TYP: a1

Ćwiczenia Marynarki Wojennej w Łebie

czwartek, 12 lipca 2012

Fot. Voytek S
Ćwiczenia ratownicze z udziałem m.in. samolotów patrolowych i śmigłowca ratowniczego Marynarki Wojennej będzie można zobaczyć w Łebie, w sobotę, 14 lipca. Załogi tych maszyn zaprezentują akcję poszukiwania rozbitków, zrzut tratwy ratunkowej oraz operację podejmowania ludzi z wody. Ćwiczenia organizowane są w ramach akcji „Bezpiecznie nad wodą w Łebie”.


Ćwiczenie rozpocznie się o godzinie 12:00 (plaża A – wschodnia) po wschodniej stronie główek portu w Łebie. Ze strony Marynarki Wojennej w działaniach ratowniczych udział wezmą dwa samoloty patrolowo-rozpoznawcze „Bryza” oraz śmigłowiec ratowniczy Mi-14PŁ/R z 44. Bazy Lotnictwa Morskiego, które współpracować będą m.in. z jednostkami Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa (MSPiR) i Straży Granicznej.

W pierwszym etapie ćwiczenia załoga samolotu patrolowego Marynarki Wojennej zaprezentuje elementy poszukiwania rozbitka w wodzie, oznaczenia miejsca odnalezienia poszkodowanego przy pomocy pławy oraz zrzutu tratwy ratunkowej. Następnie załoga śmigłowca MW Mi-14PŁ/R przeprowadzi operację podjęcia rozbitków z morza i przekazania poszkodowanych na pokład jednostki MSPiR typu SAR 1500 m/s „Huragan”. W kolejnym elemencie ćwiczenia ponownie uczestniczyć będzie samolot patrolowy „Bryza”. Tym razem jego załoga po odnalezieniu rozbitka w wodzie będzie koordynowała prowadzenie akcji ratowniczej z powietrza naprowadzając jednostki MSPiR w miejsce gdzie znajduje się poszkodowany.

Lotnictwo Marynarki Wojennej jest obecnie jedyną formacją lotniczą w kraju utrzymującą ciągłą gotowość do prowadzenia działań ratowniczych z powietrza nad obszarami morskimi. W systemie ratownictwa morskiego i lotniczego całodobowe dyżury pełnią śmigłowce typu W-3RM "Anakonda" i Mi-14PŁ/R na lotniskach w Gdyni Babich Dołach i Darłowie. System ratownictwa wspiera również samolot patrolowy „Bryza” dyżurujący na lotnisku w Siemirowicach. W ciągu ostatnich dwóch dekad lotnicy Marynarki Wojennej uczestniczyli w 525 akcjach ratowniczych udzielając pomocy 272 osobom.

Źródło: www.mw.mil.pl
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 29 kwietnia

Urodził się Mateusz Kusznierewicz - kilkakrotny mistrz Polski w klasie Finn, mistrz olimpijski z Atlanty i zdobywca trzeciego miejsca na olimpiadzie w Atenach, dwukrotny mistrz świata, zdobywca wysokich miejsc w mistrzostwach świata, Europy i Pucharze Świ
wtorek, 29 kwietnia 1975
Ze Szczecina na start regat Bermudy - Newport wyruszył "Dar Szczecina" z Kpt. Jerzym Kraszewskim (29 czerwca wszedł do Hamilton).
sobota, 29 kwietnia 1972
Magazyn "Żagle" po raz pierwszy przyznaje nagrodę im. Leonida Teligi; leureatem zostaje Włodzimierz Głowacki za książkę "Wspaniały świat żeglarstwa".
czwartek, 29 kwietnia 1971
Odbył się ostatni przed II wojną światową XVI sejmik PZŻ; obowiązki prezesa objął Władysław Kiliński.
sobota, 29 kwietnia 1939