TYP: a1

Rob Gibson "Trymowanie żagli"

piątek, 9 maja 2014
MZ

Co to jest RYA – Royal Yachting Association – wie prawdopodobnie każdy żeglarz. Że certyfikaty przez ów Królewski Związek Żeglarski wydawane, po odbytych kursach i szkoleniach, są honorowane na całym świecie – to również wiedza powszechna. Ba! Coraz więcej polskich miłośników wiatru i morza tymi certyfikatami pochwalić się może. Oczywiście w żaden sposób nie umniejsza to wagi rodzimych patentów. Ich posiadanie takoż jest powodem do dumy i satysfakcji, są bowiem uznawane w większości krajów i osoba takim patentem się legitymująca bez problemu wyczarteruje jacht u większości armatorów. 


Ale wróćmy do RYA. Oprócz szkoleń i kursów, ta instytucja pod swoim znakiem publikuje, czy też promuje podręczniki i poradniki. Znak RYA na okładce to pewność, że mamy do czynienia z publikacją rzetelną i kompetentną. Cieszyć się zatem należy, że po raz pierwszy w Polsce pojawiła się książka rekomendowana i opatrzona logo Królewskiego Żeglarskiego Związku.


Żagle to podstawowy „silnik” naszych jachtów, to im zawdzięczamy szybkość i zdolność manewrową jednostek. Jak je wykorzystywać, jak ustawiać w stosunku do wiatru, by optymalnie wykorzystać ich siłę napędową – to jedne z tych pytań, na które odpowiedź niesie wspomniana książka. Wydawać by się mogło, że owa wiedza ważna jest dla tych, którzy zawodowo zajmują się żeglarstwem startując w regatach i innych ekstremalnych przedsięwzięciach. Otóż na stronach omawianej publikacji znajdziemy rady oraz informacje i instrukcje, które ważkie będą nie tylko dla „zawodowców”, lecz przede wszystkim dla tych, którzy chcą świadomie i optymalnie prowadzić jacht. Dowiecie się o działaniu żagli, o najlepszym ich wykorzystaniu, o tym jak pracują w różnych, także sztormowych warunkach. Jest tu także sporo informacji o spinakerach, o wyborze kursów najbardziej korzystnych przy pracy żagli, jakie dano nam do dyspozycji. Na niewielu stronach za pomocą przejrzystych rysunków i schematów przekazano czytelnikowi istotną wiedzę, pomocną w bezpiecznym i, co także ważne, optymalnym prowadzeniu powierzonego nam jachtu. Ta książka jest naprawdę warta polecenia!


Rob Gibson „Trymowanie żagli” Podręcznik RYA

Oficyna Wydawnicza Alma-Press 2014

Stron: 88

Cena: 35 zł

TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 16 lipca

Belg Jacques Rogge, w przeszłości znany finnista, uczestnik olimpiady i mistrzostw świata, został wybrany przewodniczącym Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.
poniedziałek, 16 lipca 2001
Urodził się Mirek "Kowal" Kowalewski, znany polski szantymen.
sobota, 16 lipca 1955
W pierwszy rejs szkolny wypływa "Dar Pomorza".
środa, 16 lipca 1930
Wyruszył z Portsmouth w rejs dookoła świata Alec Rose na s/y "Lively Lady"; trasa prowadziła wokół Przylądka Dobrej Nadziei, Ocean Indyjski, wokół Przylądka Południowo-Wschodniego (Tasmania), Przylądka Horn, z powrotem do macierzystego portu.
niedziela, 16 lipca 1967
Urodził się Roald Amundsen, słynny norweski badacz polarny (zaginął bez wieści podczas lotu na Spitsbergen, spiesząc na pomoc Nobilemu, którego sterowiec "Italia" uległ katastrofie). Uczestniczył w słynnej wyprawie antarktycznej na statku "Belgica" (1897-
wtorek, 16 lipca 1872