TYP: a1

Dubrownik tonie w śmieciach

poniedziałek, 11 lutego 2019
Z mediów/TVN Meteo

Polacy kochają Chorwację. To jeden z ulubionych żeglarskich kierunków. Jednak ten zakątek świata także zaczyna tonąć w śmieciach. Z Morza Adriatyckiego przy Dubrowniku wyjęto ponad 50 metrów sześciennych śmieci.

 

Dubrownik nazywany jest perłą Adriatyku. Nic dziwnego, że przyciąga rzesze turystów. Jednak od kilku dni jego mieszkańcy walczą z tonami śmieci. Odpady pochodzą prawdopodobnie z Albanii - świadczą o tym etykiety licznych plastikowych butelek.

 

Do Morza Adriatyckiego dostały się z albańskimi rzekami, a później nad chorwackie wybrzeże przepchnął je sirocco wiejący z południa lub południowego wschodu.

Burmistrz Dubrownika Tomislav Coric podkreślił, że oczekuje od krajów, mających problem z odpadami, poprawy systemu zarządzania nimi. - Znaczna część tych śmieci pochodzi z albańskich rzek. Stworzenie na nich zapór prawdopodobnie mogłoby być rozwiązaniem problemu, jednak to rozwiązanie musi zostać sfinansowane. Mamy nadzieję, że Komisja Europejska okaże trochę wyrozumiałości - powiedział minister środowiska Chorwacji Tomislav Coric.

 

 

Tagi: Dubrownik, śmieci
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 lutego

Do portu w Akrze zawinął "Borobudur", replika starożytnego statku ludów zamieszkujących Indonezję, co potwierdziło tezę, że dzisiejsi budowniczowie nie zapomnieli rzemiosła żeglarskiego. Rejs z Dżakarty trwał 7 miesięcy, a statkiem dowodził Philip Beal.
poniedziałek, 23 lutego 2004
Zmarł nestor polskiego żeglarstwa Zygmunt Twardowski, pracownik Gdańskiej Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu. W latach 1956-1957 był mistrzem Polski w klasie Finn, później prowadził kadrę narodową w tej klasie.
niedziela, 23 lutego 2003
Kpt Krzysztof Baranowski na jachcie "Polonez" opłynął przylądek Horn jako pierwszy polski żeglarz-samotnik.
piątek, 23 lutego 1973
Odbył się w Warszawie pierwszy powojenny, a XV z kolei Sejmik PZŻ; na prezesa PZŻ wybrano Kazimierza Białkowskiego.
sobota, 23 lutego 1946
Urodził się Juliusz Sieradzki, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, uczestnik olimpiady w Kilonii (1936 r.), projektant małych jachtów mieczowych, także jachtu kabinowego "Farys". Konstruktor popularnej Omegi (1942 r.). Był pierwszym mistrzem Polski w klasi
piątek, 23 lutego 1912