TYP: a1

Dag Pike "Sztormy"

sobota, 20 lipca 2013
MZ

Omawianie tej książki należy zacząć od przedstawienia osoby jej autora. Spędził ponad sześćdziesiąt lat na morzu jako zawodowy marynarz, kapitan statków, żeglarz i – co w tym wypadku najważniejsze – testując modele łodzi ratowniczych. Przeżył około 30 poważnych sztormów, przetrwał huragany i najdziksze fale. 


Nic w tym dziwnego, że właśnie sztorm, czy też sztormy, uczynił tematem swojej książki. Nie jest to podręcznik, czy też poradnik jak przetrwać w ekstremalnych warunkach, to opowieść o tym przerażającym przyrodniczym zjawisku, napawającym trwogą każdego żeglarza. Znajdziemy tu opisy najdzikszych huraganów, ekstremalnych fal z niszczycielską siłą unicestwiających nawet największe statki. Przeczytamy o wypadkach, uszkodzeniach, akcjach ratowniczych. Dowiemy się jak sztormy powstają, jak można je przewidzieć rozpoznać zbliżające się niebezpieczeństwo. Mnóstwo tu uwag profesjonalisty o konstrukcjach statków i jachtów mniej lub bardziej odpornych na uderzenie sił natury. Autor omawia zjawiska jakie można spotkać na Pacyfiku, Atlantyku czy na Oceanie Indyjskim, monsuny, cyklony, tsunami. Dzięki wiedzy, zgromadzonym doświadczeniom i co warto dodać talentowi narracyjnemu, sztorm staje się fascynującym bohaterem wciągającej powieści, od której trudno się oderwać. Do tego zilustrowano ją świetnymi zdjęciami, które obrazują niszczycielską potęgę rozszalałego żywiołu.


Dag Pike „Sztormy”

Oficyna Wydawnicza Alma-Press

Wydanie I

Stron: 160

Cena: 50 zł.

TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 lutego

Do portu w Akrze zawinął "Borobudur", replika starożytnego statku ludów zamieszkujących Indonezję, co potwierdziło tezę, że dzisiejsi budowniczowie nie zapomnieli rzemiosła żeglarskiego. Rejs z Dżakarty trwał 7 miesięcy, a statkiem dowodził Philip Beal.
poniedziałek, 23 lutego 2004
Zmarł nestor polskiego żeglarstwa Zygmunt Twardowski, pracownik Gdańskiej Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu. W latach 1956-1957 był mistrzem Polski w klasie Finn, później prowadził kadrę narodową w tej klasie.
niedziela, 23 lutego 2003
Kpt Krzysztof Baranowski na jachcie "Polonez" opłynął przylądek Horn jako pierwszy polski żeglarz-samotnik.
piątek, 23 lutego 1973
Odbył się w Warszawie pierwszy powojenny, a XV z kolei Sejmik PZŻ; na prezesa PZŻ wybrano Kazimierza Białkowskiego.
sobota, 23 lutego 1946
Urodził się Juliusz Sieradzki, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, uczestnik olimpiady w Kilonii (1936 r.), projektant małych jachtów mieczowych, także jachtu kabinowego "Farys". Konstruktor popularnej Omegi (1942 r.). Był pierwszym mistrzem Polski w klasi
piątek, 23 lutego 1912