TYP: a1

Z cyklu Gdzie na czarter jachtu: Albania

sobota, 17 sierpnia 2019
Monika Frenkiel

Coraz częściej zdarza się, że kiedy decydujemy się na czarter jachtu w Czarnogórze, armator zgadza się, żebyśmy pożeglowali także do Albanii. Dziś więc kilka słów o tym przepięknym, a mało znanym Polakom kraju. 

Albania to państwo na Bałkanach. Na zachodzie ma dostęp do Morza Adriatyckiego, a na południowym zachodzie do Morza Jońskiego. Od Włoch oddziela ją cieśnina Otranto o szerokości ok. 72 km. Długość wybrzeża morskiego Albanii to 362 km. To piękny kraj przede wszystkim dla miłośników gór, bo 75% kraju to większe lub mniejsze góry. Nizinne są tereny nad Morzem Adriatyckim oraz doliny większych rzek. 

Albania ma bardzo ciekawą historię. W starożytności wchodziła w skład Ilirii zamieszkiwanej przez Ilirów, którzy wymieszali się później z Trakami i Słowianami. W 168 roku p.n.e. kraj został uzależniony od Rzymian, a od końca IV wieku wszedł w skład Cesarstwa Bizantyńskiego. Na przełomie VI i VII wieku napłynęły tu plemiona słowiańskie – mamy więc z Albańczykami coś wspólnego. Ślady tej historii znajdziemy w całym kraju, na przykład w postaci warownych twierdz. 

Jeśli zwiedzamy Albanie na pokładzie jachtu, warto odwiedzić Porto Palermo - to zatoka w pobliżu Himary, na południowym krańcu kraju. Na półwyspie znajduje się jedna z wspomnianych twierdz sprzed 200 lat.  Inna taka twierdza znajduje się w mieście Kruja, położonym ok. 20 km od stolicy Albanii, Tirany. Ta akurat twierdza jest dla Albańczyków bardzo cenna, bo w średniowieczu toczyły się tutaj głośne walki pod wodzą Skanderbega, uważanego za bohatera narodowego. W twierdzy działa muzeum poświęcone Skanderbergowi. 
W środkowej Albanii, u stóp masywu górskiego Tomori znajduje się miasto Berat, zwane także miastem tysiąca okien, ze względu na charakterystyczne położenie na stoku wzgórza. Berat ma najlepiej zachowaną starówką z czasów osmańskich w całym kraju. Wśród tutejszym zabytków znajdziemy m. in. Twierdzę Albanorum czy kamienny most Ahmeta Kurt Paszy z 1780 roku. Kolejnym miastem-muzeum jest Gjirokastra, znajdująca się na liście UNESCO, z niezwykle piękną starówką i tysiącami schodów.  

Albania to przede wszystkim piękna przyroda. Na granicy Albanii i Czarnogóry znajduje się Jezioro Szkoderskie, największe na Półwyspie Bałkańskim (jego powierzchnia wynosi ok. 360–550 km kw.). Jezioro to prawdziwy raj dla ptactwa, szczególnie pelikanów, kormoranów i czapli. Miłośnicy górskich wędrówek powinni udać się w Góry Północnoalbańskie (niezbyt wysokie, najwyższy szczyt to Maja e Jezercës, 2694 m n.p.m). No i oczywiście żeglując, nie powinniśmy pominąć Albańskiej Riwiery, nazywanej przez miejscowych Bregu. To pas wybrzeża w obwodzie Wlora, zaczyna się w pobliżu Parku Narodowego Llogara, a kończy w Lukove.  Znajdziemy tu malownicze wioski i dziewicze plaże.

No i na koniec coś dla smakoszy. Kuchnia Albanii swymi walorami przypomina kuchnie innych krajów bałkańskich, wzbogacone przez wpływy tureckie. Narodowym albańskim trunkiem jest rakija, którą wyrabia się najczęściej z winogron oraz z innych owoców. W Albanii prawie do każdego posiłku pije się młode wino. 


Jeśli interesuje Was czarter jachtu w Albanii, piszcie na info@tawernaskipperow.pl

Tagi: czarter jachtu, Albania
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 16 lipca

Belg Jacques Rogge, w przeszłości znany finnista, uczestnik olimpiady i mistrzostw świata, został wybrany przewodniczącym Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.
poniedziałek, 16 lipca 2001
Urodził się Mirek "Kowal" Kowalewski, znany polski szantymen.
sobota, 16 lipca 1955
W pierwszy rejs szkolny wypływa "Dar Pomorza".
środa, 16 lipca 1930
Wyruszył z Portsmouth w rejs dookoła świata Alec Rose na s/y "Lively Lady"; trasa prowadziła wokół Przylądka Dobrej Nadziei, Ocean Indyjski, wokół Przylądka Południowo-Wschodniego (Tasmania), Przylądka Horn, z powrotem do macierzystego portu.
niedziela, 16 lipca 1967
Urodził się Roald Amundsen, słynny norweski badacz polarny (zaginął bez wieści podczas lotu na Spitsbergen, spiesząc na pomoc Nobilemu, którego sterowiec "Italia" uległ katastrofie). Uczestniczył w słynnej wyprawie antarktycznej na statku "Belgica" (1897-
wtorek, 16 lipca 1872