TYP: a1

Terminarz żeglarski 2012

środa, 18 stycznia 2012
MZ
Pisanie recenzji, której bohaterem jest terminarz – to wydaje się absurdalne, bo cóż tu do recenzowania. Można najwyżej opisać trwałość wykonania, gatunek papieru i czy wszystkie dni roku zostały uwzględnione, a miesiące ujęte są w rzeczywistej kolejności. Oczywiście gratką dla opisującego jest, jeśli w omawianym egzemplarzu pojawiają się błędy, wtedy hulaj dusza, będziemy się pastwić i naśmiewać! Jednak w wypadku tego terminarza jest inaczej – to bowiem terminarz żeglarski, a w nim sporo użytecznych informacji.

Znajdziemy w nim podane warunki bezpiecznej żeglugi, opisane zostały podstawowe węzły, rodzaje ożaglowania, sposoby udzielania pierwszej pomocy. Jest też o prawie drogi, o kursach względem wiatru, stopniach żeglarskich, sygnałach ostrzegawczych. Wydawca całość uzupełnił o spis Polskich Latarni Morskich, skalę Beauforta, alfabet morsa i inne przydatne informacje. Można oczywiście wydziwiać, że to wiedza, którą każdy żeglarz powinien mieć opanowaną, ale przecież przypominania nigdy za dużo.

Teraz parę słów o stronie estetycznej tego terminarza – tu krótko, jest ładny, czytelnie ułożony, z dużą ilością miejsc na notatki, do tego parę zacnych kolorowych fotografii, jednym słowem smaczna to publikacja. Nic więc w tym dziwnego, że dostarczone do naszej redakcji egzemplarze zostały natychmiast rozdrapane tak, że piszący te słowa został z pustymi rękami. Żal!

Wydawnictwo: Adeon Wydawnictwo Tebra
ISBN: 5907771418124
Liczba stron: 144
Wymiary: 170 x 245 mm
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 lutego

Do portu w Akrze zawinął "Borobudur", replika starożytnego statku ludów zamieszkujących Indonezję, co potwierdziło tezę, że dzisiejsi budowniczowie nie zapomnieli rzemiosła żeglarskiego. Rejs z Dżakarty trwał 7 miesięcy, a statkiem dowodził Philip Beal.
poniedziałek, 23 lutego 2004
Zmarł nestor polskiego żeglarstwa Zygmunt Twardowski, pracownik Gdańskiej Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu. W latach 1956-1957 był mistrzem Polski w klasie Finn, później prowadził kadrę narodową w tej klasie.
niedziela, 23 lutego 2003
Kpt Krzysztof Baranowski na jachcie "Polonez" opłynął przylądek Horn jako pierwszy polski żeglarz-samotnik.
piątek, 23 lutego 1973
Odbył się w Warszawie pierwszy powojenny, a XV z kolei Sejmik PZŻ; na prezesa PZŻ wybrano Kazimierza Białkowskiego.
sobota, 23 lutego 1946
Urodził się Juliusz Sieradzki, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, uczestnik olimpiady w Kilonii (1936 r.), projektant małych jachtów mieczowych, także jachtu kabinowego "Farys". Konstruktor popularnej Omegi (1942 r.). Był pierwszym mistrzem Polski w klasi
piątek, 23 lutego 1912