TYP: a1

„Wyprawa do Złotego Rogu” Piotr Nykiel

środa, 1 sierpnia 2012
MZ

Jeśli napisałbym co to jest za książka, to podejrzewam, że skutecznie zniechęciłbym większość potencjalnych czytelników do sięgnięcia po nią. Bo co to za rekomendacja, kiedy pojawiają się takie określenia – opracowanie historyczno-naukowe, praca przyczynkarska, skrupulatnie omawiająca mało znany epizod z pierwszych dwóch lat I Wojny Światowej. Brzmi to sucho, ciekawie jedynie dla wąskiego grona historyków zajmujących się wydarzeniami z przełomu wieków XIX i XX.

Tak, trzeba przyznać, że wszystkie te określenia do tej pozycji pasują. Ale jednak zachęcam do tej lektury. Zachęcam wszystkich tych, którzy historią operacji morskich, wojen na oceanach i morzach, bitwami morskimi się interesują. To ciekawie i z zacięciem napisana praca przedstawiająca, owszem mało znany, ale ciekawy epizod z początków Wielkiej Wojny, kiedy to ówcześni Sprzymierzeni (Ententa), głównie Anglia i Francja za pomocą floty próbowali opanować Cieśninę Dardanelską i tym samym ograniczyć militarne zdolności Turcji będącej w sojuszu z kajzerowskimi Niemcami. Cała operacja miała wiele epizodów, trwała od sierpnia 1914 roku do marca 1915. Zakończyła się niepowodzeniem, a co najciekawsze, jej głównym orędownikiem był ówczesny pierwszy lord Admiralicji Winston Churchill.

Teraz kilka słów o samej książce. Jest naprawdę świetnie wydana i opracowana. Znajdziemy tu ogromną ilość interesujących, pochodzących z epoki fotografii biorących w akcji okrętów, reprodukcji obrazów, widokówek, zdjęć żołnierzy, armat, pocisków, min stawianych przez okręty tureckie itp. Do tego dochodzą starannie opracowane mapy akwenu z przedstawionymi na nich działaniami floty sprzymierzonych. Dla pasjonatów wojen morskich prawdziwy rarytas do czytania i oglądania – jedna z tych książek, które przyjemnie jest wziąć w ręce.

Piotr Nykiel „Wyprawa do Złotego Rogu”

Działania wojenne w Dardanelach i na Morzu Egejskim (sierpień 1914 – marzec 1915)

Wydawnictwo Arkadiusz Wingert

stron 376

cena: 64 zł

TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 22 stycznia

Na jachcie "Cardinal Vertue" zakończył rejs Wiliam Nance - rejs prowadził z Anglii i dalej do Buenos Aires, Przylądek Dobrej Nadziei, Auckland, Horn do Buenos Aires.
piątek, 22 stycznia 1965
Urodził się Mamert Stankiewicz, kapitan żeglugi wielkiej, służbę rozpoczął we flocie carskiej, a po powrocie do Polski został skierowany na statek skierowany na statek szkolny "Lwów"; później pracował na stanowisku kierownika żeglugi przybrzeżnej, kapitan
niedziela, 22 stycznia 1871