TYP: a1

Gdańsk jednym z „6 Cudów Bałtyku”

niedziela, 11 listopada 2012
Informacja prasowa
Gdańsk został jednym z sześciu zwycięzców międzynarodowego konkursu "6 Cudów Bałtyku" („6 Baltic Sea Wonders”). Do rywalizacji zgłoszono 65 miejsc i obiektów z regionu Morza Bałtyckiego. Po trzech etapach internetowego głosowania wyłoniono zwycięzców, wśród których znalazł się Gdańsk jako wyjątkowe „miasto pamięci i wolności”.

Konkurs zorganizowano w ramach projektu, którego celem jest promocja potencjałów dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego regionu bałtyckiego – obiektów o znaczeniu historycznym, atrakcji przyrodniczych czy centrów miast, które są fundamentem rozwoju zrównoważonej turystyki w tym obszarze. Konkurencja była duża: 10 państw, 65 nominowanych propozycji (w tym 12 z Polski) i zaledwie 6 możliwych zwycięzców. Gdańsk rywalizował z tak znanymi i cenionymi turystycznie miejscami, jak historyczne centrum Sankt Petersburga, twierdza Narva, hanzeatyckie śródmieście Lubeki czy mur berliński, a także starówka Krakowa, kopalnia soli w Wieliczce, Zamek Krzyżacki w Malborku czy sopockie molo. Jedynym krajowym zwycięzcą poza Gdańskiem jest Kraina Wielkich Jezior Mazurskich.

Uroczyste ogłoszenie wyników odbyło się 8 listopada w Sopocie podczas konferencji BTC (Baltic Sea Tourism Commission). Anna Zbierska, Dyrektor Biura Prezydenta ds. Promocji Miasta, odbierając w imieniu Gdańska zwycięski dyplom podkreśliła, że jest to niezwykle cenne i ważne wyróżnienie, gdyż w głosowaniu wzięli udział sami mieszkańcy nadbałtyckich państw, a wygrana jest dowodem silnej marki naszego miasta jako turystycznego magnesu i lidera w regionie.

Magdalena Kuczyńska
Biuro Prasowe
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 14 sierpnia

Zakończyła się wyprawa jachtu "Dar Opola" (zwana wyprawą "Koral") na Morze Czerwone. Wyprawą na trasie Aden (start 30.12.1959 r.)-Gdynia dowodził Kapitan Bolesław Kowalski. Plonem wyprawy było tysiące eksponatów, które wzbogaciły pracownie uniwersyteckie
niedziela, 14 sierpnia 1960
Urodził się Adam Wolff, doktor nauk historycznych, profesor Polskiej Akademii Nauk, kapitan jachtowy i żeglarz regatowy, olimpijczyk z 1928 r., współtwórca polskiego żeglarstwa regatowego, autor wielu publikacji żeglarskich
poniedziałek, 14 sierpnia 1899
Z Dżakarty w kierunku Australii wypływa Abel Tasman
czwartek, 14 sierpnia 1642