TYP: a1

Wielkie Jeziora Mazurskie kandydują do miana światowego cudu natury

piątek, 20 sierpnia 2010
Weronika Morys
MazuryKraina Wielkich Jezior Mazurskich (Masurian Lakes District) jest jedynym polskim reprezentantem w światowym konkursie na Nowe 7 Cudów Natury. Organizatorem plebiscytu jest założona przez podróżnika Bernarda Webera szwajcarska fundacja New7Wonders, która niedawno zakończyła tworzenie nowej listy siedmiu architektonicznych cudów świata.

Pierwszy etap konkursu Nowe 7 Cudów Natury trwał do 7 lipca 2009 roku. W tym etapie brała również udział Puszcza Białowieska. W głosowaniu internetowym z 261 kandydatów podzielonych wybrano 71 miejsc. Wielkie Jeziora Mazurskie startują w kategorii “krajobrazy i formacje polodowcowe”. W drugim etapie grupa ekspertów wybrała 28 finalistów, w tym 5 miejsc z Europy.

Aby promować konkurs i zachęcać do oddania głosu na Mazury stworzono stronę internetową http://www.mazurycudnatury.pl/. Można tu obejrzeć zdjęcia i przeczytać instrukcję głosowania w języku polskim. Głosować można zarówno przez Internet (musimy wtedy wybrać 7 kandydatów), jak i przez sms (możemy głosować tylko na Mazury). Głosowanie na najlepszą siódemkę potrwa do połowy 2011 roku. Wielkie Jeziora Mazurskie konkurują z takimi miejscami o światowej sławie jak Puszcza Amazońska, Morze Martwe, Wyspy Galapagos, Kilimandżaro czy Ayers Rock.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 16 lipca

Belg Jacques Rogge, w przeszłości znany finnista, uczestnik olimpiady i mistrzostw świata, został wybrany przewodniczącym Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.
poniedziałek, 16 lipca 2001
Urodził się Mirek "Kowal" Kowalewski, znany polski szantymen.
sobota, 16 lipca 1955
W pierwszy rejs szkolny wypływa "Dar Pomorza".
środa, 16 lipca 1930
Wyruszył z Portsmouth w rejs dookoła świata Alec Rose na s/y "Lively Lady"; trasa prowadziła wokół Przylądka Dobrej Nadziei, Ocean Indyjski, wokół Przylądka Południowo-Wschodniego (Tasmania), Przylądka Horn, z powrotem do macierzystego portu.
niedziela, 16 lipca 1967
Urodził się Roald Amundsen, słynny norweski badacz polarny (zaginął bez wieści podczas lotu na Spitsbergen, spiesząc na pomoc Nobilemu, którego sterowiec "Italia" uległ katastrofie). Uczestniczył w słynnej wyprawie antarktycznej na statku "Belgica" (1897-
wtorek, 16 lipca 1872