TYP: a1

BALTEXPO po raz dwudziesty pierwszy

czwartek, 26 sierpnia 2021
Informacja prasowa

6 września, jak co dwa lata, dźwięki dzwonu okrętowego, ogłoszą otwarcie XXI Targów Morskich  i Konferencji BALTEXPO w Gdańsku. BALTEXPO to najważniejszy projekt gospodarczy, poświęcony gospodarce morskiej i przemysłowi stoczniowemu w Europie Środkowo - Wschodniej.

Tegoroczne BALTEXPO ma charakter szczególny: to pierwsze wydarzenie gospodarcze w Europie, organizowane po okresie pandemii. Stąd szczególne zainteresowanie biznesu, administracji, ekspertów pierwszą możliwością osobistych spotkań i rozmów .

BALTEXPO 2021 jest tez dowodem żywotności, rozmachu inwestycyjnego, poszukiwania nowych form działalności i źródeł finansowania polskich przemysłów morskich.

Najważniejsze grupy wystawców na tegorocznych targach to stocznie i producenci wyposażenia okrętowego, porty i terminale, producenci sprzętu do rozładunku i przeładunku, transport intermodalny, energetyka wiatrowa. Mimo krótkiego czasu na zgłaszanie udziału od momentu zawieszenia ograniczeń, BALTEXPO 2021 zgromadzi aż 116 wystawców z 8 krajów .

BALTEXPO to w tym roku także ponad 60 godzin konferencji i debat publicznych.  Tematyka tych dziesięciu konferencji oddaje złożoność i kompleksowość problematyki, związanej z sektorem morskim. 

Uczestnicy BALTEXPO dyskutować będą podczas Debaty Otwarcia o inicjatywie Trójmorza rozumianej jako nowy impuls rozwoju regionu portów Europy Środkowo-Wschodniej. Współorganizatorem tej Debaty jest rządowy Ośrodek Studiów Wschodnich (OSW), zaś patronem medialnym portal Trójmorze.

Elektryzującemu stocznie i dostawców wyposażenia Programowi „Miecznik” poświęcona jest konferencja, której partnerem jest PGZ Stocznia Wojenna. W sektorze targów i w konferencji, poświęconej temu największemu w historii kontraktowi polskiego przemysłu obronnego zapowiedzieli udział czołowi przedstawiciele sił zbrojnych i przemysłu zbrojeniowego z kraju i zagranicy.

Budzącą wiele nadziei i kontrowersji chińska inicjatywa Morskiego Jedwabnego Szlaku i szans Polski na styku Azji i Europy będzie przedmiotem obrad kolejnej konferencji w międzynarodowej  obsadzie.

Projektowi morskiej energetyki wiatrowej, na który w najbliższych latach przeznaczone będą poważne środki z Krajowego Programu Odbudowy, udziałowi portów i firm - kooperantów poświęcona jest kolejna dwusesyjna konferencja.  Idzie o zwiększenie  udziału polskich firm w dostawach komponentów i materiałów na rzecz morskiej energetyki wiatrowej.

Należy się spodziewać, ze uczestnicy Morskiego Forum Inwestycji Infrastrukturalnych omówią strategie rozwoju portów morskich,  portowych i około portowych inwestycji infrastrukturalnych i upomną się o inwestycje intermodalne i ułatwiające dostęp do polskich portów.

Przedmiotem oddzielnych konferencji będą także m. in. Inwestycje kolejowe w kontekście transportu intermodalnego, dekarbonizacja żeglugi, zeroemisyjne statki i technologie.

Tradycyjnie podczas BALTEXPO zbierze się Związek Pracodawców Forum Okrętowe .

Patronat nad BALTEXPO 2021 objęli m. in. ministrowie: Infrastruktury, Spraw Zagranicznych, Rozwoju i Technologii, Klimatu i Środowiska, Aktywów Państwowych, marszałkowie województw pomorskiego i zachodniopomorskiego, Wojewoda pomorski, Prezydenci Gdańska, Gdyni i Szczecina .

Partnerem strategicznym BALTEXPO jest Remontowa Holding S.A.

Partnerami BALTEXPO są: Bank Gospodarstwa Krajowego i Invest in Pomerania.

 Organizatorem BALTEXPO jest jak zawsze Zarząd Targów Warszawskich.

 Targi BALTEXPO 2021 odbywają się w gdańskiej Hali AMBEREXPO i potrwają od 6 do 8 września. 

 
Tagi: BALTEXPO, morze, gospodarka morska, Gdańsk, impreza, wydarzenie
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 16 lipca

Belg Jacques Rogge, w przeszłości znany finnista, uczestnik olimpiady i mistrzostw świata, został wybrany przewodniczącym Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.
poniedziałek, 16 lipca 2001
Urodził się Mirek "Kowal" Kowalewski, znany polski szantymen.
sobota, 16 lipca 1955
W pierwszy rejs szkolny wypływa "Dar Pomorza".
środa, 16 lipca 1930
Wyruszył z Portsmouth w rejs dookoła świata Alec Rose na s/y "Lively Lady"; trasa prowadziła wokół Przylądka Dobrej Nadziei, Ocean Indyjski, wokół Przylądka Południowo-Wschodniego (Tasmania), Przylądka Horn, z powrotem do macierzystego portu.
niedziela, 16 lipca 1967
Urodził się Roald Amundsen, słynny norweski badacz polarny (zaginął bez wieści podczas lotu na Spitsbergen, spiesząc na pomoc Nobilemu, którego sterowiec "Italia" uległ katastrofie). Uczestniczył w słynnej wyprawie antarktycznej na statku "Belgica" (1897-
wtorek, 16 lipca 1872