TYP: a1

Ćwiczenia Marynarki Wojennej w Łebie

czwartek, 12 lipca 2012

Fot. Voytek S
Ćwiczenia ratownicze z udziałem m.in. samolotów patrolowych i śmigłowca ratowniczego Marynarki Wojennej będzie można zobaczyć w Łebie, w sobotę, 14 lipca. Załogi tych maszyn zaprezentują akcję poszukiwania rozbitków, zrzut tratwy ratunkowej oraz operację podejmowania ludzi z wody. Ćwiczenia organizowane są w ramach akcji „Bezpiecznie nad wodą w Łebie”.


Ćwiczenie rozpocznie się o godzinie 12:00 (plaża A – wschodnia) po wschodniej stronie główek portu w Łebie. Ze strony Marynarki Wojennej w działaniach ratowniczych udział wezmą dwa samoloty patrolowo-rozpoznawcze „Bryza” oraz śmigłowiec ratowniczy Mi-14PŁ/R z 44. Bazy Lotnictwa Morskiego, które współpracować będą m.in. z jednostkami Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa (MSPiR) i Straży Granicznej.

W pierwszym etapie ćwiczenia załoga samolotu patrolowego Marynarki Wojennej zaprezentuje elementy poszukiwania rozbitka w wodzie, oznaczenia miejsca odnalezienia poszkodowanego przy pomocy pławy oraz zrzutu tratwy ratunkowej. Następnie załoga śmigłowca MW Mi-14PŁ/R przeprowadzi operację podjęcia rozbitków z morza i przekazania poszkodowanych na pokład jednostki MSPiR typu SAR 1500 m/s „Huragan”. W kolejnym elemencie ćwiczenia ponownie uczestniczyć będzie samolot patrolowy „Bryza”. Tym razem jego załoga po odnalezieniu rozbitka w wodzie będzie koordynowała prowadzenie akcji ratowniczej z powietrza naprowadzając jednostki MSPiR w miejsce gdzie znajduje się poszkodowany.

Lotnictwo Marynarki Wojennej jest obecnie jedyną formacją lotniczą w kraju utrzymującą ciągłą gotowość do prowadzenia działań ratowniczych z powietrza nad obszarami morskimi. W systemie ratownictwa morskiego i lotniczego całodobowe dyżury pełnią śmigłowce typu W-3RM "Anakonda" i Mi-14PŁ/R na lotniskach w Gdyni Babich Dołach i Darłowie. System ratownictwa wspiera również samolot patrolowy „Bryza” dyżurujący na lotnisku w Siemirowicach. W ciągu ostatnich dwóch dekad lotnicy Marynarki Wojennej uczestniczyli w 525 akcjach ratowniczych udzielając pomocy 272 osobom.

Źródło: www.mw.mil.pl
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 14 sierpnia

Zakończyła się wyprawa jachtu "Dar Opola" (zwana wyprawą "Koral") na Morze Czerwone. Wyprawą na trasie Aden (start 30.12.1959 r.)-Gdynia dowodził Kapitan Bolesław Kowalski. Plonem wyprawy było tysiące eksponatów, które wzbogaciły pracownie uniwersyteckie
niedziela, 14 sierpnia 1960
Urodził się Adam Wolff, doktor nauk historycznych, profesor Polskiej Akademii Nauk, kapitan jachtowy i żeglarz regatowy, olimpijczyk z 1928 r., współtwórca polskiego żeglarstwa regatowego, autor wielu publikacji żeglarskich
poniedziałek, 14 sierpnia 1899
Z Dżakarty w kierunku Australii wypływa Abel Tasman
czwartek, 14 sierpnia 1642