TYP: a1

Covid - jak wygląda sytuacja w różnych krajach?

czwartek, 27 sierpnia 2020
Anna Ciężadło

Jak wiecie, sezon wakacyjny trwa; niestety, trwa również zawierucha związana z epidemią koronawirusa. Sytuacji zupełnie nie poprawia fakt, że na różnych stronach internetowych można znaleźć rozmaite dziwne (a często też sprzeczne) informacje, dotyczące obostrzeń obowiązujących w różnych krajach. 

Mamy świadomość, że wielu z Was wybiera się na rejsy lub po prostu na wakacje, dlatego przygotowaliśmy dla Was kompendium wiedzy dotyczącej aktualnej sytuacji w najbardziej popularnych destynacjach. 

Poniższe zestawienie zostało przygotowane w oparciu o strony rządowe oraz informacje Głównego Inspektoratu Sanitarnego i prezentuje stan na 25 sierpnia 2020. Pamiętajcie jednak, żeby każdorazowo przed wyjazdem sprawdzać rekomendacje MSZ, dotyczące Waszego bezpieczeństwa. Znajdziecie je na stronie https://www.gov.pl/.

 

Austria

Jako obywatele Polski, możecie przyjechać lub przylecieć do Austrii bez ograniczeń, pod warunkiem, że przybywacie z krajów uznanych za bezpieczne. Należą do nich:

Andora, Belgia, Dania, Niemcy, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Irlandia, Islandia, Włochy, Łotwa, Liechtenstein, Litwa, Luksemburg, Malta, Monako, Holandia, Norwegia, Polska, San Marino, Szwajcaria, Słowacja, Słowenia, Republika Czeska, Węgry, Watykan, Zjednoczone Królestwo, Cypr, Wyspy Kanaryjskie i Baleary.

Jeśli w okresie 10 dni poprzedzających przekroczenie austriackiej granicy byliście w państwie nieujętym w powyższym zestawieniu, będziecie musieli okazać przy wjeździe zaświadczenie potwierdzające negatywny wynik badania molekularno–biologicznego na obecność wirusa SARS-CoV-2, wykonane nie wcześniej, niż 72 godziny przed wjazdem. Bez tego dokumentu będziecie zobowiązani poddać się 10-dniowej kwarantannie. Wyjątek stanowi tranzyt bez zatrzymywania się – w takim przypadku przejazd przez Austrię jest możliwy bez ograniczeń i bez posiadania wyniku testów, nawet jeśli przejeżdżacie z krajów wysokiego ryzyka, np. z Chorwacji. 

 

Chorwacja

Przekraczając granicę, nie trzeba mieć zaświadczenia o wykonanym teście na COVID-19. Nie ma też konieczności odbywania kwarantanny. Przed wjazdem na terytorium Chorwacji zaleca się natomiast rejestrację na stronie  https://entercroatia.mup.hr/. Nie jest ona obowiązkowa, ale znacznie przyspiesza procedurę przekraczania granicy. W związku z dużym wzrostem zachorowań w ostatnich dniach, władze mogą wprowadzać obostrzenia o charakterze lokalnym. Warto śledzić sytuację na bieżąco pod adresem: https://www.koronavirus.hr/en

 

Czechy

Do Republiki Czeskiej możecie dostać się bez żadnych ograniczeń. Należy za to monitorować system „Semafor”, grupujący kraje pod względem bezpieczeństwa. Jeśli państwo, z którego przybywacie, znajduje się w  grupie najwyższego ryzyka, Wasz pobyt w Czechach może trwać co najwyżej 12 godzin. Aktualną listę krajów uznanych za bezpieczne znajdziecie pod adresem: 

https://www.mvcr.cz/docDetail.aspx?docid=22239079&doctype=ART&#Cestovani.

 

Grecja

Wszyscy turyści (w tym dzieci) muszą zarejestrować swoją podróż lub pobyt na terenie Gracji za pomocą formularza dostępnego na stronie https://travel.gov.gr/#/. Należy go wypełnić  co najmniej 48 godzin przed wjazdem samochodem, a w przypadku podróży samolotem - co najmniej 24 godziny przed odprawą. Niedopełnienie tego obowiązku podlega karze grzywny w wysokości 500 euro. 

