TYP: a1

Mariny Zachodniopomorskiego Szlaku Żeglarskiego z gwarancją jakości

środa, 23 września 2015
Informacja prasowa
Bursztynowe Kotwice to system certyfikacji marin, który objął porty jachtowe Pomorza Zachodniego. Dwanaście przystani Zachodniopomorskiego Szlaku Żeglarskiego przeszło wnikliwy audyt, na podstawie którego przyznano odpowiednie wyróżnienia.

Bursztynowe kotwice

Na zlecenie Związku Portów i Przystani Jachtowych niezależny konsultant ds. Certyfikacji Portów Jachtowych przeprowadził analizę kilku istniejących już systemów certyfikacji. Na podstawie funkcjonujących w Europie najbardziej popularnych systemów powstał program Bursztynowe Kotwice, do którego jako pierwsze przystąpiły mariny Zachodniopomorskiego Szlaku Żeglarskiego.

Wzorem innych europejskich programów rozpoczęliśmy certyfikację przystani jachtowych na Pomorzu Zachodnim. Mariny w naszym regionie otrzymały od jednej do pięciu bursztynowych kotwic, które będą świadectwem jakości oraz świadczonych w nich usług – wyjaśnia prezes Związku Portów i Przystani Jachtowych, Zbigniew Jagniątkowski.

Zapoczątkowany kilka miesięcy temu audyt zachodniopomorskich marin składał się z kilku etapów. Poza obiektywną notą certyfikatora, który wizytował przystanie w konsultacji z zarządcami obiektów nie zabrakło też subiektywnych ocen. Za te odpowiedzialne byli tzw. „tajemniczy klienci”, którzy według własnego odczucia i doświadczenia oceniali komfort postoju w danej marinie, obsługę, serwis czy chociażby atmosferę i dodatkowe atrakcje w pobliżu przystani.

Zachodniopomorski Związek Żeglarski

- Dzięki przeprowadzonym audytom widać, że nasze mariny nie odbiegają od europejskich standardów. Gospodarze obiektów dbają o jak najlepszą jakość świadczonych usług i o to by żeglarze dobrze się u nich czuli. Oczywiście jest jeszcze wiele rzeczy do poprawki, ale już dziś można przyznać, że na Pomorzu Zachodnim nie musimy mieć kompleksów wobec najpopularniejszych marin nie tylko w kraju, ale i za granicą – dodaje Jagniątkowski.

Certyfikację przeprowadzono w dwunastu marinach i przystaniach gmin partnerskich Zachodniopomorskiego Szlaku Żeglarskiego – w Szczecinie, Gryfinie, Lubczynie, Stepnicy, Nowym Warpnie, Wolinie, Kamieniu Pomorskim, Świnoujściu, Dziwnowie i Kołobrzegu. W kolejnych sezonach żeglarskich system certyfikacji ma objąć także inne przystanie jachtowe na terenie całego kraju.

Uroczyste wręczenie Bursztynowych Kotwic odbędzie się w sobotę 3 października 2015 w Szczecinie, podczas zakończenia sezonu żeglarskiego na Marinie Miejskiej i w Starej Rzeźni. Patronat nad systemem certyfikacji Bursztynowe Kotwice objęła Polska Organizacja Turystyczna.

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2007 – 2013.

Źródło: Zachodniopomorski Szlak Żeglarski – marinas.pl.
Tagi: Zachodniopomorski Szlak Żeglarski
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 lutego

Do portu w Akrze zawinął "Borobudur", replika starożytnego statku ludów zamieszkujących Indonezję, co potwierdziło tezę, że dzisiejsi budowniczowie nie zapomnieli rzemiosła żeglarskiego. Rejs z Dżakarty trwał 7 miesięcy, a statkiem dowodził Philip Beal.
poniedziałek, 23 lutego 2004
Zmarł nestor polskiego żeglarstwa Zygmunt Twardowski, pracownik Gdańskiej Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu. W latach 1956-1957 był mistrzem Polski w klasie Finn, później prowadził kadrę narodową w tej klasie.
niedziela, 23 lutego 2003
Kpt Krzysztof Baranowski na jachcie "Polonez" opłynął przylądek Horn jako pierwszy polski żeglarz-samotnik.
piątek, 23 lutego 1973
Odbył się w Warszawie pierwszy powojenny, a XV z kolei Sejmik PZŻ; na prezesa PZŻ wybrano Kazimierza Białkowskiego.
sobota, 23 lutego 1946
Urodził się Juliusz Sieradzki, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, uczestnik olimpiady w Kilonii (1936 r.), projektant małych jachtów mieczowych, także jachtu kabinowego "Farys". Konstruktor popularnej Omegi (1942 r.). Był pierwszym mistrzem Polski w klasi
piątek, 23 lutego 1912