TYP: a1

Ataki meduz

poniedziałek, 16 sierpnia 2010
Weronika Morys
MeduzaNa wschodnich plażach Hiszpanii trwa plaga parzących meduz. Wszystkiemu winne są tropikalne temperatury, dzięki którym podgrzewają się wody w pobliżu brzegu. To owocuje większą ilością planktonu, stanowiącego pożywienie meduz. Inną przyczyną rozplenienia się tych niebezpiecznych zwierząt, jest zmniejszenie liczby ich naturalnych wrogów - delfinów i żółwi. Meduzy atakują około 250 osób dziennie, a na hiszpańskich plażach wywieszono czerwone flagi. Na inwazji korzystają tylko lokalne bary, oferując zupę z meduz.

Poparzenie przez meduzę zazwyczaj nie jest groźne dla życia, ale dość bolesne. Poparzone miejsca należy przemywać wodą morską, octem, sodą oczyszczoną lub 25% roztworem amoniaku. Poparzone miejsca powinno się obmywać przez pół godziny i co 2-3 godziny czynność powtarzać. Nie należy używać wody słodkiej ani alkoholu. Następnie, owijając dłoń ręcznikiem lub inną tkaniną, trzeba usunąć parzydełka. W celu złagodzenia swędzenia stosuje się leki antyhistaminowe, na obrzęk pomoże krem z hydrokortyzonem, a przy utrzymującym się bólu - lek przeciwbólowy. Jeśli ból nie ustępuje lub poparzona jest duża powierzchnia ciała, należy skontaktować się z lekarzem.

Jedną z najniebezpieczniejszych dla człowieka meduz jest tzw. osa morska (ang. sea wasp, chironex fleckeri). Zetknięcie z nią może doprowadzić do śmierci w ciągu kilku minut. Meduzy te można spotkać w Oceanie Spokojnym i Indyjskim w rejonie Australii i Oceanii. Innym groźnym organizmem jest aretuza, zwana żeglarzem portugalskim lub bąbelnicą. Meduza ta żyje w Atlantyku, jednak czasem pojawia się na Morzu Śródziemnym, przepływając przez cieśninę Gibraltarską. Aretuza mierzy 20-30 cm, jednak jej macki mogą mieć długość nawet do 30 metrów. Poparzenie nią jest groźne zwłaszcza dla dzieci i osób starszych i może prowadzić do śmierci.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 16 lipca

Belg Jacques Rogge, w przeszłości znany finnista, uczestnik olimpiady i mistrzostw świata, został wybrany przewodniczącym Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.
poniedziałek, 16 lipca 2001
Urodził się Mirek "Kowal" Kowalewski, znany polski szantymen.
sobota, 16 lipca 1955
W pierwszy rejs szkolny wypływa "Dar Pomorza".
środa, 16 lipca 1930
Wyruszył z Portsmouth w rejs dookoła świata Alec Rose na s/y "Lively Lady"; trasa prowadziła wokół Przylądka Dobrej Nadziei, Ocean Indyjski, wokół Przylądka Południowo-Wschodniego (Tasmania), Przylądka Horn, z powrotem do macierzystego portu.
niedziela, 16 lipca 1967
Urodził się Roald Amundsen, słynny norweski badacz polarny (zaginął bez wieści podczas lotu na Spitsbergen, spiesząc na pomoc Nobilemu, którego sterowiec "Italia" uległ katastrofie). Uczestniczył w słynnej wyprawie antarktycznej na statku "Belgica" (1897-
wtorek, 16 lipca 1872