Niezależnie od tego, jaką drogą dostaniecie się  do Grecji (wodną, lądową czy powietrzną), możecie zostać poddani losowym testom na COVID-19. Jeśli ich wynik okaże się pozytywny, będziecie zobowiązani do odbycia 14-dniowej kwarantanny.

 

Malta

Na Maltę możecie się dostać bez ograniczeń, jeżeli przybywacie z Polski lub z któregoś z poniższych krajów:

Grecja, Chorwacja, Islandia, Słowacja, Cypr, Litwa, Łotwa, Norwegia, Szwajcaria, Estonia, Dania, Węgry, Austria, Luksemburg, Niemcy, Czechy, Finlandia, Irlandia, Włochy, Francja, Hiszpania, Wielka Brytania, Belgia, Bułgaria, Holandia, Kanada, Australia, Nowa Zelandia, Korea Południowa, Andora, Monako, San Marino, Chiny, Watykan, Rwanda, Urugwaj, Słowenia, Japonia, Maroko, Tajlandia, Tunezja, Portugalia, Rumunia, Liban, Indonezja,  Zjednoczone Emiraty Arabskie, Turcja, Jordania, Liechtenstein. 

W takim przypadku nie obowiązuje Was ani kwarantanna, ani testy. Wyjątek stanowią turyści z Bułgarii, Rumunii i niektórych rejonów Hiszpani (Madrytu, Barcelony i Girony); te osoby muszą przedstawić negatywny wynik testu PCR na koronawirusa, a jeśli go nie posiadają, są zobowiązane odbyć 14-dniową kwarantannę. 

 

Słowenia

Przejeżdżając przez terytorium Słowenii tranzytem, nie musicie odbywać kwarantanny ani robić testów, pod warunkiem, że przejazd odbędzie się bez noclegu i potrwa nie dłużej, niż 12 godzin; dopuszczalne są jedynie krótkie postoje celem zatankowania paliwa lub załatwienia potrzeb fizjologicznych. 

Jeśli jednak Wasz pobyt w Słowenii będzie dłuższy niż 12 godzin, jesteście zobowiązani odbyć 14 dniową kwarantannę. Obowiązek ten nie dotyczy obywateli Polski, którzy dokonali rezerwacji do dnia 21.08 2020, pod warunkiem posiadania przez nich negatywnego wyniku testu na COVID-19, wykonanego na terenie UE lub strefy Schengen i nie wcześniej, niż na 36 godzin przed przekroczeniem słoweńskiej granicy. 

 

Włochy

Od 3.06.2020 zniesiono ograniczenia w przekraczaniu włoskiej granicy i w przemieszczaniu się pomiędzy różnymi regionami Włoch. Przepis ten dotyczy państw UE, strefy Schengen, Wielkiej Brytanii, Andory, Monako, San Marino oraz Watykanu. Turyści przybywający z tych krajów nie muszą odbywać kwarantanny pod warunkiem, że w ciągu poprzednich 14 dni nie przebywali poza ich obszarem. 

Osoby, które w ciągu ostatnich dwóch tygodni przebywały w Bułgarii lub Rumunii, podlegają obowiązkowej 14-dniowej kwarantannie. Natomiast turyści, którzy w ciągu 2 tygodni przed przyjazdem przebywali na terytorium Hiszpanii, Malty, Chorwacji lub Grecji, muszą poddać się testowi na COVID-19, chyba że w ciągu 72 godzin poprzedzających wjazd  do Włoch mieli przeprowadzany test z wynikiem negatywnym.

 

Tagi: covid, podróże
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 22 grudnia

W stoczni Multiplast w Vannes wodowano katamaran "Orange II".
środa, 22 grudnia 2004
Na Barbados dopływa Arkadiusz Pawełek na pontonie "Cena Strachu"; Polak jest drugim człowiekiem na świecie, który pontonem przepłynął Atlantyk (41 dni, 3000 Mm).
wtorek, 22 grudnia 1998
Opłynięcie Hornu przez "Pogorię" pod dowództwem Krzysztofa Baranowskiego.
czwartek, 22 grudnia 1988