TYP: a1

„Dar Szczecina” powrócił z rejsu

środa, 28 września 2011
Kinga Rzucidło
27 września, po czteromiesięcznym rejsie „Dar Szczecina” powrócił do macierzystej przystani Centrum Żeglarskiego nad jeziorem Dąbie. Pod dowództwem kapitana Jerzego Szwocha, podczas żeglugi po sztormowych wodach Morza Północnego i Atlantyku jacht pokonał blisko 5700 mil morskich, zawinął do 35 portów w 9 krajach Europy.

Najważniejszym punktem wyprawy był udział w międzynarodowych regatach The Tall Ships` Races. Młodzi żeglarze w tegorocznych rywalizacjach zajęli w klasyfikacji generalnej 3 miejsce w swojej klasie. Dodatkowym wyróżnieniem była nagroda zdobyta za najlepszą paradę załóg.

Łącznie przez 10 rejsów „Daru Szczecina” uczestniczyło blisko 60 uczniów i studentów w ramach reprezentacji miasta Szczecina, a także laureatów Szczecińskiej Szkoły Pod Żaglami i Szczecińskiego Programu Edukacji Morskiej. Ostatni etap żeglugi pokonała młodzież integracyjna z Wrocławia, która na pokład jachtu weszła w Rostocku, w Norwegii.









Powrotu młodzieży wypatrywali najbliżsi, przyjaciele oraz przedstawiciele władz miasta i mediów. Hucznemu powitaniu towarzyszył dźwięk strzelających korków od szampana. Zarówno załoga jak i sam jacht zostali obficie skropieni zwycięskim trunkiem.

Tegoroczny sezon szkoleniowo – nawigacyjny „Daru Szczecina” dobiega końca. Po zimowym postoju, latem, jacht z młodymi uczestnikami na pokładzie ponownie weźmie udział w Operacji Żagiel, słynnych regatach wielkich żaglowców.

„Dar Szczecina” został zbudowany w 1969 roku w stoczni im. Leonida Teligi w Szczecinie według projektu Ryszarda Langera i Kazimierza Michalskiego. Pierwszym właścicielem jachtu była Sekcja Żeglarska MKS Pogoń, od 1996 roku jednostkę przejęło miasto Szczecin. W kwietniu 2008 roku „Dar Szczecina” przeszedł trwający półtora roku kapitalny remont.

W najbliższą niedzielę, 2 października o godzinie 17:00 na antenie Radia Szczecin Jerzy Szwoch, od 2006 roku kapitan „Daru Szczecina” opowie o szczegółach rejsu. Serdecznie zapraszamy do wysłuchania audycji Radiowej Szkoły Pod Żaglami.

Źródło:
http://www.radio.szczecin.pl/
http://www.darszczecina.pl/
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 lutego

Do portu w Akrze zawinął "Borobudur", replika starożytnego statku ludów zamieszkujących Indonezję, co potwierdziło tezę, że dzisiejsi budowniczowie nie zapomnieli rzemiosła żeglarskiego. Rejs z Dżakarty trwał 7 miesięcy, a statkiem dowodził Philip Beal.
poniedziałek, 23 lutego 2004
Zmarł nestor polskiego żeglarstwa Zygmunt Twardowski, pracownik Gdańskiej Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu. W latach 1956-1957 był mistrzem Polski w klasie Finn, później prowadził kadrę narodową w tej klasie.
niedziela, 23 lutego 2003
Kpt Krzysztof Baranowski na jachcie "Polonez" opłynął przylądek Horn jako pierwszy polski żeglarz-samotnik.
piątek, 23 lutego 1973
Odbył się w Warszawie pierwszy powojenny, a XV z kolei Sejmik PZŻ; na prezesa PZŻ wybrano Kazimierza Białkowskiego.
sobota, 23 lutego 1946
Urodził się Juliusz Sieradzki, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, uczestnik olimpiady w Kilonii (1936 r.), projektant małych jachtów mieczowych, także jachtu kabinowego "Farys". Konstruktor popularnej Omegi (1942 r.). Był pierwszym mistrzem Polski w klasi
piątek, 23 lutego 1912