TYP: a1

Latarnia w Niechorzu świeci nowymi kolorami

wtorek, 27 lipca 2010
Paulina Wilk

latarnia w niechorzu

 W niedzielę 25 lipca o godzinie 22.00, tuż po zakończeniu koncertu “Lata z Radiem”, latarnia morska w Niechorzu zyskała nową, atrakcyjną i wielobarwną iluminację zewnętrzną. Dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych diodowych opraw oświetleniowych Philips, na oświetlenie 45-metrowej latarni potrzeba w sumie mniej energii elektrycznej niż zużywa jej… czajnik elektryczny!



Blisko 150-letnia latarnia morska w Niechorzu jest unikalnym zabytkiem architektonicznym, a także jedną z największych atrakcji turystycznych zachodniego wybrzeża Bałtyku. Opracowanie nowej koncepcji iluminacji tego obiektu, która będzie podkreślała walory architektoniczne latarni oraz uatrakcyjni wizerunek okolicy, zostało zlecone przez wójta gminy Rewal w porozumieniu ze Szczecińskim Urzędem Morskim. W projekcie przygotowanym przez specjalistów Philips wykorzystano nowoczesne, energooszczędne oprawy oparte na LED’ach, czyli diodach emitujących światło.

Dzięki praktycznie nieograniczonym możliwościom kreowania kolorów i dynamicznie zmieniających się sekwencji, a co za tym idzie uzyskiwaniem odpowiedniego efektu, diody są przyszłością oświetlenia. LEDy charakteryzują się także niezwykle długą trwałością, co pozwala ograniczyć częstą konserwację oświetlenia, ingerującą w obiekty zabytkowe. Jednocześnie gwarantują one niewielkie zużycie energii, czego najlepszym przykładem jest właśnie nowe oświetlenie latanii w Niechorzu, która zużywa łącznie 1,3 kW energii elektrycznej. Dla porównania: przeciętny czajnik elektryczny zużywa 2 kW – mówi Romuald Wojtkowiak, wiceprezes firmy Philips Lighting Poland, która przygotowała koncepcję oświetlenia latarni.

Nowe oświetlenie fasady latarni zaprojektowano tak, by nie zakłócać światła emitowanego w kierunku morza dla żeglarzy, którzy poza GPS używają do nawigacji świateł latarni morskich (światło latarni w Niechorzu można dostrzec z odległości ponad 35 km). Dzięki nowemu oświetleniu zewnętrznemu będzie ona teraz także świetnie widoczna dla turystów wypoczywających oraz zwiedzających okolice Niechorza.

Latarnia w Niechorzu nie jest jedynym obiektem, jaki planujemy oświetlić nad Bałtykiem. Opracowaliśmy projekt o nazwie „Bliza new light” – od kaszubskiego słowa „bliza,” będącego określeniem „latarni, światła-przystani”; symbolu stabilności i celu, do którego dążą żeglarze. W ramach projektu, w kwietniu tego roku przeprowadzone zostały próby iluminacji najwyższej nad naszym morzem latarni w Świnoujściu. Kolejnym obiektem, w którym przeprowadzone zostaną takie próby będzie latarnia morska w Ustce. Z czasem chcielibyśmy zrealizować unikalną koncepcję podświetlenia wszystkich najważniejszych latarni nad Bałtykiem – początkowo na polskim wybrzeżu, a czasem – także i w innych krajach. W ten sposób powstałby unikalny szlak turystyczno-widokowy, będący atrakcją turystyczną, a zarazem gotowym produktem dla władz nadmorskich miejscowości, gmin i regionów – mówi Janusz Stańczyk z firmy LBL.

Premiera nowego oświetlenia latarni w Niechorzu poprzedza konferencję zorganizowaną przez Związek Miast i Gmin Morskich, wójta gminy Rewal oraz Philips Lighting Poland pod hasłem „Nowe światło nad Bałtykiem”. Jej celem jest zaprezentowanie możliwości wykorzystania nowoczesnych źródeł oświetlenia dla podniesienia atrakcyjności nadmorskich miejscowości turystycznych, możliwości kreowania nowych produktów turystycznych oraz finansowania działań proekologicznych, w tym nowych energooszczędnych systemów oświetleniowych.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 3 grudnia

W Berdyczowie urodził się Józef Korzeniowski, pisarz marynista, znany później jako Joseph Conrad; jako młody człowiek wyemigrował do Anglii, gdzie zaciągnął się na statek. Po latach służby na morzu osiadł w południowej Anglii, gdzie zmarł w 1925 r.
czwartek, 3 grudnia 1857