiera Antoni Dobrowolski (urodzony w 1872 r.) profesor, geograf, uczestnik wyprawy arktycznej na belgijskim żaglowcu "Belgica", przyczynił się do powstania pierwszej polskiej stacji artycznej na Wyspie Niedźwiedziej.
wtorek, 27 kwietnia 1954
Urodził się Samuel Morse, twórca alfabetu Morse'a.
środa, 27 kwietnia 1791
Na Filipinach w walce z tubylcami ginie Ferdynand Magellan.
sobota, 27 kwietnia 1521